Audyt rządów PIS

„Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta Możesz go zabić – narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy” – Czesław Miłosz

 

audyt rządów PIS - kalendarium
Rys. Eugeniusz Skorwider

Od redakcji

 

Kto „audytem” wojuje, od „audytu” ginie. Rozpoczynamy publikację Kalendarium DOBRYCH ZMIAN. Jego autor, Jerzy Marczyński, zaczął prowadzić ten swoisty zapis poczynań prezydenta, rządu, samego PiS-u już pod koniec października, kiedy jeszcze nikomu się nie śniło jak bardzo wkurzą one niektórych (jest ich już całkiem sporo). Zaczynamy publikację tego porażającego dokumentu (na razie październik i listopad, wkrótce kolejne miesiące). Po przeczytaniu (ciekawe, kto doczyta do końca?) nie będzie wątpliwości dlaczego 7 maja takie tłumy wyszły na ulice Warszawy. Autor zaniechał prowadzenia kalendarium, przesłał go nam, zgodził się, abyśmy POSZUKALI NASTĘPCY (najlepiej o mocnych nerwach!). Czekamy zatem na kontakt od ochotnika-straceńca (zgłoszenie mailem [email protected]), a Czytelnikom zalecamy przed lekturą herbatę z melisy.

 

 

DOBRA ZMIANA dzień po dniu

Skąd się wzięło Kalendarium? Z wściekłości i narastającej frustracji. Codziennie robią ze mnie kretyna. Łżą z wzrokiem wprost do kamery. Bawią się tą biedną Polską. Bawią się nami.

Bawią? Nie. Doprowadzają do destrukcji państwa, zniewalają, spotwarzają i grożą. Konsekwencje mogą być niewyobrażalne. Więc zapisujmy, dokumentujmy. Protestujmy. Na wiecach i marszach KOD-u, na Fb, pisząc manifesty i apele… Liczba odnotowanych przeze mnie zdarzeń – ponad 1000 w ciągu niespełna pięciu miesięcy – jednak mnie przytłoczyła. Muszę od tego odpocząć. Muszę poszukać innych metod zastopowania tego szaleństwa. Przepraszam wszystkich, którzy tak licznie sekundowali mi w tym przedsięwzięciu, szczególnie zaś tych, którzy domagają się kontynuacji Kalendarium.

Jerzy Marczyński

 

październik-listopad

 

29 października

 1. Dr Marek Bachański – pionier medycznej marihuany – zwolniony dyscyplinarnie w 12 godzin po wyborach.
 2. Zdaniem Gmyza „dla Lisa i Kraśki, którzy zaprzeczyli misji naszego zawodu, nie powinno być miejsca w mediach publicznych”.
 3. Jerzy Rębek, były poseł PiS, a od niedawna burmistrz Radzynia Podlaskiego, podjął jedną z pierwszych, strategicznych decyzji. Przez pośrednictwo Matki Boskiej zawierza miasto Jezusowi. „Jestem człowiekiem głębokiej wiary” ‒ tłumaczy.
 4. Nie minęły nawet dwa dni od zakończenia wyborów, a prof. Wiesław Binienda już wygłosił wykład o katastrofie smoleńskiej na poznańskiej politechnice. Wnioski? „Na skrzydle umieszczono ładunek wybuchowy”.

30 października

 1. PiS zapowiada powstanie województwa częstochowskiego. „To koncepcja strategiczna Prawa i Sprawiedliwości ‒ mówił Polskiemu Radiu Katowice poseł tego ugrupowania Szymon Giżyński. ‒ Częstochowa wraca, bo jest potrzebna Polsce”.
 2. „Wystarczy ich rządów, skandalicznej dyktatury tępych antypolskich ugrupowań (…). Czekałem osiem długich lat, żeby odsunąć od władzy w Polsce ludzi niegodnych, oszustów, złodziei, krętaczy, ludzi uzależnionych od agentur Moskwy i Berlina” – mówił Jan Pietrzak.
 3. A jednak Caracale. PiS zmienia przedwyborczą retorykę i już chce francuskie śmigłowce. 

31 października

 1. „Tak mogą postępować najwyżej kacykowie republiki bananowej i do tego poziomu zszedł pan Tusk” – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Piotr Gliński, kiedyś kandydat na premiera technicznego rządu PiS. Jego zdaniem Donald Tusk „wydał na siebie historyczny wyrok”, opuszczając Polskę z dnia na dzień i udając się do Brukseli.
 2. Piotr Gliński potwierdza, że Tomasz Arabski, ambasador RP w Madrycie, powinien się już pakować: „Odegrał bardzo szczególną i jednoznacznie złą rolę w tragicznym wydarzeniu, jakim była katastrofa smoleńska”.
 3. Typowany na nowego ministra finansów Henryk Kowalczyk w Radiu TOK FM mówił, że wprowadzenie dodatku 500 zł na dziecko od 1 stycznia 2016 r., co PiS zapowiadał, będzie bardzo trudne. W ogóle uzależnił powodzenie tej inicjatywy od sukcesu w uszczelnianiu systemu podatkowego państwa.

1 listopada

 1. Paweł Kukiz w ostrych słowach zaatakował posłankę Prawa i Sprawiedliwości Barbarę Bartuś za to, że próbowała namówić posłankę Kukiz ’15 Elżbietę Borowską do wstąpienia do partii Jarosława Kaczyńskiego.
 2. Dzień po ogłoszeniu kandydatury na premiera prezes PiS zapowiedział współpracownikom, że Beata Szydło stanie na czele rządu, ale skład gabinetu ustali on. „Rządu jeszcze nie ma, a ich relacja już teraz jest toksyczna” – mówi „Newsweekowi” polityk z otoczenia Beaty Szydło. A nazajutrz, relacjonując współpracownikom swoją wieczorną rozmowę z kandydatką, prezes stwierdził z satysfakcją: „Ona będzie premierem, ale na moich warunkach”.

4 listopada

 1. „Przede wszystkim chcą (PiS – red.) powtórzyć wybory samorządowe z 2014 r. Prominentni działacze PiS w nieoficjalnych rozmowach z przedstawicielami innych ugrupowań mówią wprost: jeśli to my stworzymy rząd, szykujcie się do wyborów samorządowych w 2016 r.” – pisze „Zielony Sztandar”, gazeta PSL.
 2. „Likwidacja gimnazjów poprzez ich wygaszanie jest przesądzona” – mówi profesor Piotr Gliński. W radiowej Trójce zapewniał, że proces zamykania tych szkół nie odbędzie się kosztem nauczycieli w nich pracujących.

5 listopada

 1. Henryk Kowalczyk, poseł PiS, pytany o pojawiające się głosy w partii dotyczące cofnięcia reformy emerytalnej z 1998 r. powiedział: „To prawda, są takie pomysły, ale to wymaga bardzo głębokiego namysłu, bo odejście od obecnego systemu miałoby spore skutki finansowe. Choć ten system jest niekorzystny teraz dla emerytów. Z każdym kolejnym rokiem relacja emerytury do wynagrodzenia spada. Ale czy nas będzie stać na zmianę? Nie chcę się deklarować”.
 2. Jarosław Gowin mówi o „naprawie dewastacji moralnej” narodu. Na pierwszy ogień zmiana ustawy o in vitro, wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej – jej zapisy bowiem są próbą zdewastowania wartości rodzinnych i przy okazji dziedzictwa chrześcijańskiego.

7 listopada

 1. „Nam nie chodzi o przejmowanie mediów publicznych, jak to zawsze było, tylko o pewne ich uzdrowienie i naprawę, bo w ostatnich ośmiu latach media stały się łupem PO i PSL, na pewnym etapie do tego podziału zostało dołączone także SLD” – mówi w programie „Z każdej strony” Krzysztof Łapiński.
 2. W czwartkowy wieczór prezes PiS i prezydent Andrzej Duda spotkali się w tajemnicy w rezydencji Belweder-Klonowa. Trwająca pięć godzin narada odbyła się na finiszu układania rządu Beaty Szydło, ale przyszłej pani premier nie zaproszono.

8 listopada

 1. „Wypędzić złe duchy po Palikocie” – taki cel postawili sobie posłowie Zjednoczonej Prawicy, którzy przejęli sejmowy pokój po posłach Twojego Ruchu. Pojawił się ksiądz z kropidłem i święcona wodą. Każdy zakamarek pokoju został poświęcony i teraz posłowie prawicy mogą się czuć bezpieczni.
 2. Grupa negocjacyjna tak zwanych frankowiczów jest rozczarowana współpracą z prezydentem. Przygotowany przez nich społeczny projekt ustawy został odrzucony. Minister Maciej Łopiński poinformował uczestników grupy, że przygotowywana ustawa wzbudza „wątpliwości konstytucjonalistów”.

9 listopada

 1. Wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Watykanie relacjonowała między innymi Katarzyna Kolenda-Zaleska. W ramach wykonywania obowiązków dziennikarka stacji TVN chciała dostać się na pokład prezydenckiego samolotu, by razem z innymi reporterami towarzyszyć głowie państwa podczas podróży. Niestety Kancelaria Prezydenta RP nie znalazła dla niej miejsca.
 2. Mariusz Kamiński twierdzi, że „motywacją do działania była walka z korupcją”, której obiektywnie w Ministerstwie Rolnictwa nie było, a na pewno nie było na to poszlak czy dowodów. Kamiński został skazany na 3 lata więzienia, a także 10-letni zakaz zajmowania stanowisk. „Czyn zabroniony (…) został wyprodukowany przez aparat państwa. (…) Poddanie prowokacji osoby pozbawionej uprzednio predylekcji do popełnienia czynu zabronionego jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie” – napisał w uzasadnieniu wyroku sędzia.

10 listopada

 1. „Rossijskaja Gazieta” wspomina o Antonim Macierewiczu, który ma objąć tekę ministra obrony narodowej. Dziennik charakteryzuje przyszłego szefa resortu jako osobę, która w przeszłości była odpowiedzialna za „dekonspirację współpracowników polskiego wywiadu” i „pozostawienie bez ochrony wywiadowczej żołnierzy służących w Afganistanie i Iraku”.
 2. Konstanty Radziwiłł o in vitro: „statystyki mówią, że tylko znikoma część zarodków powstających w szkle ma szansę się rozwinąć i urodzić. Naraża się zatem nowo tworzonego człowieka na śmiertelne zagrożenie, na bardzo wysokie ryzyko utraty życia. Znaczna część społeczeństwa polskiego jest przeciwna stosowaniu metody in vitro”.
 3. Marszałek senatu Stanisław Karczewski przyznaje w radiowej Jedynce, że popiera zapowiedź kandydata na ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dotyczącą działań w sprawie rosyjskiego śledztwa smoleńskiego. Waszczykowski twierdzi, że rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej powinno być zaskarżone do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

12 listopada

 1. „Musimy zmieniać Polskę w prawdzie i w ścisłym związku z tym, co stanowi podstawę polskiej kultury i wartości, a krzyż jest w centrum tego, co jest związane z polskością. I nikt nie jest w stanie go stamtąd wyrwać. Stanął tutaj przed pięciu laty z inicjatywy harcerzy. Teraz nie chodzi o żaden triumf i odwet. Chodzi o zwykłą przyzwoitość i sprawiedliwość. Wierzę, że będzie ona przywrócona najpierw tym jednym aktem, a potem kolejnymi” – mówi Kaczyński pod Pałacem Namiestnikowskim o potrzebie przywrócenia w to miejsce krzyża.
 2. Kaczyński: „Wierzę, że dojdziemy do prawdy. Dojdziemy sami do prawdy. My, Polacy. Polska musi sama dojść do prawdy o Smoleńsku. Wierzę, że powstały warunki, by do tej prawdy doszło. Teraz czas na dalsze marsze i by zabiegać o dalsze zwycięstwo”.
 3. Izraelskie media – w ślad za brytyjskim lewicowym dziennikiem „The Guardian” –  przytaczają słowa Antoniego Macierewicza z 2002 roku. Na antenie Radia Maryja przyszły szef MON miał powiedzieć, że „protokoły Mędrców Syjonu są bardzo ciekawą lekturą i mogą w części być zgodne z prawdą. Protokoły są dokumentem z 1903 roku i opisują rzekomy żydowski spisek w celu przejęcia władzy nad światem. Większość historyków uważa je za fałszerstwo i prowokację”.
 4. Tomasz Lis: „11 listopada, w Święto Niepodległości, prezydent Duda też dał dość intrygujące dowody tego jak wyobraża sobie państwo oraz tego jakie wartości zamierza promować. W swym wystąpieniu w Warszawie stwierdził, że wyrok na kogoś, kto walczył z przestępczością, jest w oczywisty sposób niesprawiedliwy. Prezydent oczywiście mówił o wyroku na byłego szefa CBA, przyszłego koordynatora służb specjalnych, pana Kamińskiego. Skoro Kamiński walczył z przestępczością, to zapewne miał prawo popełniać przestępstwa. Skoro sąd stwierdził, że Kamiński popełnił przestępstwo, to sąd złamał zasady sprawiedliwości”.

15 listopada

 1. „Najważniejsze jeśli chodzi o CBA jest to, że usunięto większość kadry kierowniczej, którą ja powoływałem. Natomiast zostało wielu bardzo dobrych funkcjonariuszy, dla których mam dobrą informację: dni prawdziwej walki z korupcją nadchodzą. I jestem przekonany, że będą mogli się realizować w sposób pełny i profesjonalny zawodowo” –kwituje zmiany Kamiński.
 2. Według przyszłego ministra obrony narodowej, zamachy we Francji pokazują, jak dużym błędem jest przyjmowanie uchodźców i imigrantów. „Jest to działanie, które nie będzie w Polsce kontynuowane” – mówi w sobotę Antoni Macierewicz w TVP Info.
 3. Andrzej Duda do uczestników IV Konferencji Katyńskiej: „A jednak przeprowadzone badania i analizy pozwalają sformułować najważniejszy, jak się zdaje, wniosek: raporty MAK i komisji Millera to tylko hipotezy, które nie wytrzymują konfrontacji z naukową analizą dostępnej dokumentacji zdjęciowej i filmowej. Tym samym zaś trzeba uznać, że prace nad wyjaśnieniem przebiegu katastrofy smoleńskiej oraz jej przyczyn nie zostały zakończone. I za to podstawowe osiągnięcie Konferencji także dzisiaj Państwu dziękuję”.

16 listopada

 1. W Paryżu zanotowano serię ataków terrorystycznych, w wyniku których zginęło ponad 120 osób. Konrad Szymański, planowany w rządzie PiS na ministra ds. europejskich pisze: „Tragiczne wydarzenia w Paryżu pokazały słabość Europy. Mimo wzmacniania współpracy europejskich służb antyterrorystycznych po zamachach w Madrycie i Londynie, Europa jest wciąż narażona na skutecznie zadawane ciosy w niesymetrycznej wojnie z terroryzmem islamskim”. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego skrytykował słowa przyszłego ministra ds. europejskich, mówiąc, że nie tak powinna wyglądać solidarność w Europie.
 2. Henryk Jarczyk, korespondent niemieckiej stacji ARD mówi dla TVP Info, odnosząc się do słów Szymańskiego, że w sobotę, tuż po atakach, inni po prostu okazywali współczucie. Przyznał, że zadziwiła nie tyle treść wypowiedzi polskiego polityka, ile moment, w którym ona padła.
 3. „13 grudnia to wielka data, a Kaczyński organizuje wtedy marsz, który mógłby się odbyć każdego innego dnia. Ten dureń, bałwan i szkodnik zabija wszystkie ważne daty historyczne w Polsce” – stwierdza w TVN24 Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL i były parlamentarzysta.

17 listopada

 1. Gliński o telewizji: „Nie będzie żadnej czarnej listy, bo my nie chcemy rewanżu”. I dodaje: „No oczywiście, ci co nie odejdą w porę sami, muszą być przygotowani na to, iż im pomożemy, ale wierzę głęboko w to, że ich wyrzuty sumienia są tak wielkie, że właśnie to sumienie im podpowie, że powinni czym prędzej zmienić pracę”.
 2. W Łodzi działacze PiS zażądali od miejscowej filharmonii wykreślenia z repertuaru utworów Szostakowicza i Prokofjewa, ponieważ ci kompozytorzy byli laureatami nagród stalinowskich, zatem podpadają pod kategorię symboli propagujących totalitaryzm. Jeżeli ktoś na początku nie wiedział, co znaczy zapowiedziane wiele lat temu (przez Jarosława Kaczyńskiego) nadawanie „narodowi polskiemu tożsamości antykomunistycznej”, to teraz chyba już wie, a wkrótce będzie wiedział jeszcze lepiej.
 3. Martin Schulz: „Gdy Polska mówi, że jej gospodarka potrzebuje do dalszego rozwoju europejskich funduszy, to te fundusze dalej do Polski płyną” – powiedział polityk SPD w niemieckiej telewizji. – „Ale w takiej sytuacji nie można nagle przyjść i powiedzieć, że uchodźcy to tylko problem Niemców i nie ma się z tym nic wspólnego” – zaznaczył.
 4. „To kolejny przykład niemieckiej buty – powiedział we wtorek rano w TVN24 Mariusz Błaszczak. – Rozmawiamy w Warszawie. Warszawa została zniszczona przez Niemców. Na Woli 50 tysięcy ludzi – kobiet, dzieci – wymordowali funkcjonariusze państwa niemieckiego. I co?” – pytał nowy szef MSWiA, który nazwał całą wypowiedź Schulza „skandaliczną”.

18 listopada

 1. Szef MON Antoni Macierewicz odwołał rektora komendanta Akademii Obrony Narodowej Bogusława Packa – dowiedziała się PAP. „Potwierdzam, ale nie komentuję” – wyjaśnił Pacek, pytany, czy został odwołany. Poinformował, że decyzja ministra obowiązuje od poniedziałku. Pacek, mianowany jeszcze przez poprzedniego ministra, kierował uczelnią niespełna miesiąc. MON nie odpowiedziało na pytanie o powody odwołania rektora.
 2. Niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung” pisze we wtorek krytycznie o wypowiedziach Witolda Waszczykowskiego i Konrada Szymańskiego w sprawie imigrantów. Gazeta ocenia, że pod rządami PiS Polska zmierza w kierunku ksenofobii i nacjonalizmu w stylu Viktora Orbána. „Irytacja skłania niektórych ludzi do nieprzemyślanych czy wręcz bełkotliwych wypowiedzi” – pisze Hubert Wetzel, autor komentarza Bełkot z Warszawy opublikowanego we wtorkowym wydaniu tej największej opiniotwórczej niemieckiej gazety.
 3. „MON prowadzi przegląd postępowania na śmigłowce wielozadaniowe, by sprawdzić, czy przetarg należy powtórzyć; także dalsze decyzje dotyczące systemu obrony powietrznej średniego zasięgu zależą od poznania stanu negocjacji” – mówi Antoni Macierewicz. Szef MON przyznaje też, że „dotarły do niego niepokojące pogłoski” na temat rozmów o systemie obrony przeciwrakietowej z Amerykanami.

19 listopada

 1. Stanisław Piotrowicz został nowym szefem sejmowej komisji praw człowieka. W listopadzie 2001 roku jako prokurator w Krośnie umorzył postępowanie wobec księdza M. z Tylawy, który był podejrzany o molestowanie seksualne nieletnich. Piotrowicz wyjaśniał wówczas, że zachowania proboszcza nie miały podtekstu seksualnego. Dodawał, że duchowny miał wyrażać ojcowską czułość i miał zdolności bioenergoterapeutyczne. Obecny poseł PiS powoływał się wtedy na zeznania, z których wynikało, że jeśli dziecko bolał brzuch, to po dotknięciu przez księdza dolegliwość ustępowała.
 2. Anna Zalewska, nowa minister edukacji, krytycznie odnosi się do wprowadzonych przez poprzedni rząd restrykcji dotyczących żywienia w szkolnych stołówkach. Zgodnie z jej zapowiedzią na stoły uczniów powrócą produkty, o które zwolennicy zmian jeszcze kilka tygodni temu prowadzili prawdziwą batalię.
 3. Premier Beata Szydło wniosła o odwołanie szefów wojskowych i cywilnych służb specjalnych. Sejmowa komisja ds. służb specjalnych wydała pozytywną opinię w tej sprawie.

20 listopada

 1. Kazimierz Nowaczyk zostanie doradcą ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Występuje z Krzyżem Katyńskim w klapie, prelekcje zaczyna od planszy „Smoleńsk 2010 – Katyń 1940”. Na obrazie przemieszane są zdjęcia ofiar katastrofy z fotografiami polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Twierdzi, że ma prawo do takiego zestawienia, bo „państwo polskie w Smoleńsku upadło na kolana i wciąż na nich trwa”.
 2. Prokuratura uzyskuje od Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu informację, że prezydent w latach 2012–2014 prowadził w niej zajęcia. „Jednakże grafików zajęć szkoła nie była w stanie udostępnić: w nadesłanym piśmie wyjaśniono, iż plany zajęć, jako dokumenty niearchiwalne, zostały zniszczone” – wyjaśnia w komunikacie prokurator Przemysław Nowak.

21 listopada

 1. Jacek Kurski, były europoseł PiS oraz Solidarnej Polski, będzie wiceministrem kultury. Informację tę potwierdził na antenie radiowej „Trójki” minister kultury Piotr Gliński. Jak wyjaśnił, Kurski będzie powołany „na krótki czas”, by przeanalizować funkcjonowanie ministerst
 2. „Zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym podważają rządy prawa i powinny być wycofane” – pisze na Twitterze komisarz praw człowieka Rady Europy Nils Muiznieks. Odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o TK jeszcze przed tym jak Sejm przegłosował nowelizację.
 3. Premier Beata Szydło powołuje Jerzego Szmita, pirata drogowego i bohatera skandali obyczajowych, na stanowisko wiceministra infrastruktury.
 4. Maciej Wąsik, kolejny ze skazanych za udział w aferze gruntowej, teraz ułaskawiony, będzie pracował dla premier Szydło jako sekretarz stanu.
 5. Minister Gowin zadeklarował, że podejmie działania mające na celu odebranie statusu czasopisma naukowego periodykom propagującym postulaty ruchu LGBT i z zakresu gender studies.
 6. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwo Narodowego wysyła oficjalne pismo do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego w sprawie budzącego kontrowersje spektaklu Śmierć i dziewczyna w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Polskim. Minister oczekuje, że przygotowania do sobotniej premiery zostaną wstrzymane.

22 listopada

 1. Poseł PiS Stanisław Piotrowicz, firmujący PiS- owski projekt zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, mówi dziennikarzom, że do oceny konstytucyjności prawa nie jest konieczny Trybunał.
 2. We Wrocławiu palą kukłę Żyda. W Limanowej ludność lęka się, że Romowie to islamiści. I z tego lęku pisze na murach: „Szmaty, szykujcie się na zagładę”. Wtóruje jej poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który żąda, by „rozproszyć romskie getta”.

23 listopada

 1. Wygrana PiS w wyborach parlamentarnych, zbliżające się podwyżki stóp procentowych w USA, a do tego ważne zapowiedzi przedstawicieli banków centralnych w Europie. Te wydarzenia nie pozostają bez wpływu na złotego.
 2. Jacek Żakowski: „Prezydencka kancelaria zaczęła od opublikowania kuriozalnego raportu o nieprawościach urzędników prezydenta Komorowskiego. Premier – od nocnego skoku na tajne służby. Minister kultury –  od wymuszonego odwołania premiery w teatrze, którego dyrektorem jest poseł Nowoczesnej. Minister spraw zagranicznych zaczął od werbalnego zaatakowania Niemców. Organy ścigania od natychmiast podważonego przez sąd spektakularnego politycznego zatrzymania Jana Burego w stylu sprzed dekady. A minister skarbu –  od sprytnego odebrania zagwarantowanych kontraktami odpraw prezesom państwowych spółek, którzy oczywiście nawet jeszcze się nie dowiedzieli, że będą odwołani”.
 3. O spektaklu w Teatrze Polskim we Wrocławiu, którego odwołania żądał Gliński: „To nie tylko łamanie prawa, konstytucji, ale świadome profanowanie święta Królowej Polski” – twierdzą na swojej stronie przedstawiciele Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę.

24 listopada

 1. „Profesor, minister i wicepremier Gliński groził dziennikarce – mówi w Poranku Radia TOK FM szef Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar. – Mówił, że rozpędzą to tałatajstwo, czyli media publiczne. Człowiek uniwersytetu powinien wiedzieć, czym jest autonomia i jak ważną rolę odgrywa w życiu naukowym czy kulturalnym… To nowe maniery polityczne wprowadzane do życia społecznego, które są bardzo niebezpieczne”.
 2. „Władza wykonawcza nie może konkurować z sądowniczą, a prezydent nie może «uwolnić» wymiaru sprawiedliwości od orzekania” – głosi uchwała zgromadzenia przedstawicieli sędziów apelacji warszawskiej w sprawie procesu byłego kierownictwa CBA.
 3. Indeks dwudziestu największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie traci w poniedziałek na wartości prawie 2 procent. W najgorszym momencie kurs WIG20 zszedł poniżej 1960 pkt, co jest najgorszym wynikiem od 2009 roku. Wszystko wskazuje na to, że odpowiedzialna za tę sytuację jest polityka. Przyszłość zarówno sektora bankowego, jak i energetyki zależy od rządu, a ten pod wodzą Beaty Szydło zapowiada poważne zmiany.
 4. Szef MON wziął udział w pogrzebie szczątków Teofila Jurka – żołnierza poległego w czasie kampanii wrześniowej. „Pamięć osób poległych nad Smoleńskiem czcimy w tym samym dniu, co pamięć bohaterskiego żołnierza września, szeregowego, a mam nadzieję, że wkrótce podporucznika Teofila Jurka. Śmierć tych, którzy polegli nad Smoleńskiem jest dla nas takim samym zobowiązaniem jak śmierć tych wszystkich, którzy polegli za ojczyznę z bronią w ręku, jak śmierć tych, którzy swoje życie rzucili na stos” – mówi Macierewicz.
 5. Andrzej Duda wysyła list do uczestników VIII Międzynarodowego Kongresu, odbywającego się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSiM) w Toruniu, uczelni założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka. Prezydent pisze w pierwszych słowach: „Magnificencjo, Ojcze Rektorze Założycielu, Magnificencji Ojcze Rektorze, Eminencjo, Najprzewielebniejszy Księże Kardynale, Ekscelencje Księża Biskupi, Czcigodni Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego, Szanowni Wykładowcy, Drodzy Studenci, Panie i Panowie”.
 6. Piotr Gliński: „Dotychczasowa polityka kulturalna to była polityka obok polskiej wspólnoty. Po pierwsze: stabilizacja sytuacji twórców. Chodzi np. o dostęp do środków publicznych dla artystów dotąd wykluczanych” – wyjaśnia, zaznaczając od razu, że rząd PiS nikogo z góry wykluczać nie będzie.
 7. Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz rezygnują z udziału w pracach Kapituły Orderu Orła Białego: „Pismo napisaliśmy wspólnie 18 listopada, a do pana prezydenta złożyliśmy je 23 listopada. Swoją rezygnację z członkostwa w kapitule uzasadniliśmy podważaniem przez pana prezydenta zasad niezawisłości władzy sądowniczej” – mówi Aleksander Hall.
 8. MSWiA podaje na swojej stronie internetowej, że wyłączyło witrynę internetową komisja.smolensk.gov.pl, wykorzystywaną – jak poinformowano – przez rządowy zespół Macieja Laska, zlikwidowany 3 października 2015 r. „Ta strona została zamknięta i będzie zamknięta po prostu. To jest jedyna odpowiedź, jaką mogę w tej chwili udzielić” – tak Beata Szydło odpowiada na pytanie dziennikarza TOK FM o zablokowanie strony.

25 listopada

 1. Cztery dni po ułaskawieniu przez prezydenta Dudę były szef CBA Mariusz Kamiński cofa apelację od wyroku w aferze gruntowej. Warto przypomnieć, że z akt wynika, że jeszcze 19 listopada, trzy dni po postanowieniu prezydenta, Mariusz Kamiński przez swojego prawnika uzupełniał braki formalne apelacji, którą złożył 3 listopada. Dopiero dzień po uzupełnieniu braków, a cztery dni po ułaskawieniu, czyli 20 listopada, Kamiński przysłał do sądu kolejne pismo: „Niniejszym cofam apelację z dnia 3 listopada”.
 2. Taki gest w dyplomacji nie może pozostać niezauważony; korespondent „Financial Times” Henry Foy wspomniał o braku unijnych barw w Kancelarii Premiera (i naraził się na falę hejtu prawicowych trolli na Twitterze). Jego notkę na stronie internetowej „FT” zauważa były premier Belgii, dziś eurodeputowany Guy Verhofstadt, który latem zasłynął przemówieniem, w którym ostro zbeształ premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa. Komentarz Verhofstadta na Twitterze: „A więc nie chcecie flagi, ale wciąż chcecie pieniędzy z UE?”.
 3. „Tusk ma sporo na sumieniu! Wystarczy wspomnieć choćby oddanie śledztwa smoleńskiego Rosji. Należałoby go postawić przed Trybunałem Stanu” – mówi „Super Expressowi” Adam Lipiński, minister w Kancelarii Premiera i prawa ręka prezesa PiS.

26 listopada

 1. Ustępujący szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik podkreśla, że decyzja szefa ABW o wszczęciu wobec niego postępowania kontrolnego w sprawie domniemanego ujawnienia informacji niejawnych, skutkowała automatycznym odsunięciem od wszelkich informacji niejawnych. – „Dalsze trwanie na stanowisku szefa CBA byłoby farsą, fikcją” – dodał.
 2. Wiesław Godzic: „Nie wiem, co to za szaleństwo z tą próba przekonania nas, że telewizja musi być narodowa i sterowana odgórnie. Nie do przyjęcia jest pomysł, by ramówkę tworzyli politycy, którzy zdecydują, ile ma być seriali historycznych w telewizji i w jaki sposób mają o historii traktować. To bardzo groźne”.
 3. Komisja Etyki TVP obejrzała rozmowę ministra Glińskiego z dziennikarką Karoliną Lewicką kilka razy, rozmawiała tez z wydawcą programu i z samą dziennikarką. W swoim oświadczeniu Komisja stwierdza, że „dziennikarka nie naruszyła żadnej z 16 zasad etyki kodeksu etycznego dziennikarzy TVP”. Zdaniem Komisji nerwowa atmosfera w czasie wywiadu to wina prof. Glińskiego, który w programie zaatakował telewizję publiczną.
 4. Beata Kempa przysyła do Macieja Laska pismo: „Niniejszym cofam udzieloną Panu zgodę na korzystanie w celach niekomercyjnych z materiałów opublikowanych na stronie faktysmolensk.gov.pl w dalszej działalności związanej z popularyzacją wyników prac Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego związanych z badaniem katastrofy pod Smoleńskiem z dnia 10 kwietnia 2010 r.”

 

27 listopada

 1. Prawdopodobnie w przyszły wtorek PiS złoży wniosek o powołanie parlamentarnego zespołu ds. monitorowania internetu, m.in. portali politycznych. Posłowie tej partii zapowiedzieli dziś, że o niebezpiecznych i agresywnych treściach będą zawiadamiać organy ścigania.
 2. „Chciałabym zwrócić uwagę na oświadczenie szefa MSZ Polski dotyczące dążenia do unieważnienia Aktu Stanowiącego NATO–Rosja, przyjętego w 1997 roku. Uważamy to oświadczenie za nadzwyczaj niebezpieczne i skrajnie prowokacyjne” – oznajmia Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ.
 3. „Prawo i Sprawiedliwość próbuje ukryć fakt, że partia wycofuje się z realizacji swoich zapowiedzi socjalnych. Już wycofała się z zapowiedzi podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Rakiem wycofuje się z zapowiedzi prawdziwie uniwersalnego świadczenia na dzieci” – wylicza Adrian Zandberg.
 4. Sejm wybiera czterech posłów, którzy zasiądą w Krajowej Radzie Sądownictwa. Wśród nich znajduje się prof. Krystyna Pawłowicz. Do Krajowej Rady Prokuratury PiS wprowadzi mecenasa Piotra Pszczółkowskiego oraz Małgorzatę Wassermann.

 

28 listopada

 1. „Zaślepienie, upojenie i strach przed ponowną utratą władzy są siłami napędowymi nowego polskiego rządu” – pisze „Die Welt”.
 2. „O godzinie 11 nie wiemy, co będzie o 17. Marszałek nie dopuszcza posłów opozycji do głosu, stosuje różne wybiegi, choć obejmując funkcję marszałka, mówił o pakiecie demokratycznym wobec opozycji – opisuje Krystyna Skowrońska, rzeszowska posłanka PO, oceniana jako jedna z najlepszych parlamentarzystek. – W poprzednich kadencjach posłowie mieli zwykle 30 dni na zapoznanie się z projektami. W sprawach bardzo pilnych siedem. Teraz z dnia na dzień lub tego samego dnia”.
 3. „Jeden z najbliższych doradców Jarosława Kaczyńskiego, poseł z Przemyśla Marek Kuchciński, od lat wspiera ukraińskich nacjonalistów, którzy czczą zbrodniarza Stepana Banderę. I to m.in. on odpowiada za dzisiejszy przyjazny stosunek PiS do antypolskiej partii Swoboda” – twierdzi w rozmowie z NaTemat Andrzej Zapałowski, były europoseł i historyk zajmujący się polsko-ukraińskimi stosunkami.
 4. Nowym prezesem Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa został właśnie oskarżony o korupcję Daniel Obajtek. Jak opisuje „Gazeta Krakowska”, miał przyjąć 50 tysięcy złotych łapówki od grupy przestępczej wymuszającej haracze. Drugi zarzut to wyłudzenie 700 tysięcy złotych i narażenie swojego pracodawcy na straty w wysokości 1,4 miliona złotych. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ma się odbyć w tej sprawie kolejna rozprawa.
 5. Komitet Nauk Prawnych PAN ocenia, że nowelizacja ustawy o TK, którą przeprowadził PiS, „dotknięta jest poważnymi wadami konstytucyjnymi”, m.in. przy jej przyjmowaniu naruszono tryb uchwalania ustaw. Zawarty w nowelizacji zapis o odebraniu mandatu do sprawowania funkcji prezesa i wiceprezesa TK jest „niedopuszczalny konstytucyjnie”. A ostatnimi uchwałami Sejmu o unieważnieniu wyboru sędziów „wprowadzono pozaustawową przesłankę wygaśnięcia mandatu sędziego TK”.
 6. Zbigniew Ziobro: „Decyzja o niezłożeniu zażalenia ws. Romana Polańskiego – zaskakująca. Po połączeniu prokuratury z Ministerstwem Sprawiedliwości, co nastąpi w przyszłym roku, bardzo wnikliwie zbadamy zasadność tej decyzji”.

29 listopada

 1. „Trybunał ma bardzo słabą legitymację – wykłada swoją filozofię trójpodziału władzy prezes PiS. – Jest w istocie organem politycznym, jest w dzisiejszych realiach organem partyjnym. To trzeba zmienić, ograniczyć. Musimy tę sprawę rozwiązać w interesie miażdżącej większości Polaków”.
 2. Krystyna Pawłowicz: „Oczekuję też ze strony czynnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, jak i od sędziów TK w stanie spoczynku, w tym od jego byłych prezesów, by zachowywali nakazaną ustawą godność urzędu sędziego TK i ograniczyli liczne wystąpienia po jednej ze stron politycznego sporu (PO). By nie obrażali Prezydenta RP Andrzeja Dudy, nie porównywali go z nienawiścią do Putina, Łukaszenki i nie określali demokratycznych polskich przemian »faszyzacją« czy też »orbanizacją« kraju, gdyż jest to też przy okazji obraza demokratycznie wybranego prezydenta Węgier Viktora Orbána. Za tego typu szkodzące Polsce, polskim interesom i polskiej demokracji, jak też demokratycznie wybranym władzom wypowiedzi – sędzia A. Zoll, A. Rzepliński i inni winni mieć wewnątrztrybunalskie postępowanie dyscyplinarne”.
 3. „Ministerstwo Finansów w trybie pilnym opracuje nowelizację budżetu na 2015 r., która zwiększy deficyt o sumę ok. 3–4 mld zł” – informuje resort w komunikacie. Projekt nowelizacji ma trafić pod obrady rządu 1 grudnia.
 4. „Niech każdy ma świadomość, że będzie miał «anioła stróża» z CBA” – rzuca prezes Jarosław Kaczyński do swoich posłów.

30 listopada

 1. Około 500 odchodzących polityków i urzędników trafia właśnie pod obserwację CBA. Służba będzie sprawdzać, czy w czasie pełnienia swoich funkcji wydawali decyzje korzystne dla nowych pracodawców. To prawdopodobnie największa operacja antykorupcyjna w historii III RP.
 2. Piotr Naimski z PIS w debacie o sędziach Trybunału Konstytucyjnego mówi, że „uchwały Sejmu nie mają obowiązku bycia konsultowanymi z nikim, to są uchwały najwyższej władzy”.
 3. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji cofnie nagrody i dodatki przyznane komendantom służb mundurowych – informuje Radio ZET. Według nieoficjalnych informacji, resort ma ogłosić tę decyzję pod koniec tygodnia.
 4. Największy pesymizm panuje w największych miastach, w tym w metropoliach. Zagrożenia dla demokracji dostrzega tam po około 70 procent badanych. Ale kiepskie nastroje są też na wsi (52 procent). Największymi optymistami są mieszkańcy średnich miast, między 50 a 250 tysięcy mieszkańców. 51 procent z nich nie dostrzega niedemokratycznych zagrożeń.
 5. Gorąca dyskusja pomiędzy przedstawicielami sejmowych frakcji ma miejsce w audycji „7 Dzień Tygodnia” Moniki Olejnik. „Powołajcie sobie Trybunał Konstytucyjny na uchodźstwie” – powiedział poseł PiS Jacek Sasin do polityków opozycji.

Dodaj komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies więcej informacj

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

zamknij