Audyt rządów PIS cz. 3

“Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta Możesz go zabić – narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy” – Czesław Miłosz

luty-marzec

 

1 lutego

 1. „Jarosławowi Kaczyńskiemu, jako wpływowemu, ale kryjącemu się w cieniu politykowi, pociągającemu dyskretnie za sznurki, przypisuje się nienasycony głód władzy. Teraz dano mu w ręce narzędzie, pozwalające mu ingerować w przebieg dochodzeń. To potężne narzędzie, które w najgorszym wypadku mogłoby zostać użyte albo do ochrony partyjnych kolegów przed wymiarem sprawiedliwości, albo do wszczęcia dochodzenia przeciwko nazbyt krytycznym dziennikarzom lub opozycyjnym politykom” – twierdzi berliński „Die Welt”.
 2. Przed wyborami PiS obiecał wpompować w gospodarkę 1,4 bln zł. Czwarta część tej sumy miałaby pochodzić z NBP, który uruchomiłby program tanich kredytów. Ekonomiści podważają zasadność takiego programu oraz wskazują na groźbę naruszenia niezależności banku centralnego. Również prezes NBP nie zostawia na pomyśle suchej nitki: – Te liczby są z kosmosu.
 3. „Zmienił się przekaz telewizji publicznej, jeśli chodzi o informacje, na bardziej obiektywny” – mówi premier w wywiadzie dla „Super Expressu”. Beata Szydło zapowiada, że zmiany w mediach publicznych to dopiero początek, a kolejnym etapem ma być „zbudowanie ich silnej pozycji”.
 4. Chociaż nie ma na razie planów przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada powrót do obrony terytorialnej. W ciągu najbliższych lat resort planuje zorganizować oddziały tzw. Gwardii Narodowej w każdym powiecie.
 5. Będzie wskazany mechanizm, który zgodnie z prawem, pozwoli na wsparcie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – przyznał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.
 6. Wśród uchwalonych poprawek znalazł się wniosek w sprawie utworzenia nowej rezerwy celowej związanej z organizacją Światowych Dni Młodzieży z kwotą 15 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków na NIK (o ok. 6,5 mln zł), RPO (o ok. 4,6 mln zł) i Krajowe Biuro Wyborcze (o ponad 3,8 mln zł).
 7. Lekcje religii pewnie dalej będą finansowane z budżetu, bo przeciw obywatelskiej inicjatywie w sprawie jego zniesienia jest PiS. Odrzucenie przez sejm projektu „Świecka szkoła” to nie tylko test dla PiS, ale i dla całego państwa.
 8. Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej wręczył w sobotę ojcom paulinom i kierownictwu katolickiego tygodnika „Niedziela” goszczący w Częstochowie wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
 9. Zgromadzona w Krakowie publiczność wygwizdała Beatę Szydło. Polska premier weszła na boisko, by uhonorować zwycięską reprezentację Niemiec (ME w piłce ręcznej).
 10. PiS pozywa do sądu dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wojciecha Czuchnowskiego komentującego działania prezydenta w sprawie Kamińskiego. Dotyczy to między innymi zdania: „Tak nie działa państwo demokratyczne. Tak działa państwo mafijne”.
 11. Macierewicz na ćwiczeniach ochotników: „Szczególną cechą tych ćwiczeń było to, że pokazały one współdziałanie profesjonalnego wojska ze stowarzyszeniami proobronnymi i uczniami klas mundurowych. (…) Dalszym naturalnym zapleczem są harcerze oraz dość liczne grupy rekonstrukcji historycznych, które mogą być  zainteresowane jakąś formą współpracy z MON”.

 

2 lutego

 

 1. Nocne obrady sejmu to konieczność wypłaty nadgodzin. A chodzi o niemałe pieniądze. Jak wyliczył poseł Krzysztof Brejza z PO koszt nadgodzin i dodatków za pracę w nocy to około 76 tysięcy zł.
 2. Europoseł Pis Czarnecki: „Jeśli ktoś szkodzi stosunkom bilateralnym Polska–Niemcy, to właśnie niemieccy politycy swoimi wypowiedziami krytykującymi polską zmianę rządu, czym chcą odwrócić uwagę od kryzysu w swoim kraju”.
 3. Macierewicz nie znalazł ani w wojsku, ani w cywilu specjalistów szkolenia lotniczego, techniki lotniczej, nawigacji, ruchu lotniczego, ratownictwa lotniczego, meteorologii, łączności, prawa lotniczego oraz medycyny z udokumentowaną minimum pięcioletnią praktyką, którzy byliby w stanie żyrować ustalenia parlamentarnego zespołu Macierewicza, który forsuje hipotezę wybuchów na pokładzie prezydenckiego tupolewa. Wykombinował więc, że w ramach KBWLLP powoła podkomisję, która zbada od nowa smoleńską katastrofę, tak by osądzić, że to był zamach na prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
 4. Uprawnienia do sięgania po bilingi ma ponad 300 policjantów w całej Polsce. Za chwilę dostaną też prawo do sięgania po dane z komputerów.
 5. Mimo kampanijnych obietnic 500 złotych na dziecko, darmowych leków dla emerytów i podwyższenia kwoty wolnej od podatku, gdy przychodzi do liczenia pieniędzy, wiara Polaków w prezesa i jego drużynę maleje – wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Pentagon Research na reprezentatywnej grupie 933 Polaków.
 6. Nie ministerstwo kultury czy nauki, ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może wkrótce wypłacić pieniądze ojcu Tadeuszowi Rydzykowi. I to grubo więcej niż planowane 20 mln zł.
 7. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl serwis informacyjny TVP1 cały czas boryka się z malejącą liczbą osób, które chcą go oglądać. W styczniu 2016 roku spadek ten był największy, bo ponad 400 tysięcy osób więcej niż w roku ubiegłym zrezygnowało z jego oglądania.
 8. Po tym, jak szef resortu finansów Paweł Szałamacha zakwestionował sztandarowy dla rządu PiS program Rodzina 500+, minister znalazł się na cenzurowanym i – jak pisze „Fakt” – „bardzo zdenerwował premier Beatę Szydło”.

 

3 lutego

 

 1. Dziennikarz Klaudiusz Pobudzin (wcześniej TV Trwam) przygotował w głównym wydaniu „Wiadomości”. materiał o tym, czego nie było: że Komitet Obrony Demokracji nie zorganizował w weekend żadnego protestu. Ponad trzy minuty Pobudzin tłumaczył, że wreszcie „na ulicach jest spokojnie”, że „paliwo” się skończyło” i że „skończył się zapał”.
 2. Wynagrodzenie parlamentarzysty w 2016 roku będzie większe o około 500 zł, wzrośnie z aktualnego 9892 zł do ok. 10 400 zł (plus nieopodatkowana dieta poselska w wysokości 2473 złotych).
 3. „Jako prezydent RP nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, kiedy TK powie »obowiązująca ustawa nas nie obowiązuje, my będziemy orzekali, jak gdyby jej nie było«. To jest anarchia – powiedział. Andrzej Duda. Zaznaczył też, że oczekuje, że „prezes Rzepliński zakończy tę żenującą sytuację, którą sam tworzy”.
 4. Reforma prokuratury, którą realizuje PIS, wzbudziła wiele kontrowersji i odbiła się echem także za granicą. Wątpliwości dotyczą m.in. kwestii połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, przekazanie mu bezpośredniej kontroli nad działaniami prokuratorskiej hierarchii oraz utworzenie osobnego wydziału do ścigania sędziów i prokuratorów.
 5. Gowin o manifestacjach KOD-u: „Są tam też jednak tacy, i myślę, że to oni nadają ton, którzy bronią swoich interesów. Jeśli przyjrzeć się biografiom tych ludzi, ich korzeniom rodzinnym, to, przykro mi, ale zaskakująco często okazuje się, że ta ciągłość istnieje (powiązanie z aparatem komunistycznym – red.)”. Zapytany o to, czy ma na myśli lidera KOD Mateusza Kijowskiego, minister odparł, że tak. Dopytywany, odpowiedział, że chodzi o dziadka, który „był związany z komunistycznym aparatem represji”.

 

4 lutego

 

 1. Krystynę Pawłowicz do tego stopnia rozdrażniła działalność Sieci Obywatelskiej Watchdog, która opisała finansowe szczegóły spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbánem, że opublikowała na swoim profilu na Facebooku wpis: „Co to jest jakaś bezczelna sieć obywatelska WATCHDOG?”. Posłanka pytała m.in.: „Kto daje im zlecenia na prawicę?” i „Gdzie te psy spały przez ostatnie 8 lat?”.
 2. „Zachęcała ją będę do tego, żeby próbowała ustabilizować swoją sytuację rodzinną, mieć więcej dzieci, by móc na to świadczenie się załapać” – to słowa Beaty Mazurek, rzecznik klubu PiS wywołały sporą burzę w mediach społecznościowych i internetowych portalach skierowane do samotnej matki.
 3. Satyryk Jan Pietrzak chwali PiS: „Zarówno w PRL, jak i w III RPwładza nas okradała, oszukiwała, niszczyła, gnębiła nas podatkami. Jednym słowem władza była wrogiem narodu”.
 4. Piotr Duda, szef „Solidarności” i przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, krytykuje rząd Beaty Szydło za to, że tzw. podatek obrotowy jest rozpatrywany w trybie odrębnym, czyli bez szerszych konsultacji. „Z niepokojem odbieram sygnały naruszenia zasad prowadzenia dialogu społecznego, w tym naruszenie przepisów o konsultowaniu projektów aktów prawnych przez rząd”.
 5. „Każdy może stać się podmiotem kontroli bez uprzedniej zgody sądu” – przestrzega przed ustawą inwigilacyjną Amnesty International. I domaga się wprowadzenia nowych regulacji prawnych. W ciągu doby pod zainicjowaną przez organizację petycją podpisało się 2 tysiące osób.
 6. Na podstawie przepisów o obronności kraju politycy PiS chcą unieważnić sprzedaż kolejki linowej i gruntów na Kasprowym Wierchu. Przekonują, że obcy kapitał na położonym na granicy ze Słowacją szczycie zagraża bezpieczeństwu Polski. Dziś do Zakopanego przyjeżdża prezydent Andrzej Duda, który ma się spotkać z samorządowcami i rozmawiać m.in. o przyszłości Kasprowego.
 7. „Polska potrzebuje napisania na nowo swojej historii. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie historii najnowszej, ale całych, tysiącletnich dziejów naszego kraju. By poprawnie czytać historię, musimy cofnąć się do czasów Mieszka I i odkryć dzieje na nowo. Zważmy bowiem na to, kto dotychczas uczył nas historii Polski” – mówi przed kamerą PCh24.pl reżyser Grzegorz Braun.

 

5 lutego

 

 1. Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy inwigilacyjnej. Nowela przewiduje, że kontrola operacyjna – po uprzedniej zgodzie sądu – ma polegać m.in. na podsłuchu, podglądzie osób w środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne, kontroli korespondencji, w tym elektronicznej.
 2. „Zostanie zbadana całość tragedii smoleńskiej: począwszy od tych wydarzeń, które dotychczas w ogóle nie były badane, a skończywszy na przebiegu działań, „które miały na celu uniemożliwienie dojścia do prawdy” – zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz. W obecności przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy minister obrony podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP).
 3. Paweł Deresz (mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej). Powiedział, że nie był obecny na uroczystości podpisania dokumentów umożliwiających wznowienie badania katastrofy, ponieważ nie został zaproszony, „Domyślam się, że zaproszeni zostali tylko ci, którzy święcie wierzą w teorię o zamachu, o sztucznej mgle, o trotylu, o magnesie, który ściągał samolot”.
 4. Tupolew nie zderzył się brzozą, a nawet nie mógł się z nią zderzyć, bo wybuchł na wysokości 100 metrów – takie twierdzenia wygłaszali z nieznoszącą sprzeciwu pewnością siebie członkowie zespołu Macierewicza. Okazuje się, że jeden z nich był ekspertem od katastrof budowlanych, a inny wiedzę o samolotach czerpał głównie z lotów odrzutowcami pasażerskimi. Oto najbardziej absurdalne tezy kierowanego przez Antoniego Macierewicza zespołu parlamentarnego. Jego członkowie właśnie stali się ekspertami powołanej przez MON komisji.
 5. Przewodniczący podkomisji Macierewicza Wacław Berczyński „Prace komisji muszą pokazać, że są przywracaniem europejskich, światowych standardów tak gorliwie porzuconych przez zakłamaną, tchórzliwą, barbarzyńską ekipę Tuska, Kopacz i Millera.
 6. 20 milionów dla Rydzyka. Po protestach resortu i medialnej burzy Terlecki musiał się z poprawki wycofać. Ale mleko się rozlało. Co gorsza – dla Terleckiego – jak dowiedział się „Fakt”, prezes PiS jest na niego i jego współpracowników z partii wściekły.
 7. W czwartek w całej Polsce zorganizowano spotkania z kierownikami powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ci, co się stawili na godzinę 11.00, dowiedzieli się, że stracili swoje stanowiska – podaje portal Agri-24.pl. W nieoficjalnych rozmowach pracownicy Agencji przyznają, że są przerażeni tempem zmian i obawiają się, że każdy, kto nie jest kojarzony z partią rządzącą, może zostać zwolniony.

 

6 lutego

 

 1. „Członkowie podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza mają dostawać co miesiąc 20–25 tys. zł” – stwierdził Paweł Deresz w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Mąż Jolanty Szymanek-Deresz, zmarłej w katastrofie smoleńskiej, dodaje, że szef MON 10 kwietnia „uciekał z Katynia jak ostatni tchórz”.
 2. „Gazeta Wyborcza” pisze: „Ale najważniejsze jest postawienie przed sądem Donalda Tuska, Tomasza Arabskiego i innych osób odpowiedzialnych – zdaniem Kaczyńskiego – za posłanie prezydenta na śmierć, ale też za lata »przemysłu pogardy« wobec Lecha Kaczyńskiego”.
 3. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński nie chce powołać swej poprzedniczki Małgorzaty Omilanowskiej na stanowisko dyrektorki Zamku Królewskiego w Warszawie, chociaż to ją wskazała Rada Powiernicza Zamku. Profesorowie i pracownicy uniwersytetów z całej Polski, a także artyści, kuratorzy i ludzie kultury wystosowali do Glińskiego dwa listy protestacyjne w tej sprawie.
 4. Wczoraj w samo południe przed Pałacem Namiestnikowskim rozpoczął się zainicjowany przez Amnesty International protest przeciwko przyjętej przez parlament i podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawie inwigilacyjnej.
 5. Europarlamentarna frakcja Europa Narodów i Wolności spotka się w lutym w Wieliczce. Przybędzie m.in. liderka francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
 6. Co Janusz Lewandowski, europoseł PO, sądzi o nowej komisji złożonej z ekspertów Macierewicza, która ponownie ma się zająć badaniem katastrofy smoleńskiej? „To komisja do spraw przerabiania tragicznej katastrofy na antypolski zamach. To jest zlecenie polityczne, nie badawcze”.
 7. Według słów prezesa PiS, rozmawiał on z Davidem Cameronem o strategicznej współpracy polsko-brytyjskiej. A także, jak dodał, o „bzdurnych opowieściach” o zagrożonej demokracji w Polsce i „niesłychanej uzurpacji niektórych elementów” w Brukseli.
 8. Prawdziwym celem „komisji smoleńskiej” jest delegalizacja moralna Donalda Tuska. To jest operacja „Tusk never again in Poland” – komentował w Poranku Radia TOK FM Tomasz Lis.
 9. Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze udowodniono przed sądem nakłanianie do fałszywych zeznań w procesie, jaki wytoczył Jaromirowi Netzlowi, byłemu szefowi PZU. Wyrok w tej sprawie właśnie się uprawomocnił.

  

8 lutego

 

 1. Prokuratura nie zajmuje się już śledztwem dotyczącym finansów SKOK-ów i senatora PiS Grzegorza Biereckiego. Jak informuje „Newsweek” sprawa została umorzona, krótko po tym jak PiS wygrał wybory. Polityk był podejrzewany o wykorzystywanie kas oszczędnościowych do prywatnego bogacenia się.
 2. Pięcioosobowa delegacja z Komisji Weneckiej rozpoczyna dziś dwudniowy maraton spotkań z polskimi władzami. Celem jest zbadanie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i wydanie opinii na temat zastosowanych przez PiS rozwiązań prawnych.
 3. „Nowy dyrektor ARiMR w Szczecinie objął to stanowisko z PiS-owskiej nominacji, chociaż sąd uznał go za kłamcę lustracyjnego” – pisała w sobotę szczecińska „Gazeta Wyborcza”.
 4. Żakowski o podkomisji smoleńskiej: „Skóra cierpnie jak to się czyta: »naród czeka na prawdę«, »to jest polska racja stanu«. Po latach badań wnikliwych, publikacji raportów i danych trzeba było wymyślić, że coś zniknęło i zostało gwałtownie ujawnione. Myślę, że będzie tak jak z podatkiem od sklepów, którego nieprzygotowanie, nieprzemyślenie, pochopność, lekkomyślność wyłazi jak słoma z butów. Jak się czyta składy tej komisji, to śmiech pusty… Rozpacz człowieka ogarnia”.
 5. Błędna prognoza rządu co do spadku cen i płac. W rezultacie najniższa wypłacana emerytura (wynosząca obecnie 757,39 zł) od 1 marca wzrośnie o jedyne 1,38 zł na rękę.

 

9 lutego

 

 1. Eksperci Instytutu Staszica zwrócili uwagę na potencjalne pułapki dla rządu i handlowców, jakie mogą pojawić się w związku z opracowywaniem koncepcji opodatkowania sprzedaży detalicznej. „Przedstawiony opinii publicznej projekt jest mocno kontrowersyjny. Budzi on zasadne obawy nie tylko o skutki dla polskich handlowców oraz dostawców, lecz także o możliwość realizacji zaplanowanych dochodów z podatku” – czytamy w dokumencie.
 2. Profesor Witold Modzelewski: „Resort finansów, publikując w dniu 2 lutego 2016 r. projekt podatku od sklepów, przelicytował wszystkie dotychczasowe „sukcesy” swojej twórczości legislacyjnej, co dla wielu obserwatorów prawodawstwa podatkowego wydawało się po ośmiu latach liberalnych rządów prawie niemożliwe. A jednak. W projekcie tym znalazło się tak dużo nonsensów, że pastwienie się nad każdym z nich byłoby zbyt okrutne”.
 3. Prokuratura dokładnie zbada płacenie pieniędzmi Parlamentu Europejskiego ludziom, którzy wykonują partyjną robotę dla PiS. Andrzej Duda miał 17 asystentów, na liście u Ryszarda Czarneckiego jest 15 osób, a bydgoski poseł Kosma Złotowski aż 18. W marcu Michał Krzymowski opisał w „Newsweeku”, że europosłowie PiS dostali polecenie zatrudnienia pracowników, których partia musiała zwolnić w ramach zaciskania pasa. Dzięki temu nadal robili to samo, ale płaciła Bruksela, a nie Nowogrodzka.
 4. Cezary Wiśniewski nowym szefem Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Zastąpił on płk. Mirosława Grochowskiego. Dziennikarze „Rzeczpospolitej” Andrzej Gajcy i Magdalena Kowalczyk piszą, iż odwołanie szefa Inspektoratu MON nastąpiło, ponieważ miał on nie zgadzać się z hipotezą o zamachu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.
 5. W Ministerstwie Edukacji Narodowej rozpoczynają się rozmowy nad wprowadzeniem egzaminów maturalnych z religii. Dzisiaj przedstawiciel Konferencji Episkopatu Polski ma rozmawiać z urzędnikami MEN w tej sprawie.
 6. Standard & Poor’s obniżyła perspektywę ratingu polskiego sektora bankowego ze stabilnej na negatywną. Zdecydowały o tym m.in. ryzyka związane z podatkiem bankowym.
 7. Prezydent Andrzej Duda poprosił MSZ o opinię w sprawie odebrania prof. Janowi Tomaszowi Grossowi ważnego państwowego odznaczenia – Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP.
 8. Mariusz Antoni Kamiński obejmie stanowisko szefa Polskiego Holdingu Obronnego – informuje „Rzeczpospolita”. Kamiński to były poseł PiS, który został usunięty z partii w związku z tzw. aferą madrycką.
 9. Zbigniew Ziobro też krytykuje ustawę o policji. Jednak, w przeciwieństwie do obrońców praw człowieka, nie za to, że zwiększa możliwość inwigilacji. Jego zdaniem, to prawo za bardzo… ogranicza prawa służb specjalnych.

 

10 lutego

 

 1. „Wizerunek Polski zmienił się znacząco. Rozczarowanie jest potężne – to, co Orbanowi zajęło kilka lat, Kaczyńskiemu udało się w kilka miesięcy. Myślę, że dzięki prezesowi PiS Putin świętuje. Błędem jest sądzenie, że krytyczna wobec Rosji postawa Prawa i Sprawiedliwości to jakiś problem dla Putina. Putina interesuje wyłącznie rozbicie jedności Zachodu” – mówi Anton Szechowcow, ekspert od stosunków międzynarodowych i teorii demokracji.
 2. PiS zwleka z wnioskiem o Trybunał Stanu dla Krzysztofa Kwiatkowskiego. Woli, by jego sprawą zajął się sąd – donosi „Rzeczpospolita”.
 3. Co roku w ostatni poniedziałek karnawału ulicami Düsseldorfu przechodzi barwna parada, której główną atrakcją są ogromne figury przedstawiające polityków i osoby publiczne. W tym roku jedną z nich była postać Jarosława Kaczyńskiego w generalskim mundurze, który trzyma but na głowie klęczącej, pobitej kobiety, podpisanej jako „Polska”. Obok Kaczyńskiego postawiono różowe radio z napisem „Radio Maryja”.
 4. Sąd w Sieradzu odrzucił we wtorek wniosek obrony o umorzenie postępowania przeciw Danielowi Obajtkowi, powołanemu przez PiS prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To oznacza, że jego proces karny będzie toczyć się nadal. Prokuratura oskarża szefa instytucji obracającej prawie 30 miliardami złotych rocznie o korupcję i oszustwo.
 5. Mariusz Antoni Kamiński złożył dymisję z funkcji szefa Polskiego Holdingu Obronnego, we wtorek wieczorem podjął decyzję o rezygnacji.
 6. Kuzyn Jarosława Kaczyńskiego Jan Maria Tomaszewski został doradcą zarządu TVP – informuje „Gazeta Wyborcza”. Informację potwierdza biuro prasowe Telewizji Polskiej.
 7. Opóźni się obniżka wieku emerytalnego – donosi „Puls Biznesu”. Według gazety szybsze przechodzenie na emeryturę nie będzie możliwe nawet od 1 stycznia 2017 roku.

 

11 lutego

 

 1. „Jestem zdziwiony, że Ministerstwo Finansów wprost nie wycofało się z tego i nie zaczyna prac od nowa. Ustawa roi się od bubli prawnych” – mówi o projekcie ustawy o podatku handlowym Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec&Partnerzy.
 2. MSZ obraził się na BBC za materiał „Czy Polska się putinizuje?”, referujący politykę PiS. Resort wytacza ciężkie działa przeciwko powszechnie chwalonej za rzetelność stacji i zarzuca jej „brak bezstronności”, „nieznajomość kontekstu” i „konflikt interesów”.
 3. Według informacji Gazety Wyborczej” ustąpienia Kamińskiego zażądał sam prezes Jarosław Kaczyński, który nie wiedział o przygotowywanym dla polityka stanowisku. We wtorek wieczorem miał zadzwonić do ministra obrony Antoniego Macierewicza i nakazać dymisję Kamińskiego. Miał być niezadowolony, że sprawę załatwiono bez jego wiedzy.
 4. Jerzy Baczyński pisze w „Polityce: „Patrzę z zażenowaniem na wygibasy działaczy PiS, którzy chcą zostać w kręgu smoleńskiej wiary i nie wyjść na cynika lub szaleńca”.
 5. Minister Kowalczyk (PiS) o obietnicach Szydło: „Jeśli powiedziała zdanie: tak, damy 500 zł na każde dziecko, stawiała przecinek: każde drugie i trzecie”.
 6. Ryszard Bugaj zrezygnował z zasiadania w Narodowej Radzie Rozwoju, do której prezydent Andrzej Duda powołał go w październiku 2015 r. – dowiedział się Onet. „Wprowadzane obecnie zmiany prowadzą do zawłaszczenia instytucji państwa przez aparat rządzącej partii. Z przykrością stwierdzam, że nie tylko nie sprzeciwił się Pan tym zmianom (choć konstytucja daje Panu do tego prawo), ale zgoła Pan je wspierał” – pisze prof. Bugaj do głowy państwa.
 7. Komendant główny odchodzi ze stanowiska – dowiedział się portal TVN24.pl. – „Decyzja ma związek z pomawianiem mnie o rzekome przestępstwa” – podkreśla w rozmowie z nami insp. Zbigniew Maj. Na czele policji stanął w połowie grudnia 2015 r.
 8. Adam Rogacki, czyli jeden z bohaterów tak zwanej afery madryckiej, dołączy do rady nadzorczej spółki zarządzającej Stadionem Narodowym w Warszawie.

 

12 lutego

 

 1. W czwartek właściciele małych i średnich polskich sklepów zrzeszonych w sieci franczyzowe protestowali przed sejmem. Ich sprzeciw budzi przygotowany przez MF projekt ustawy o podatku od marketów.
 2. „Praktycznie nie ma szans, by wiek emerytalny został obniżony z początkiem przyszłego roku” – donosi „Puls Biznesu”. Powodem ma być ZUS, który potrzebuje przynajmniej trzech kwartałów na wdrożenie zmian w systemach informatycznych.
 3. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zwrócił się w czwartek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie i zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oczekuje przekazania wiedzy, jakie nowe informacje były powodem ponownego rozpoczęcia prac w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.
 4. Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS jest niekonstytucyjna w 16 punktach – uznał prokurator generalny w opinii dla TK, który ma wkrótce badać tę nowelę ze skarg PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes SN, RPO i Krajowej Rady Sądownictwa.
 5. Trybunał Konstytucyjny zwrócił Prawu i Sprawiedliwości uwagę na konieczność zagwarantowania ochrony konstytucyjnych praw osób poddanych kontroli operacyjnej, ale wiele wskazuje na to, że sejm sugestią się nie przejął.
 6. Szef MSZ Witold Waszczykowski przyznaje, że na niemieckim humorze się nie zna. Ale ostrzega, że nakręcanie spirali żartów może doprowadzić do poważnych konsekwencji w stosunkach z Berlinem.
 7. „Przyjmij ślubowanie, bo hańba zostanie” – takie okrzyki i gwizdy rozległy się przed gdyńskim teatrem, gdy pojawił się tam prezydent Andrzej Duda.
 8. Czy konstytucja zmieniona zostanie podstępem? Takiego triku obawiają się posłowie PO i Nowoczesnej. Wystarczy, że PiS nie ogłosi odpowiednio wcześniej terminu posiedzenia i opozycja nie zdąży dotrzeć do sejmu na głosowanie.
 9. „O niepodległość i suwerenność trzeba ciągle walczyć, bo są tacy – tu wewnątrz Polski i na zewnątrz – którzy podnoszą na nią rękę” – grzmiał prezes Kaczyński podczas obchodów 70. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

 

13 lutego

 

 1. Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger zapowiada konsekwencje nowej polskiej uchwały medialnej. Zapowiada postawienie Polski pod szczególnym nadzorem Brukseli. – Wiele przemawia za tym, że będziemy musieli uruchomić kontrolę mechanizmu państwa prawa i postawić Polską pod nadzorem – powiedział komisarz.
 2. Czy Polska pomoże walczyć przeciw terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego? Czy wejdzie do międzynarodowej koalicji? Minister Antoni Macierewicz jest tajemniczy – mówi o szkoleniach i działaniach rozpoznawczych, ale w arabskiej prasie już pada hasło: „Polska idzie na wojnę”.
 3. Jak dowiedział się Onet, jeden prawnik, i to anonimowo, zgodził się napisać dla prezydenta ekspertyzę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Dla Kancelarii Prezydenta sprawa jest niewygodna, więc uznaje ją za tajną.
 4. Według niemieckiej gazety, rząd w Warszawie traktuje europejską krytykę pod swoim adresem jak niemiecką agresję. Polski MSZ reaguje nawet na karnawałowe kukły przedstawiające Jarosława Kaczyńskiego. Późna wizyta Beaty Szydło raczej potwierdza rozdźwięk między Polską a Niemcami, niż mu zaprzecza – czytamy we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
 5. Policyjny audyt w sprawie afery podsłuchowej nie znalazł dowodów na bezprawną inwigilację dziennikarzy. Tak wynika z materiałów, które policjanci przesłali warszawskim śledczym – twierdzi Radio ZET. Dlatego też prokuratura nie rozpocznie postępowania w tej sprawie.
 6. Premier była całkowicie pozbawiona empatii. Ani słowem nie dała poznać, że rozumie nasze problemy, takie jak napływ uchodźców czy wzrost eurosceptycyzmu. Jakby nie chciała nam pomóc – mówi rozmówca z kręgów niemieckiej dyplomacji. Oklaski po przemówieniu polskiej premier były krótkie, atmosfera lodowata.

 

15 lutego

 

 1. Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w swoim niedzielnym wydaniu powraca do wizyty premier Beaty Szydło w Berlinie. Gazeta ostrzega Polaków, że wspierając antyzachodnie tendencje w UE, „jak lunatycy zmierzają w kierunku rafy”.
 2. Trzech senatorów z USA napisało list do premier, w którym wyrażają zaniepokojenie ostatnimi zmianami, jakie przeprowadził w Polsce rząd PiS. „Podważają demokrację”. Rodzący się niepokój wokół Polski wymaga od nas energicznych starań, żeby to zlikwidować, a nie pokazywania środkowego palca czy mówienia odczep się – w ten sposób Andrzej Olechowski skomentował odpowiedź premier Beaty Szydło na list amerykańskich senatorów.
 3. Te wypowiedzi i listy są kierowane z powodu braku wiedzy na temat tego, co dzieje się w Polsce, z inspiracji ludzi, którzy źle Polsce życzą – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w Brukseli w odpowiedzi na list amerykańskich senatorów do premier Beaty Szydło.
 4. Prezydent Andrzej Duda objął patronatem współorganizowany przez ONR Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kontrowersje budzi przede wszystkim postać, którą narodowcy stawiają na piedestale – sprawca ludobójstwa sprzed 70 lat (Rajs).

 

 

16 lutego

 

 1. „W związku z medialnymi doniesieniami na temat rzekomego patronatu Prezydenta RP nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych, pragniemy poinformować, że Prezydent RP nie objął swoim patronatem wspomnianych uroczystości – czytamy na stronie prezydent.pl”.
 2. Rafał Grupiński. „Ziobro miał tyle procesów, tyle razy nadużył zaufania publicznego, tyle razy kłamał i przegrywał procesy, że w żadnym wypadku nie może objąć tej funkcji (prokuratora generalnego). J. Kaczyński powinien w tej chwili zmienić ministra, żeby rzeczywiście połączyć funkcje ministra sprawiedliwości z prokuratorem generalnym”.
 3. „Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie przed Pałacem Prezydenckim” – deklaruje w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
 4. „Niezależnie od intencji uczestników demonstracji KOD jest to formacja polityczna, której celem jest przejęcie władzy w Polsce” – powiedział wicemarszałek Adam Bielan.
 5. Koniec z bezkarnością za używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”? Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, do 5 lat więzienia ma grozić za „publiczne i wbrew faktom przypisywanie Rzeczypospolitej Polskiej lub narodowi polskiemu udziału, organizowania lub współodpowiedzialności” za zbrodnie III Rzeszy.
 6. Bielan mówi o wyborach samorządowych. Jego zdaniem dowodem na „wypaczenie” rezultatu wyborów, może być o wiele gorszy wynik PSL w wyborach parlamentarnych. Te domniemane „zafałszowania” i „wypaczenia” mają być podstawą dla zmiany ordynacji wyborczej – przekonuje Bielan.
 7. Według Błaszczaka, domaganie się jego dymisji jest – jak to ujął – przejawem histerii opozycji, która nie dała rządowi Prawa i Sprawiedliwości zwyczajowych „stu dni spokoju”, tylko od samego początku go atakuje.

 

17 lutego

 

 1. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego : „Miałem z panem Kraśką do czynienia i wiem, jakie miał zlecenia. Można było poznać te zlecenia po sposobie przeprowadzonych przez niego wywiadów”.
 2. TVP wycięła z naszego wystąpienia słowa „Prawo i Sprawiedliwość” – twierdzi Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru w wywiadzie dla „Newsweeka”. Skecz „Gwiezdne Wojny wg PiS” miał premierę w telewizyjnej Dwójce.
 3. „Czegoś takiego jeszcze nie było. Nikt już nie wie, o co chodzi, kto tym wszystkim steruje. Ludzie są pochowani w pokojach lub w panice się rozchorowują” – komentuje jeden z oficerów pracujący w KGP, do którego dotarła TVN24.
 4. „Gazeta Wyborcza” o ściganiu autorów słów o „polskich obozach śmierci” pisze, że perfidia sytuacji polega na tym, że motywacją takiego działania ma być „patriotyzm”. Patryk Jaki proponuje zmianę w konstytucji przy okazji nowelizacji prawa cywilnego, które ma zwalczać sformułowanie „polskie obozy śmierci”. „Oznacza to, że polityk albo jeden z historyków będzie stał z pałką nad głowami innych historyków, dbając o to, by pisali tylko to, co »służy dobremu imieniu narodu polskiego«, tak jak je oni – obecnie rządzący – rozumieją”.
 5. Reżyser i scenarzysta prof. Andrzej Fidyk nie jest już kierownikiem redakcji form dokumentalnych w TVP1. Tłumaczy, że „telewizja się z nim rozstała”. W Telewizji Polskiej pracował od 1980 r. Fidyk jest laureatem wielu festiwali i trzykrotnym zdobywcą Wiktora, nagrody Akademii Filmowej.
 6. Tomasz Siemoniak w Radiu ZET skrytykował rząd za sposób ogłoszenia udziału Polski w operacji powietrznej w Syrii. „W całym świecie arabskim portale informowały, że Polska idzie na wojnę z Państwem Islamskim (…) Państwo Islamskie to najbardziej niebezpieczna organizacja terrorystyczna w dziejach świata. Stanowi zagrożenie również w Europie. Po co Antoni Macierewicz mówi o takich rzeczach? Nie można najpierw deklarować, potem się wycofywać”.
 7. W trakcie kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński zapowiadał możliwość utworzenia po wyborach nowego województwa – środkowopomorskiego. Teraz partia rządząca wycofuje się jednak z tego pomysłu. Robert Biedroń mówi o tym: „To była kiełbasa wyborcza, w dodatku taka nieładnie pachnąca”.

 

18 lutego

 

 1. Ernest Skalski: „Jeśli zatrzymany Roman Kotliński wydawca i naczelny »Faktów i Mitów« podżegał do zabójstwa swojej partnerki, to czy działał »wspólnie i w porozumieniu« ze swoja redakcją? Chyba tak i dlatego przesłuchiwano dziennikarzy, zabrano kopie twardych dysków i materiały na papierze, w tym dotyczące księgowości. Wydawnictwo zapewne dostawało faktury od wynajętych zabójców i płaciło przelewem, lub gotówką, biorąc pokwitowanie”.
 2. Wiele wątpliwości Ryszard Bugaj ma co do mediów publicznych. Nowego prezesa TVP Jacka Kurskiego nazywa dyspozycyjnym politycznym chuliganem: „To, co wyrabiają w „Wiadomościach”, jest tak prymitywne, że nie da się wytrzymać. Oglądam to, bo chcę wiedzieć, czym naród jest karmiony”.
 3. Pięcioro pisarzy zrezygnowało z przyjęcia medali „Gloria Artis”, które ma w czwartek wręczać minister kultury Piotr Gliński. „Nie chcę odznaczenia od przedstawicieli władzy łamiącej zasady demokracji w Polsce” – deklaruje Kazimierz Orłoś.
 4. Ustawa o przewalutowaniu kredytów hipotecznych jest niezgodna z Konstytucją RP. „Projekt ustawy z dnia 15 stycznia 2016 roku jest sprzeczny z artykułami 2, 20, 21, 32 oraz 64 konstytucji” – wylicza konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.
 5. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała pozwolenie na wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej – wynika z nieoficjalnych informacji. „Spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej” – komentuje Greenpeace.
 6. Po czystce w Agencji. Rolnicy zdenerwowani. Nie mają dopłat z UE. – Będą później – mówi nowa władza. I radzi im wziąć kredyt.

 

 19 lutego

 

 1. „To, co najbardziej mną wstrząsnęło, to migawka z wypowiedzi Andrzeja Dudy. Tam było tyle nienawistnej satysfakcji. Cała jego wypowiedź zmierzała do tego, by przez kwity Kiszczaka zdementować najlepsze lata 25-lecia polskiej historii” – cytował Balcerowicz.
 2. Witold Waszczykowski skomentował sprawę akt, które zostały znalezione przez IPN w domu Czesława Kiszczaka. W jego opinii informacje, które są w nich zawarte, mogą pokazać, jak tworzyła się wolna Polska: „Projekt wolna Polska mógł być sterowany. Niektórzy działacze opozycji, jak np. Lech Wałęsa, mogli być marionetkami sterowanymi przez reżim”.
 3. „TVP Info opublikowała fragmenty nagrań rozmów z Magdalenki bez zgody Instytutu Pamięci Narodowej. Właścicielem tych materiałów jest IPN” – powiedział w rozmowie z Onetem Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN.
 4. Jarosław Kurski: „To bracia Kaczyńscy byli promotorami Lecha na urząd prezydenta. Po jego przegranej z Kwaśniewskim w 1995 r. zawiedziony i upokorzony Jarosław otworzył z radości szampana, bo lepszy najgorszy komuch niż on – Wałęsa”.
 5. PiS i Andrzej Duda w swoich kampaniach wyborczych obiecali podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 8000 zł. W 2016 r. kwota wolna w ogóle nie wzrosła. Ma rosnąć od 2017 r. Ale powoli. Na raty.
 6. Ustawa frankowa może okazać się wydmuszką. Wicepremier Mateusz Morawiecki sugeruje, że prezydencki dokument powinno przeredagować Ministerstwo Finansów. Resort ten umywa jednak ręce i twierdzi, że to sprawa Kancelarii Prezydenta. Ekipa Andrzeja Dudy tłumaczy się, że jest to dopiero wstępny szkic, a nie projekt. Tymczasem inwestorzy zaczęli z powrotem kupować akcje banków, jakby już położyli krzyżyk na ustawie frankowej.

 

20 lutego

 

 1. Senat przyjął z poprawkami budżet na 2016 r. Będą dodatkowe pieniądze na Fundusz Kościelny wbrew stanowisku rządu, więcej dla IPN i inspekcji pracy. Mniej dla Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Więcej senatorowie przyznali też na Senat.
 2. Według dziennikarza „Gazety Wyborczej” Pawła Wrońskiego celem prezesa PiS jest wyjście z Unii Europejskiej: „Koncept izolacji Polski jest dla niego zbawienny – ocenił z kolei Tomasz Wołek. „Nikt nie będzie wtrącał się w nasze sprawy, nikt nie będzie nam dyktował” – mówił.
 3. „Od kiedy to będzie, to teraz nie potrafię powiedzieć, twardego zobowiązania ze strony rządu nie było” – mówił w programie Trzecim Polskiego Radia Mateusz Morawiecki, pytany o obniżenie wieku emerytalnego.
 4. „Zakładam, że obietnicę wyborczą pod tytułem »kwota wolna od podatku – podwyższenie kwoty wolnej od podatku« trzeba ją w mądry sposób fazować. To znaczy w tym roku, moim zdaniem, nie powinniśmy wdrażać takiego gwałtownego podniesienia – przyznał w „Kontrwywiadzie RMF FM” wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
 5. Szef MSWiA nie poda się do dymisji. Znalazł bowiem odpowiedzialnych za nominowanie przez PiS na szefa policji funkcjonariusza, którego nazwisko pojawiało się w śledztwie korupcyjnym. Winne zamieszania jest… „osiem lat rządów PO–PSL…”
 6. Senat zakończył prace nad nowelizacją ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. „Ustawa – przekonywał Mroczek (PO) – ma umożliwić ministrowi Antoniemu Macierewiczowi wyznaczenie na najważniejsze stanowiska dowódcze w Siłach Zbrojnych osób według kryterium lojalności politycznej”.
 7. „W uzgodnieniu z generalnym konserwatorem zabytków wojewoda Zdzisław Sipiera odwołał mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków” – podaje „Gazeta Stołeczna”. Nadolny sprzeciwiał się budowie pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

 

22 lutego

 

 1. Marka Trelę i Jerzego Białoboka, dwóch wieloletnich dyrektorów stadnin koni arabskich: Janowa Podlaskiego i Michałowa, odwołała w piątek Agencja Nieruchomości Rolnych. Białobok kierował stadniną prawie 40 lat. W 2010 roku w Paryżu na Światowym Salonie Konia Arabskiego Czystej Krwi otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego hodowcy na świecie.
 2. IPN najpierw upubliczni teczkę TW „Bolka”, a jej prawdziwość zbada… później. Na Twitterze: „To lincz”.
 3. „Polacy ciągle jeszcze nie znają polskiej historii okresu nazistowskiego” – mówi J. T. Gross w rozmowie z rozgłośnią DLF. Polsko-amerykański historyk uważa, że jest to powodem histerii, jaką wywołują jego publikacje. Gross dodaje, że „Kaczyński daje się ponieść frustracjom, żywi urazy i ma fantastyczny talent do niszczenia instytucji i inicjatyw, które mu się powierzy”.
 4. Muzeum Narodowe w Krakowie, kierowane obecnie przez Andrzeja Betleja i Andrzeja Szczerskiego zrezygnowało z wystawy poświęconej Andrzejowi Wajdzie w 90. roku jego urodzin.
 5. „Polska prawica robi, co może, aby obrzucić błotem dobre imię swego kraju. Kampania przeciwko Lechowi Wałęsie pokazuje, że nie cofnie się ona przed żadną podłością” – pisze komentator konserwatywnego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Reinhard Veser.
 6. Strzelczyk, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska: o zmianie nazwy lotniska w Gdańsku im. L. Wałęsy. „Osobiście uważam, że imię Anny Solidarność, czyli Anny Walentynowicz, byłoby godnym rozwiązaniem”.

 

23 lutego

 

 1. „To proste. Wałęsa musiał się okazać agentem i zdrajcą, by uznać 1989 rok nie za koniec niewolenia, ale za jego nową odsłonę. I na tych gruzach zbudować IV RP, Polskę jedynie prawdziwą, czyli taką, którą rządzi pan Jarosław” – napisał Tomasz Lis w najnowszym wydaniu „Newsweeka”.
 2. Przeciwnicy aborcji właśnie zwierają szyki i mobilizują wolontariuszy do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem całkowicie zakazującym aborcji. Do tej pory ich wysiłki blokował poprzedni rząd PO–PSL. Teraz liczą na pomoc Prawa i Sprawiedliwości, które będąc w opozycji, zawsze deklarowało życzliwość dla tego projektu.
 3. W „Wiadomościach” bez zaskoczeń. „Agent Bolek” i akta jawne w IPN otworzyły poniedziałkowy program informacyjny telewizji publicznej. Nad materiałem zawisło stwierdzenie, że lektura akt „może zmienić sposób patrzenia na najnowszą historię Polski”.
 4. Jeżeli minister spraw zagranicznych III RP, bo konstytucyjnie to jest III RP, mówi: „Ta III RP – i mówi to do partnerów zagranicznych – to jest jakby bękart, to nie jest prawdziwe, niepodległe państwo, jeżeli spojrzeć na genezę, to moim zdaniem jest to wypowiedź karygodna i niesłychanie szkodliwa” – ocenił w TVN24 Ludwik Dorn.
 5. Wszystko trzeba wyważyć. To zadanie dla historyków. Ale najważniejsza jest prawda, a próbowano tworzyć podstawy III RP na fałszerstwach – dodał Błaszczak.
 6. „Washington Post” i inne media, zamieściły na swych stornach internetowych depeszę agencji Associated Press, w której też zwrócono uwagę, że decyzja IPN, by „otworzyć te akta tak szybko i umożliwić dziennikarzom ich zobaczenie zanim zbadają je historycy, wzbudziła wielkie kontrowersje”.
 7. Antoni Macierewicz: „Czuję, żal że tak wielu publicystów, mediów, pseudoautorytetów doprowadziło do zmarnowania 24 lat. Że kształtowano polski naród w oszustwie dotyczącym współpracy – i to nie tylko Lecha Wałęsy, że zablokowano lustrację. (…) Nie będzie legendy Lecha Wałęsy, odejdzie w przeszłość tak jak na to zasłużył”.
 8. Dominika Wielowieyska: „PiS spłaca swoje kampanijne długi publicznymi pieniędzmi. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach ugody przekaże fundacji Lux Veritatis ojca T. Rydzyka ponad 26 mln zł na geotermię toruńską”.

 

24 lutego

 

 1. Dzień bez wyrzucenia kogoś z TVP lub Polskiego Radia to dla PiS dzień stracony. Od przejęcia przez tę partię mediów publicznych trwają zwolnienia dziennikarzy. W sumie tych, którzy od początku stycznia pożegnali się ze stanowiskami, jest już 59 osób (60 – jeśli liczyć szefa biura reklamy).
 2. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało ustawę, która ma ograniczać ewentualny wykup ziemi przez cudzoziemców. Jak informuje jednak TVN24, ustawa może ograniczać prawo do obrotu ziemią tak drastycznie, że kłopoty mogą mieć głównie polscy rolnicy oraz ich dzieci.
 3. Andrzej Zybertowicz w mocnych słowach krytykuje Lecha Wałęsę. Socjolog w rozmowie z „Super Expressem” wspomina sprawę procesu Krzysztofa Wyszkowskiego i mówi o działaniach byłego prezydenta w tej sprawie. „Lech Wałęsa to człowiek wyjątkowo podły” – ocenia społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
 4. Obniżenie wieku emerytalnego to dodatkowe koszty dla budżetu – przyznał w radiowej Trójce Mateusz Morawiecki. ZUS wyliczył, że w ciągu pięciu lat na emerytury i renty państwu zabraknie 250 mld zł, a w wersji pesymistycznej aż 400 mld zł. Dziura będzie jeszcze większa, jeśli zostanie obniżony wiek emerytalny – pisze „Gazeta Wyborcza”.
 5. Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że podatek obrotowy prawdopodobnie nie przyniesie wpływów do budżetu w zakładanej wysokości 2 mld zł. „Bierzemy to poważnie pod uwagę” – przyznał Skiba na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.
 6. Minister finansów Paweł Szałamacha w czasach, gdy był posłem, wyjechał na roczne studia na Harvardzie. W tym czasie pobierał uposażenie i dietę. „Przebywając w USA, zarobił w ten sposób 90 tys. złotych” – podaje „Rzeczpospolita”.
 7. „Rząd premier Szydło nie wywiązał się z większości zobowiązań, które postawił przed sobą na pierwsze 100 dni swojej pracy, ale nie zraża się tym. Obietnice na kolejne miesiące są już gotowe. Cel: zapewnić PiS-owi polityczne paliwo na najbliższy okres” – pisze „Rzeczpospolita”.

 

25 lutego

 

 1. Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach ma nowego prezesa, a został nim… syn ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
 2. Przeciwko nowemu prawu, który zezwala  ministrowi sprawiedliwości na przetwarzanie danych ze stron postępowania sądowego i administrowania nimi, wystąpił też GIODO.
 3. Duda stwierdził, że co prawda w kampanii zapowiadał złożenie m.in. projektu ustawy o pomocy dla frankowiczów w pierwszym roku prezydentury, ale nie mówił o terminach jej realizacji.
 4. Rząd twierdzi, że przez pięć lat nie będzie można sprzedawać państwowej ziemi. Nie tylko cudzoziemcom, ale w ogóle.
 5. O stu dniach rządu mówi publicysta Łukasz Warzecha: „poczynania PiS trudno określić inaczej niż niedołęstwo”.
 6. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła w czwartek działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Polska w Warszawie (SKOK Polska). Nadzorca postanowił również złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości tej instytucji.
 7. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w całym kraju odwołują egzaminy na prawo jazdy. Winne jest Ministerstwo Infrastruktury, które nie opublikowało na czas rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców.
 8. Zbigniew Ziobro zapowiada kolejne zmiany. Chce m.in. kary tygodniowego więzienia.
 9. „Rząd odstępuje od opodatkowania sobót w podatku handlowym – poinformował minister Henryk Kowalczyk. – Odchodzimy od opodatkowania sobót. Niedzielę zostawiamy sobie do negocjacji”.
 10. RMF FM: „CBA inwigilowało Zbigniewa Maja. Kamiński wiedział. Ale nie powiedział Błaszczakowi”.
 11. Mikołejko: „Cel jest jeden. Chcą symbolicznie uśmiercić Lecha Wałęsę. Ikoną »Solidarności« ma być Lech Kaczyński”.

 

26 lutego

 

 1. W środę odwołano szefostwo Radia Szczecin, a na ich miejsce znaleziono już nowych kandydatów. Prawdziwą niespodzianką jest Edward Kosmal, obecny przewodniczący Rady Gminy Stargard. Prowadzi duże gospodarstwo rolne w Tychowie.
 2. „Łukasz Kamiński postępuje jak Zbigniew Ziobro – IPN dokonał linczu na Wałęsie” – uważa przewodniczący Nowoczesnej.
 3. Funkcjonariusze policji w całym kraju sprawdzają, czy w policyjnych szafach nie ma jakichkolwiek dokumentów związanych z katastrofą smoleńską.
 4. „Antoni Macierewicz to pies gończy; podżegacz gotowy pociągnąć przeciwnika na dno, nawet, jeżeli będzie to oznaczało jego własny koniec” – pisze w swojej analizie amerykański think tank Foreign Policy in Focus.
 5. „Kaczyński nowym symbolem „Solidarności”? Lech Kaczyński pozostał do końca swych dni wierny ideałom „Solidarności”, a Wałęsa w gruncie rzeczy porzucił je w latach 90. i później” – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i poseł PiS.
 6. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO Banku Polskiego podjęło uchwałę o powołaniu Wojciecha Jasińskiego w skład Rady Nadzorczej. Jasiński, a prywatnie kolega ze studiów Jarosława Kaczyńskiego, ledwo co został prezesem Orlenu.
 7. Oskarżony o korupcję i oszustwa Daniel Obajtek, prezes zarządzającej 30 miliardami złotych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w czwartek po raz pierwszy stawił się przed sądem.
 8. Syn ministra Krzysztofa Tchórzewskiego został prezesem Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach.
 9. Na konferencji prasowej o 5.30 rano premier zapewniała, że plan działania rządu opiera się na tym, czego chcą obywatele.
 10. Według nowego projektu złożonego przez PiS, prezesa Rady Polskiego Klubu  Wyścigów Konnych miałby wybierać sam minister rolnictwa, a nie jak dotychczas – członkowie rady.
 11. Gliński już obiecał, Sellin potwierdza: „Pomnik smoleński na Krakowskim Przedmieściu stanie i tak”.

 

27 lutego

 

 1. Ministerstwo infrastruktury szuka sposobu na cofnięcie transakcji sprzedaży PKP Energetyki i Polskich Kolei Linowych. Minister nie ukrywa, że zawsze był przeciwny ich sprzedaży.
 2. Żuławski: „Władzo! Odp***dol się! Zostaw nasze drzewa, żubry, lisy, zostaw naszego Wałęsę, daj spokój naszej kulturze, odczep się od internetu, odczep się od naszych pieniędzy i podatków . Dbaj o nas, a nie niszcz! Władzo błagam odp***dol się!”.
 3. PiS zaraz po przejęciu władzy zabrało się za porządki w największych spółkach należących do skarbu państwa. W 11 firmach – tylko biorąc pod uwagę zarządy i rady nadzorcze – odwołano i powołano blisko 200 osób.
 4. Niektóre plany ogłoszone bądź wdrożone w Polsce od ostatnich wyborów parlamentarnych mogą mieć negatywny wpływ na deficyt i zaufanie inwestorów – oceniła Komisja Europejska w piątek.
 5. TVP 2 pokazała „ Idę”. Pokaz poprzedziła dyskusja objaśniająca, że film Pawła Pawlikowskiego zawiera „żydowski punkt widzenia”, a jedna ze scen jest „metaforą stosunków polsko-żydowskich”.
 6. Kulisy dymisji Maja. Tłem całej sprawy – według informacji „Rzeczpospolitej” – mogą być napięcia między Mariuszem Kamińskim a Mariuszem Błaszczakiem.
 7. „Aby uczynić Polskę inną i lepszą, wprowadzić dobrą zmianę, którą obiecaliśmy, potrzebujemy ośmiu lat, dwóch kadencji w parlamencie” – powiedział w wywiadzie dla „Financial Times” Jarosław Kaczyński.
 8. Świetny czas dla synów ministra energii K. Tchórzewskiego. Jeden z nich został bowiem prezesem Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach, a drugi zdobył lukratywne zlecenie od ministerstwa infrastruktury.
 9. Sejm odrzucił projekty ustaw o ograniczeniu finansowania partii z budżetu.
 10. Ceny węgla lecą na łeb na szyję, a wraz z nimi głowy osób odpowiedzialnych za górnictwo. Właśnie odwołano kolejnego prezesa Kompanii Węglowej K. Sędzikowskiego.

 

29 lutego

 

 1. Komisja Wenecka miażdży przeprowadzone przez PiS zmiany w Trybunale Konstytucyjnym – Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, co uderza w kluczowe wartości demokratyczne. Sejm powinien niezwłocznie wycofać się z uchwał, które naruszają wyrok TK. Punktów krytycznych wobec zmian w polskim TK jest ponad sto.
 2. „Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. To dane państwo decyduje, czy te zalecenia wprowadzi” – powiedziała w TV Trwam Beata Szydło.
 3. „Owoce zatrutego drzewa”, czyli dowody zdobyte nielegalnie, będzie można wykorzystywać jako dowody w sądzie – zakładają poprawki Ministerstwa Sprawiedliwości do projektu zmiany prawa karnego.
 4. „Jeżeli to jest naród, to rozumiem, że to jest ten naród, który miał krępującą przeszłość w SB i UB. Ale to nie jest naród polski” – powiedział w odniesieniu do manifestacji KOD-u Jacek Żalek, poseł Polski Razem.
 5. Zbogniew Girzyński do Marek Siwca: „Lepiej, żeby pan nie mówił o czterdziestu latach komuny, której był elementem, zarówno jako członek PZPR, jak i tajny współpracownik SB”.
 6. Jacek Sasin ocenił, iż tego typu akcje (manifestacja KOD-u) pokazują oderwanie od rzeczywistości ludzi, którzy tworzą KOD.
 7. „To polityczny odwet europejskiego establishmentu” – tak w PiS komentują raport Komisji Weneckiej.
 8. Zieliński, wiceszef MSWiA, o projekcie Komisji Weneckiej: „Nikomu z zewnątrz nie wolno się wtrącać w nasze polskie sprawy i nakazywać nam takich czy innych działań”.

 

1 marca

 

 1. Zdaniem Szewczaka (poseł PiS) w Polsce doszło do zmowy banków, które manipulowały stawką WIBOR. ZBP odpowiada: to całkowicie bezpodstawne zarzuty i pomówienia. I dodaje, że rozważa kroki prawne wobec posła.
 2. „Przez pierwsze sto dni rząd dokonał zamachu na Trybunał Konstytucyjny i skoku na media, poważnie osłabił banki i zachwiał wizerunkiem naszego kraju na świecie. Zapłacimy za to wszyscy” – taką ocenę rządowi PiS wystawia profesor Leszek Balcerowicz.
 3. KE jest zaniepokojona możliwością przekroczenia przez Polskę trzyprocentowego progu deficytu budżetowego w przyszłym roku. Wicepremier Mateusz Morawiecki rozmawiał w poniedziałek m.in. o tej sprawie z wiceszefem KE Valdisem Dombrovskisem.
 4. „Sądzę, że takiej Polski, w jakiej żyjemy, Jan Paweł II sobie nie życzył. Z tymi podziałami, z lekceważeniem prawa i demokracji, która polega na zachowaniu procedur” – mówił bp Pieronek.
 5. „W projekcie opinii Komisji Weneckiej jest wiele nierzetelnych, nieprecyzyjnych sformułowań, sprzecznych z obowiązującym w Polsce prawem” – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
 6. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Dudy: „KOD demonstruje w obronie donosiciela, płatnego kapusia, który niszczył ludzi”.

  

2 marca

 

 1. Janina Goss, która według tygodnika „Polityka” pożyczyła Jarosławowi Kaczyńskiemu 200 tys. zł, została członkiem rady nadzorczej największej spółki energetycznej – PGE.
 2. Najpierw 26 mln zł w ramach ugody z Ministerstwem Środowiska, a teraz 200 tys. zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tyle właśnie dostanie fundacja ojca Rydzyka „Lux Veritatis” w ramach dofinansowania w konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016”.
 3. Szef MSZ Witold Waszczykowski jest dziś w rządzie oceniany fatalnie. „Przegrany”, „klęska”, „dramat” – tak określają go politycy PiS.
 4. „Jest ślad potwierdzający informację, że współpraca Wałęsy z milicją miała miejsce już przed rokiem 1967” – powiedział w rozmowie z portalem wp.pl Sławomir Cenckiewicz.
 5. Prezenterka serwisów w TVP Info Diana Rudnik rozstaje się z telewizją publiczną. W poniedziałek dziennikarka mailowo pożegnała się z kolegami z kanału i podziękowała za 10 lat pracy.
 6. Jerzy Baczyński w „Polityce”: „Rządzący zabrnęli tak, że trudno, by ustąpili. Kaczyński jak desperat, pójdzie na wojnę ze wszystkimi”.
 7. „Gazeta Wyborcza” pisze: „Prezydent Duda, minister Waszczykowski i »Wiadomości« TVP. Wszyscy oni usiłują odebrać wiarygodność Komisji Weneckiej i jej ocenie stanu praworządności w Polsce”.

 

3 marca

 

 1. Biskup Pieronek: „Nie chodzi o krzyż. Chodzi o pomnik i o postawienie go w takim miejscu i w takiej formie, jakich tego zażąda prezes PiS”. Duchowny uważa, że takie działania to polityczna gra nastawiona na budowanie siły partii, niemająca nic wspólnego z pamięcią o wszystkich ofiarach katastrofy z 10 kwietnia a tylko o jednej. „Z przykrością mówię, że to jest odrażające” – dodaje.
 2. „Wiadomości” TVP tracą oglądalność. W lutym program zanotował największy spadek ze wszystkich serwisów informacyjnych.
 3. Europejska Akademia Filmowa: „Popieramy protest Gildii Reżyserów Polskich oraz ponad 90 dziennikarzy filmowych przeciwko temu, jak polski publiczny nadawca TVP potraktował wielokrotnie nagrodzony przez Akademię film »Ida«”.
 4. Jerzy Zoń i Bronisław Maj z krakowskiego Teatru KTO zostali przesłuchani przez policję. Prokuratura sprawdza, czy wystawiony przez nich spektakl „Neomonachomachia” obrażał uczucia religijne i patriotyczne. O opinię na temat sztuki poproszono tę samą fundację, która oceniła film „Ida” jako antypolski.
 5. Witold Waszczykowski: Komisja Wenecka wkracza na niebezpieczną ścieżkę politycznego sporu z Polską.
 6. Były prezydent Bronisław Komorowski: „Jest takie zjawisko w polityce, tzw. użytecznego idioty, który nawet o tym nie wiedząc, gra w obcym teatrzyku” . To jego komentarz do poczynań obecnej ekipy rządzącej, która według niego „ma bardzo życzliwą prasę rosyjską, ale niestety coraz gorszą na zachodzie Europy”.
 7. Wajda wchodzi na barykadę: Sytuacja polityczna jest dziś niebezpieczna! „To, co z Lechem robią jest ob-rzy-dli-we. (…) Odpór mnie interesuje. Dałem nazwisko do KOD”
 8. W PiS spekuluje się o dymisji szefa MSZ Waszczykowskiego. Według nieoficjalnych informacji jego następcą mógłby zostać Kazimierz Ujazdowski lub Krzysztof Szczerski.
 9. „To oczywiste, że odwołujemy ludzi PO” – mówi Ryszard Terlecki w „Super Expressie”.
 10. Radykalne hasła, mowa nienawiści, zagrożenie dla demokracji – tak demonstracje KOD-u widzi prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
 11. Konflikt o źrebię senatora – to on mógł być przyczyną zmian szefów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie, podaje „Rzeczpospolita”. Senatorem jest współpracownik ministra rolnictwa Jan Dobrzyński z PiS.
 12. Robert Gliński o aferze wokół wrocławskiego teatru: „Mój brat idiota się w to wpuścił”.

 

5 marca

 

 1. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwolnił ponad 20 specjalistów odpowiedzialnych za kluczowe dla Polski programy walki z zanieczyszczeniem środowiska.
 2. Funkcjonariusze CBA weszli do mieszkania lekarki prof. Dominiki Dudek o 6.00 rano. Jest żoną lekarza, kardiologa, którego Ziobro obwinia o śmierć ojca.
 3. Krzysztof Wyszkowski poinformował na Twitterze, że składa zawiadomienie do prokuratora generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zdrady głównej na  rzecz RFN przez Donalda Tuska.
 4. „Mam poważne obawy, że będą procesy pokazowe. Donos będzie wystarczającym źródłem informacji, żeby uznać kogoś za podejrzanego” – ostrzegał Ryszard Petru. Wiele wskazuje na to, że lider Nowoczesnej się nie pomylił.
 5. Wydawnictwo Zysk i Spółka planuje wydać w tym roku pierwszą część książki o Jarosławie Kaczyńskim. Ma to być autobiografia. Szef wydawnictwa tłumaczył, że będzie to książka szczególna, ponieważ prezes PiS to „najwybitniejszy żyjący polityk XX wieku”.
 6. „Czekają nas ćwiczenia Anakonda i szczyt NATO, a kapitanowie uciekają ze statków” – tak wiceszef MON Bartosz Kownacki odniósł się do informacji o odejściu z wojska pięciu generałów.
 7. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło właśnie konkurs na projekty finansujące rozwój infrastruktury instytucji kultury. Jednym z największych beneficjentów jest po raz kolejny Archidiecezja Warszawska, która dostanie 4 mln zł – pisze „Gazeta Wyborcza”. Środki mają być przeznaczone na „adaptację nieruchomości na cele działalności kulturalno-koncertowej” w Centrum Opatrzności Bożej.
 8. Cztery osoby, w tym byłą pierwszą damę Annę Komorowską, usunięto bez powiadomienia z władz Fundacji PZU.
 9. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki uważa, że – biorąc pod uwagę okoliczności „wycieku” wstępnej wersji raportu Komisji, ona sama nie pomaga w osiągnięciu kompromisu wokół TK, w jeszcze „dolewa oliwy do ognia”.
 10. Były naczelny prokurator wojskowy nie może dostać emerytury. Szef MON nie chce mu bowiem wydać dokumentów, potrzebnych do uzyskania świadczenia. Krajowa Rada Prokuratury pisze więc list do premier Beaty Szydło.
 11. We Wrocławiu piłkarscy kibole, którzy ogłosili się obrońcami pamięci „żołnierzy wyklętych”, znani są z rasistowskich i antysemickich występów.
 12. „Chylę czoła przed wszystkimi środowiskami, stowarzyszeniami historycznymi, rekonstruktorów, kibiców” – mówił kilka dni temu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci prezydent RP.

 

7 marca

 

 1. „Wall Street Journal” informuje, że amerykańcy dyplomaci, którzy niedawno odwiedzili Polskę, postawili rządowi ultimatum: albo zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej, albo stosunki między USA a Polską znacznie się ochłodzą.
 2. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wycofał opinię Andrzeja Seremeta w sprawie ustawy PiS o Trybunale Konstytucyjnym. Wniósł o odroczenie jutrzejszej rozprawy o 14 dni.
 3. Dziś w Warszawie rozpocznie się pierwsze posiedzenie podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Członkowie podkomisji odbiorą od szefa MON Antoniego Macierewicza nominacje, a następnie zajmą się m.in. analizą zgromadzonych dokumentów.
 4. Sekretarz klubu PO Zbigniew Konwiński poinformował, że zwrócił się do prokuratury generalnej i CBA o zbadanie, dlaczego w oświadczeniu majątkowym szefa Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nie ma informacji o odprawie z europarlamentu w wysokości ok. 26 tys. zł, do której Ziobro miał prawo.
 5. „Gazeta Wyborcza” pisze, że od piątku w środowiskach prawicowych krąży „hiobowa” wieść o tym, że w IPN odnalazła się teczka tajnego współpracownika SB, którym ma być znany aktor Jerzy Zelnik.
 6. Według Tomasza Lisa prezesa PiS „interesuje wyłącznie władza absolutna, ale nawet absolutna nie będzie wystarczająco absolutna”.
 7. O wypadku limuzyny prezydenta mówi Jacek Sasin: „To nie powinno się zdarzyć. To pokazuje, jak ważne są zmiany jakie w służbach następują i w jakim stanie obecny rząd je odziedziczył po ośmiu latach rządu PO i PSL”.

 

8 marca

 

 1. „To nie jest żadne posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, tylko co najwyżej zebranie osób, które zasiadają w Trybunale. Z punktu widzenia instytucjonalnego to, co się ma wydarzyć, jeśli tak się stanie, to absolutny skandal – stwierdził wiceminister Patryk Jaki. – Sędziowie Trybunału są wolnymi ludźmi. Mogą się spotykać kiedy chcą, mogą sobie zamówić espresso i ciasteczka i się spotka”.
 2. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński postanowił nie odraczać wtorkowego posiedzenia TK. O takie odroczenie wnioskował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Głos w sprawie zabrał również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który zapowiedział, że przedstawiciele Sejmu nie wezmą udziału w jutrzejszej rozprawie.
 3. „Tekst orzeczenia TK zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu, albo wydany z naruszeniem procedury nie może być publikowany do czasu usunięcia wad” – napisał prokurator generalny Zbigniew Ziobro w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego.
 4. „To ci, którzy złamali wszelkie reguły przyzwoitości, polskiej kultury po Smoleńsku, po śmierci prezydenta RP i tylu innych polskich obywateli, którzy lżyli tych, którzy zginęli, którzy – powtarzam – deptali wszystko, co w naszej kulturze jest święte. To oni się organizują, to oni tworzą KOD” – powiedział Kaczyński.
 5. Ewentualna współpraca Jerzego Zelnika z SB nie ma zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy znaczenia, ponieważ aktor nie miał żadnego wpływu na rzeczywistość polityczną po 1989 roku.
 6. Powiązani ze Zbigniewem Ziobrą śląscy prokuratorzy mają przejąć władzę po Prokuraturze Krajowej. A najpoważniejszym kandydatem na szefa Prokuratury Regionalnej w Katowicach jest Tomasz Janeczek. „To oznacza czystki kadrowe we wszystkich jednostkach” – mówią śledczy.

 

9 marca

 

 1. „Myśleliśmy, że Komisja Wenecka potraktuje tę kwestię obiektywnie i profesjonalnie. Tymczasem już z tych przecieków widać, że część tego projektu opinii to są kwestie polityczne, a nie merytoryczne” – oświadczyła szefowa gabinetu politycznego premiera Elżbieta Witek.
 2. Prawo i Sprawiedliwość coraz brutalniej walczy z KOD. I nie chodzi tylko o ostre słowa Jarosława Kaczyńskiego, który przypisał KOD wszystkie najgorsze epitety. Teraz wiceszef MSW zapowiada, że „trzeba się dowiedzieć jak są rekrutowani liderzy KOD”.
 3. Beata Szydło: „Decyzja TK nie będzie orzeczeniem, nie mogę jej publikować”.
 4. Zbigniew Ziobro: „Tekst orzeczenia TK zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu, albo wydany z naruszeniem procedury nie może być publikowany do czasu usunięcia wad”.
 5. Stanisław Piotrowicz (PiS): „Trybunał Konstytucyjny został instrumentalnie wykorzystany przez opozycję. Spektakl w Trybunale świadczy o tym, że opozycja nie może pogodzić się z wyborem suwerena 25 października”.
 6. „Prezydent nie jest głową państwa, to wstydliwy przypadek wybrania marionetki na to stanowisko. To wstyd dla demokratycznej Polski, by mieć taką władzę” – dodał Cimoszewicz w TVN24.
 7. Prezydent o protestach KOD” „Patrzę na to z przykrością czasem, bo o ile widzę często na tych manifestacjach twarze właśnie tych, którzy w ostatnim czasie bardzo dużo stracili – jak to się niektórzy śmieją »ojczyznę dojną racz nam wrócić panie« mówią ci ludzie – to wśród nich jest bardzo wielu ludzi przyzwoitych, którzy dają się zwieść pewnym próbom zastraszania”.
 8. Byli wysocy rangą prokuratorzy trafiają na najniższe szczeble w prokuraturze z zadaniami prowadzenia śledztw. To pierwsze decyzje nowego kierownictwa Prokuratory Krajowej. Na jej czele stanął Bogdan Święczkowski, który został również pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
 9. „Jedna trzecia nauczycieli w klasach I–III szkół podstawowych może od września stracić pracę z powodu zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków” – donosi dzisiejszy „Dziennik Polski”.
 10. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński chce wyjaśnić okoliczności protestu przeciwników PiS w Suwałkach. Zdaniem Zielińskiego, była to „ustawka Komitetu Obrony Demokracji”, a sprawa jest „interesująca”.
 11. Leszek Balcerowicz: „To, co robi PiS z Jarosławem Kaczyńskim, to jest w gruncie rzeczy konstytucyjny zamach stanu”.

 

10 marca

 

 1. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że większość punktów grudniowej ustawy o Trybunale jest niezgodna z konstytucją. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.
 2. „Polska nie powinna dopuścić do sytuacji, w której przeciw niej są wszystkie najważniejsze mocarstwa światowe, a tak jest w tej chwili. Pomysł, że można jednocześnie toczyć spór z Unią, USA i Rosją wydaje mi się ekstrawagancki” – pisze Paweł Lisicki w artykule dla wp.pl.
 3. „Po tym, co się dzisiaj stało, przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego powinien zamknąć się w swoim pokoju, posypać głowę popiołem i złożyć dymisję, bo tak skompromitowanej osoby w sądownictwie jeszcze nie widziałem – powiedział Andrzej Jaworski (PiS). – Myślę, że wcześniej czy później spotka go za to stosowna kara” – uznał.
 4. „Sędziowie TK działali bezprawnie, ich – jak to określają – orzeczenie nie ma mocy prawnej i nie jest wiążące; gdyby premier Beata Szydło zdecydowała się na jego publikację, mogłaby stanąć przed Trybunałem Stanu” – uważa minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
 5. „Prof. Rzepliński wykorzystuje TK do osobistej walki z PiS. To jest przykre, tak nie powinno być” – powiedziała w programie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.
 6. „Czy sześcioletnia opona to nie jest za stary sprzęt do używania w aucie głowy państwa?” – pytał Michał Kobosko w #dziejesienazywo. „Zastaliśmy Polskę w ruinie i to prawda” – odpowiedziała szefowa kancelarii premiera Beta Kempa.
 7. „To jest najgłębsza patologia, jaką sobie można wyobrazić. Wprost i bezpośrednio przekreśla się zasadę trójpodziału władzy. To pierwsza taka sytuacja w historii, by władza dała sobie prawo do decydowania o prawomocności wyroków. By stwierdzała, że z założenia są niewiążące. To absolutnie niebywałe! Powiedzieć, że kończy się państwo prawa, to za mało” – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborcą” prof. Marek Safjan.
 8. Kulisy pilnej narady ścisłego kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości odsłania czwartkowy „Fakt”. Powodem zwołania narady – jak twierdzi gazeta – jest wewnętrzny bunt. „Coraz więcej ważnych polityków tej partii obawia się, że walka z TK ostatecznie przyniesie im więcej szkód niż zysków”.
 9. Polska spadła z 40. na 48. miejsce w dorocznym „rankingu demokracji” think tanku Economist Intelligence Unit powiązanego z prestiżowym brytyjskim tygodnikiem „The Economist”.
 10. To nie premier Beata Szydło podjęła decyzję o dymisji wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego. Zrobił to prezes PiS Jarosław Kaczyński – ustalił „Newsweek”.
 11. Marcin Hadaj: „»óż to jest za państwo, gdzie większość ludzi negatywnie ocenia to, co ma być jednym z jego fundamentów, że w państwie jest sprawiedliwość?« pytał zebranych na wiecu w Otwocku (Duda). Prawie 80 lat temu na zjeździe niemieckich prawników padło podobne stwierdzenie. »Mnie nie interesuje prawo, mnie interesuje sprawiedliwość«. Jak państwo myślą, kto był autorem? Tak, Adolf Hitler”.
 12. „Polityka”: „Jeśli rządząca większość i prezydent tego wyroku nie uszanują, mamy do czynienia nie z kryzysem konstytucyjnym, tylko z anarchią. Paradoks polega na tym, że do anarchii wzywają konstytucyjne organy władzy nie uznające konstytucji”.

 

11 marca

 

 1. „Poleciłem wszcząć śledztwo, by wyjaśnić okoliczności przecieku w sprawie projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego” – poinformował Zbigniew Ziobro. Powiedział, że śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie ma m.in. zweryfikować, czy politycy jakiejś partii obiecywali jakieś korzyści sędziom TK i czy odbyły się między nimi jakieś pertraktacje.
 2. Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbywa się demonstracja KOD z udziałem polityków m.in. PO, Nowoczesnej i Zielonych; w tym samym czasie i miejscu demonstrowali zwolennicy Partii Razem. Uczestnicy obu zgromadzeń domagali się opublikowania środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
 3. „To jest zamach stanu, prawniczy zamach stanu. Do wczoraj sądziłam, że mamy rząd Od wczoraj uważam, że mamy dyktaturę” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
 4. Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej komisji obrony MON przedstawiło koncepcję obrony terytorialnej kraju. Ożywioną dyskusję wywołał jeden z trzech celów wyznaczonych dla wojsk i sformułowany jako „wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych”.
 5. Kolejny poślizg rządu. Minimalna stawka godzinowa, która miała obowiązywać od lipca, prawdopodobnie wejdzie w życie później – we wrześniu.
 6. „Jesteśmy w pogłębiającym się kryzysie państwa. To słuszne, że w tej chwili biją na alarm w Europie – oceniła w „Faktach po Faktach” prof. Ewa Łętowska. – Mamy jawny bunt przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego wydanemu w imieniu Rzeczypospolitej”.
 7. Adam Strzembosz : „Na litość boską, przeciwko komu występuje Ziobro? Przeciwko tym autorytetom?”.
 8. Minister Waszczykowski w czwartek w radiowej Trójce porównał Trybunał Konstytucyjny do ajatollahów, którzy w Iranie orzekają, co jest słuszne, a co nie. „Profesor Andrzej Rzepliński coraz bardziej przypomina ajatollaha” – żartował.
 9. 29 lutego w Krakowie, o godzinie szóstej rano doszło do przeszukań w domu Adama Tarnowskiego, współautora ekspertyzy analizującej nagrania z kokpitu prezydenckiego tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. Według „Gazety Wyborczej” z mieszkania Tarnowskiego zabrano laptopa oraz przenośne dyski, zabezpieczono także sprzęt, na którym pracował w Warszawie, oraz pocztę służbową. Jego samego pytano m.in. o to, kto na niego naciskał, by na nagraniach z tupolewa rozpoznał głos generała Błasika.
 10. „To, co dzieje się w TK, to nie jest rozprawa, tylko spektakl polityczny. Razi mnie, że prezes Trybunału to czołowy polityk PO” – powiedział poseł PiS Stanisław Piotrowicz. Dodał też, że werdykt Komisji Weneckiej będzie dla niego jedynie „opinią”.
 11. „Do szczytu jądrowego w Waszyngtonie, na którym miało dojść do dwustronnych rozmów Baracka Obamy i Andrzeja Dudy, zostały trzy tygodnie. Jednak prezydent USA spotkania nie potwierdza, to zły sygnał” – pisze „Rzeczpospolita”.
 12. „Jeśli spojrzy się w konstytucję obowiązującą, to wniosek sam się nasuwa, że prezes Rzepliński łamie obowiązujące w Polsce prawo” – powiedział szef MSWiA Błaszczak. Dodał, że „zaniepokojenie” Departamentu Stanu USA sytuacją w Polsce może wynikać z nieporozumienia.
 13. „Polska ziemia może stracić niemal połowę obecnej wartości. PiS chce przegłosować ustawę, która nie pozwoli swobodnie przekazywać ojcowizny z pokolenia na pokolenie. Pokazali rolnikom gest Kozakiewicza” – mówi szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

12 marca

 

 1. Komisja Wenecka zatwierdziła ostateczną opinię o nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Komisja zaleca polskim władzom m.in. publikację orzeczenia TK z 9 marca.
 2. „Polska, swoimi deklaracjami o nieuznawaniu zaleceń (…) upadła tak nisko, jak jeszcze żadne państwo w historii Unii. Drastycznie obniża to ranking wiarygodności Polski w Europie i na świecie” – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” prof. Robert Grzeszczak.
 3. Leszek Jażdżewski (naczelny „Liberté”): „PiS to desant z XVII wieku. Chce nam dać ryngrafy zamiast kamizelek kuloodpornych”.
 4. Powyborcze zmiany dotknęły też weterynarii. Lekarze twierdzą, że takich czystek nie było od dawna. Sugerują też, że premier bezprawnie powołała głównego lekarza weterynarii i wojewódzkich medyków.
 5. „Opinia nie jest prawnicza, a publicystyczna” – mówił w TOK FM Stanisław Piotrowicz, komentując opublikowane orzeczenie Komisji Weneckiej w sprawie prawa o TK.
 6. „Co będzie, gdy podburzany lud zabierze się do robienia porządków „wrogami Polski”? Kto za to weźmie moralną i polityczną odpowiedzialność?” – pyta Adam Szostkiewicz. Według publicysty „Polityki” to rządzący wiodą prym, w nakręcaniu spirali nienawiści.
 7. Wiadomości TVP: „Przed jutrzejszą manifestacją [sobota w południe pod Trybunałem Konstytucyjnym– red.] wypowiedzi polityków stały się jeszcze bardziej konfrontacyjne. Lider PO straszy Majdanem, lider KOD stawia ultimatum władzy, a były prezes TK sugeruje, że w najbliższym czasie może dojść do rozlewu krwi – zapowiada materiał grozy prowadząca Danuta Holecka.

 

14 marca

 

 1. PiS przedstawiło projekt zmiany sejmowego regulaminu. Posłowie pozostałych klubów, którzy mają odmienne zdanie, będą składać na ten temat pisemne oświadczenia. Brak poparcia dla rządu równa się odebranie prawa do rozbudowania porządku obrad o dowolną liczbę punktów. Niepokorni posłowie szansę na wnioskowanie o jeden punkt dostaną, jeśli zrobią to wspólnie i na piśmie.
 2. „Mamy współczesny stan wojenny. Władza, która podnosi rękę na konstytucję, na swobody obywatelskie, wprowadza stan wojenny” – powiedział Frasyniuk w „Faktach po Faktach”.
 3. Petru przyznał, że możliwe są dalsze demonstracje „w różnej formie”. A nawet że „być może będzie trzeba apelować o rozwiązanie” parlamentu – cytuje słowa polityka serwispl.
 4. Marsz „W obronie ładu konstytucyjnego” przeszedł sprzed siedziby Trybunału Konstytucyjnego do Pałacu Namiestnikowskiego. Według wiceprezydenta stolicy, wzięło w nim udział 50 tys. osób. Z kolei policja podaje informacje o 15 tys. uczestników.
 5. W sobotnim materiale „Wiadomości” marsz KOD jest niemal nie do poznania. Małe grupki ludzi, przerzedzone szeregi i dla pewności komentarz o niskiej frekwencji.
 6. „Premier Beata Szydło postanowiła przekazać opinię Komisji Weneckiej marszałkowi Sejmu” – powiedział rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek. Powtórzył także, że rząd nie opublikuje środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
 7. „Opinia Komisji Weneckiej zmierza do zmiany ustroju w Polsce. Z demokratycznego na trybunalski” – mówiła posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.
 8. „Od Polski, która może się stać czwartym wielkim państwem europejskim – obok Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii – przeszliśmy do Polski, która skarlała” – twierdzi znany francuski politolog Dominique Moisi.
 9. „Nie chcę być złym prorokiem ale myślę, że w Polsce szykuje się stan wojenny. Listy preskrypcyjne są już zapewne gotowe” – prof. Magdalena Środa.
 10. Adam Szostkiewicz: „Nie mogę ochłonąć po wiecowych mowach Jarosława Kaczyńskiego w Łomży i prezydenta Dudy w Otwocku. Miałem wrażenie, że jest marzec 1968 r. Gomułka wygraża wrogom Polski, a aktyw partyjny skanduje nienawistne hasła”.
 11. 45 procent Polaków uważa, że w sporze o Trybunał Konstytucyjny rację mają sędziowie TK oraz przedstawiciele opozycji. Zaledwie 25 procent badanych popiera stanowisko PiS oraz prezydenta Dudy – takie są wyniki sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
 12. Jedno pytanie dziennikarza wystarczyło, by minister Szyszko stracił cierpliwość. „Zrobimy specjalne szkolenie dla dziennikarzy, że by wiedzieli w jaki sposób zadawać pytania” – zapowiedział.
 13. Na sobotnim kolegium dziennikarze TVP Info usłyszeli, że telewizja nie będzie relacjonować na żywo marszu KOD w obronie Trybunału Konstytucyjnego. Zespół zbuntował się przeciwko takim zaleceniom. Później szef TVP Info miał przepraszać za „zaistniałą sytuację”.
 14. „PiS rządzi dopiero cztery miesiące, ale nowe posady zdobyli już kuzyn prezesa, ochroniarz prezesa, tata doradcy pani premier, brat prokuratura krajowego, syn wpływowego europosła i siostra szefa gabinetu szefa MON” – ustalił „Newsweek.

 

15 marca

 

 1. Jerzy Klechta o wybuczeniu pana ministra (w Filharmonii 13 marca 2016): „Przywitano go głośnym, solidarnym, niemilknącym buczeniem. Tak głośnym, jakby w orkiestrze zabrzmiały wszystkie wielkie trąby, perkusja w najbogatszym zestawie, to był huk armatni”.
 2. Na posiedzeniu plenarnym zaplanowanym na 10 i 11 czerwca Komisja Wenecka zajmie się nowelizacją polskiej ustawy o policji – taką informację uzyskała PAP od rzecznika Rady Europy.
 3. „Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja. Narodowi, który miał struktury przedstawicielskie i demokratyczne już w XIII–XIV wieku i był źródłem demokracji dla całej Europy” – powiedział Macierewicz, porównując historię państwowości Stanów Zjednoczonych do Polski.
 4. Krzysztof Janoś, Money.pl: „Reforma emerytalna w Polsce. Prezydencki projekt może ułatwić zwalnianie z pracy starszych, a młodych zachęcić do emigracji”.
 5. Po zniesieniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że na Dolnym Śląsku pracę może stracić nawet półtora tysiąca nauczycieli.
 6. Z wielkim zdziwieniem przyjęto w PiS poniedziałkowe wystąpienie europosła tej partii Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W wywiadzie dla RMF FM wezwał pośrednio rząd do opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego grudniową nowelizację autorstwa partii rządzącej.
 7. „Żadne państwo nie może sobie pozwolić, bo w sprawach wewnętrznych coś mu narzucano” – powiedział Jarosław Kaczyński w TVP Info, komentując opinię Komisji Weneckiej. Dodał, że w Polsce prawa człowieka nie są łamane.
 8. „Z perspektywy religijnej widać, jak siły zła napierają coraz bardziej. W tym sensie ma to na pewno charakter swoistej wojny dobra ze złem” – powiedział Antoni Macierewicz.
 9. „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” sugeruje, że zaplanowany na lipiec szczyt NATO może zostać przeniesiony z Warszawy do jednej ze stolic państw bałtyckich.
 10. Jerzy Stępień w programie Tomasza Lisa: „Mogą zostać użyte jakieś siły na ulicy. Będą chcieli wprowadzić stan wyjątkowy”.
 11. Jarosław Gowin: „Jesteśmy gotowi do kompromisu”. Ale o wydrukowaniu wyroku nie ma mowy.
 12. „PiS zagłosowało przeciwko jednej ze swoich sztandarowych obietnic forsowanych w kampanii wyborczej” – informuje wtorkowy „Super Express”. Mowa o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Pomysł ten przepadł w Sejmie głosami posłów PiS.

 

16 marca

 

 1. pl: „Gmyz pisze, że milion PiS-owców zjedzie do Warszawy »nakryć KOD czapkami«. Szostkiewicz – że grozi nam wojna domowa. Michalski – że musimy bronić demokracji na ulicy. Giertych – że PiS nie dopuści już do wolnych wyborów. Według Zandberga ryzykujemy rozlew krwi…”
 2. Dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w trybie natychmiastowym zwolniła wydawczynie Izabelę Leśkiewicz i Magdalenę Siemiątkowską, które w weekend chciały obszernie relacjonować demonstrację KOD-u. Zwolniono też wydawcę Małgorzatę Serafin.
 3. M arek Beylin w „Gazecie Wyborczej”: „Zdrajcy, gardzą Polską, bliżej im do gestapo niż do patriotów, mają genetyczną skazę – głosi prezes Kaczyński. Złodzieje i pasożyty. Już nie mogą doić ojczyzny, stąd ich złość – to prezydent Duda. Wyzbyci moralności i uczuć wyższych”.
 4. Mieszkaniec Gliwic złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premier Beatę Szydło oraz jej współpracowników. Ma ono związek z odmową publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.
 5. Prokuratura sprawdzi artykuł o napisie „Andrzej D**a” w toalecie jednej ze szkół podstawowych. „Materiał jest ujęty w sposób obraźliwy w stosunku do prezydenta”.
 6. Były szef delegatury CBA we Wrocławiu twierdzi, że został wezwany do siedziby CBA, przeszukany, a potem przesłuchiwało go nowe kierownictwo Biura. Celem miało być wymuszenie zeznań obciążających byłego szefa Biura, Pawła Wojtunika.
 7. „Tchórzem podszyty facet , który rozpaczliwie lęka się wszystkiego, zamknięty w swojej ruinie, boi się, że przeminie bez żadnego sukcesu. Że czas jego ponurych przemówień na kolejnych miesięcznicach może nie być nawet wspomniany słówkiem za 50 lat. Kto dziś pamięta Bieruta i Cyrankiewicza?” – pyta retorycznie Stanisław Tym w „Polityce”.
 8. Europoseł PiS Janusz Wojciechowski nie dostał we wtorek rekomendacji na stanowisko członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Powód: wątpliwości, czy będzie niezależny od swojej partii.
 9. Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą kieruje do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Władysława Frasyniuka – znieważenie prezydenta RP. Chodzi o słowa „Andrzej Dupa – ta ksywa mu już zostanie”.
 10. Krzysztof Kowalewski wypowiedział się na temat polskiej polityki. Aktor w Jarosławie Kaczyńskim widzi człowieka obłąkanego, w jego partii KC PZPR, a obchody rocznicy katastrofy w Smoleńsku uważa za drakę.
 11. Fala zwolnień w Kancelarii Prezydenta RP. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, na początku tygodnia pracę straciło ok. 20 osób.
 12. „Czy to wyrok Trybunału Konstytucyjnego czy sądu rejonowego we Włoszczowej, jest obowiązek jego wykonania” – powiedział prof. Andrzej Rzepliński na antenie Radia ZET. Na pytanie Moniki Olejnik, czy nie boi się o siebie, odparł, że „wszystko się może zdarzyć, jak w przypadku Blidy”, choć nie czuje strachu.
 13. Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała w TOK FM, że religia jest przedmiotem dyskryminowanym. „A przecież jest potrzebna tym, którzy zdają na teologię lub zdają do seminarium” – zauważyła.
 14. Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych i administracji. Przeciwko przyjęciu wniosku byli posłowie PiS. Za głosowali członkowie PO, PSL i Nowoczesnej.
 15. Roman Giertych: „PiS w tej chwili idzie w kierunku, żeby wygasić TK, doprowadzić do tego, aby za chwilę było tam mniej sędziów niż w przewidzianym 9-osobowym składzie”.
 16. Chcąc przywrócić kalendarzowi ściennemu kluczową pozycję w państwie, CBA zdecydowało się wypuścić kalendarz z wielkim zdjęciem Jarosława Kaczyńskiego, mniejszymi zdjęciami Beaty Szydło i Andrzeja Dudy, a także wyraźnie zaznaczonymi datami wszystkich miesięcznic smoleńskich.
 17. Wśród 777 śledzonych przez Andrzeja Dudę kont znalazły się pseudonimy jak: „Karolina wazelina”, „Pimpuś sadełko” czy… „ruchadło leśne”. Żadnych dyplomatów, liczących się w świecie autorytetów, światowych czy polskich choćby polityków. Za to zaskakująco wielu nastolatków.

  

18 marca

 

 1. Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich został ustawiony specjalny licznik. Pokazuje on jak długo rząd nie publikuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Licznik postawili przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, którzy chcą w ten sposób zmusić rząd do publikacji wyroku TK.
 2. PSL zorganizował w Warszawie demonstrację „w obronie polskiej ziemi”. To protest przeciwko ustawie o obrocie ziemią zaproponowanej przez PiS. Dla ludowców nowe regulacje są „zamachem na prywatną własność ziemi”.
 3. „To prezes Rzepliński sparaliżował Trybunał, wspierany przez opozycję. Ale my z tym wspólnego nie mamy nic” – stwierdził Kaczyński w radiowej „Jedynce”.
 4. Na antenie TVN 24 Małgorzata Wassermann, wyjaśniając dlaczego wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został opublikowany w „Dzienniku Ustaw”, powołała się na opinię dr Moniki Haczkowskiej. Konstytucjonalistka uważa jednak, że posłanka PiS nie ma racji i nie zrozumiała tej opinii.
 5. Jedną z kluczowych obietnic prezydenta było obniżenie wieku emerytalnego. W czasie kampanii Andrzej Duda (44 l.) nie zająknął się jednak o skutkach takiej reformy. A dla Polaków mogą one być opłakane. Jak wynika z wyliczeń ZUS dla „Faktu”, wcześniejsza emerytura może być prawie o połowę niższa od tej wypłaconej w wieku 67 lat!
 6. Według informacji podanych przez koordynatora służb specjalnych, Mariusza Kamińskiego, za rządów PO–PSL podsłuchiwani i inwigilowani przez służby specjalne byli dziennikarze wielu gazet. Aż 48 osób miało być nielegalnie kontrolowanych przez służby. Dzisiaj jeden z posłów PO ujawnił dokument, który miał być zatajony przez PiS przed Sejmem. Platforma twierdzi, że to dowód, iż inwigilowanie dziennikarzy jest kłamstwem PiS-u.
 7. Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podczas wystąpienia na rozpoczęcie czwartkowego szczytu UE wezwał polski rząd do „znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu”. UE potrzebuje Polski „silnej i demokratycznej”.
 8. Europejska Partia Ludowa podjęła decyzję, że przygotuje projekt rezolucji dla Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce. Europosłowie mają się nią zająć na sesji 27–28 kwietnia.
 9. Policjanci są oburzeni 200-złotową podwyżką, gdy agenci CBA mają dostać 2,9 tys. podwyżki.
 10. Jarosław Kaczyński: „Prof. Rzepliński bardzo szkodzi polskiemu życiu publicznemu – nie dopuszcza sędziów do orzekania, przeprowadza polityczne ataki, nie wykluczam nawet, że to on stał za »zamachem czerwcowym« Platformy. Wierzy ponoć, że będzie prezydentem”.
 11. Kierowca, który nagrał przejazd kolumny BOR wiozącej Andrzeja Dudę, dostanie 1000 zł mandatu i 15 punktów? Prawdopodobnie tak, jeśli tylko policji uda się ustalić jego tożsamość. Rzecznik KGP wymienia całą listę przewinień, za którą (w odróżnieniu od kierowców prezydenckiej kolumny) powinien zostać ukarany mandatem.

 

19 marca

 

 1. Państwo zyska możliwość wykupu prywatnych lasów i ingerowania w ustaloną przez ich właścicieli cenę. Tak zakłada przygotowany przez ministerstwo środowiska projekt nowelizacji ustawy o lasach.
 2. Żona Zbigniewa Ziobry, Patrycja Kotecka będzie nowym dyrektorem marketingu w Link4, które należy do państwowej spółki PZU.
 3. Stanisław Małkowski, kiedyś kapelan podziemnej „Solidarności”, dziś kapelan „Kościoła Smoleńskiego”, ogłosił: „Przynależności do KOD nie da się pogodzić z przyjmowaniem komunii świętej. KOD popiera osłabianie państwa polskiego i budowania na gruzach Polski pewnego rodzaju kondominium rosyjsko-niemiecko-izraelskiego”.
 4. Fakt: „Brudne, zatłoczone wagony. Tak pociągami jeżdżą zwykli Polacy. Za to posłowie mają wygodne, darmowe miejscówki. Ale mało im! Posłanka PiS Elżbieta »Hrabina« Witek (55 l.) chciałaby, żeby rezerwować dla niej cały przedział. – Bo w moim wieku to już muszę nogi wyłożyć – usłyszeliśmy od Witek”.
 5. W ocenie Beaty Szydło rezolucja Parlamentu Europejskiego „nie tylko nie jest potrzebna, ale jest, niestety, pewnym aktem desperacji politycznej polskiej opozycji, która na arenie międzynarodowej zrobiła zamieszanie i postawiła Polskę w złym świetle”.
 6. Jak poinformował nieoficjalnie portal tvn24.pl, prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, którzy związani byli wcześniej ze śledztwem wyjaśniającym okoliczności katastrofy w Smoleńsku, zostali odesłani z Warszawy do odległych jednostek, m.in. Bartoszyc czy Hrubieszowa. To samo spotkało jednego z oskarżycieli, który zajmował się śledztwem.
 7. „Przeciwstawiając się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego PiS, »przekroczył czerwoną linię« i stawia się ponad prawem na drodze do autorytarnych rządów w Polsce. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogą na to pozwolić” – pisze dziennik „New York Times”.
 8. Szef Kancelarii Sejmu odwołał redakcję „Przeglądu Sejmowego”. Zdaniem środowiska prawniczego powodem decyzji jest fakt, że w skład Komitetu Redakcyjnego wchodziło kilku sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
 9. „Mamy do czynienia ze zjawiskiem resortowych dzieci, które widać szczególnie wyraźnie w wymiarze sprawiedliwości” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
 10. „Nie mogę znieść, jak Andrzej Duda zaczyna ględzić na stoku narciarskim. Widać, że lubi narty i lubi perorować. Powinien zostać instruktorem narciarskim, a nie prezydentem” – mówi prof. Jadwiga Staniszkis.
 11. W Sejmie od dwóch dni działa zespół eurorealistyczny, który ma zajmować się sprawdzeniem, ile Polska straciła na członkostwie w UE.

 

21 marca

 

 1. Bp Tadeusz Pieronek w ostrym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” krytykuje PiS. Skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o „gorszym sorcie Polaków” i krytycznie ocenił sposób, w jaki prezes PiS wprowadza – jak mówią politycy tej partii – „dobrą zmianę”. – „Bulwersuje mnie przeprowadzanie zmian w sposób drakoński”.
 2. Awantura po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Krakowie. Współwłaścicielka kamienicy, w której w sobotę prezydent spotkał się z amerykańskimi senatorami, napisała do niego na Facebooku: „Czy jedzenie z mojego koryta smakowało?”. To odniesienie do komentarzy Dudy na temat członków Komitetu Obrony Demokracji.
 3. Dziś ma zostać powołana grupa prokuratorów, która zajmie się ponownie śledztwem dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Zapowiedział to na antenie Telewizji Trwam i w Radiu Maryja Zbigniew Ziobro. Śledztwo smoleńskie ostatnio zostało przedłużone do 10 października 2016 r.
 4. Joachim Brudziński: „Polacy zdecydowali, że jedyne, co pozostało Niesiołowskiemu i Schetynie, to pochlipać w mankiet żakietu kanclerz Angeli Merkel”.
 5. Spokój zapewnia Kaczyńskiemu nie tylko brak sąsiadów, ale także zespół pracowników GROM Group, którzy przeganiają z okolic posesji każdego ciekawskiego. Za ochronę PiS płaci słono – w zeszłym roku za połowę sierpnia GROM Group zgarnęło 156 tys. zł, za wrzesień – 138 tys., za dziewięć dni października – 88 tys.
 6. Jak dowiedział się „Newsweek” prezydent Duda zlecił w sekrecie projekt pomnika smoleńskiego. By wstawić nowy monument przed Pałac Namiestnikowski, trzeba by było zburzyć… pomnik ks. Józefa Poniatowskiego.
 7. „Miotacze hostii i ciężkie kropidła bojowe. Taka będzie przyszłość armii. Wprowadzimy działka na wodę święconą” – śmieje się w rozmowie z „Newsweekiem” zawodowy oficer.
 8. Czy Obrona Terytorialna będzie dla PiS czymś w rodzaju tego, czym dla PZPR była Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej? Obaw tego rodzaju nie ukrywają byli ministrowie obrony.

 

22 marca

 

 1. Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów do śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Przewodniczy mu zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek.
 2. Paweł Kukiz zapowiedział, że jeśli potwierdzą się doniesienia medialne o nepotyzmie i kumoterstwie w spółkach Skarbu Państwa, to klub Kukiz’15 złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Dawida Jackiewicza.
 3. „To nie jest nepotyzm, zdarza się od czasu do czasu, że takie zatrudnienia sprawiają takie odczucia, ale przecież te osoby muszą gdzieś pracować” – tłumaczył marszałek senatu ostatnie zmiany kadrowe w instytucjach państwowych (m.in. otrzymanie posady przez żonę ministra sprawiedliwości w spółce Link 4).
 4. Jak informuje piątkowy „Fakt”, akta Instytutu Pamięci Narodowej wskazują, że wiceminister finansów Jasiński pracował w organach bezpieczeństwa PRL.
 5. Szef resortu zdrowia uważa, że obowiązujące obecnie przepisy budzą poważne wątpliwości. Radziwiłłowi chodzi o przypadki dopuszczenia aborcji w przypadku chorób płodu.
 6. Prezes państwowej spółki, człowiek Macierewicza, zaprasza na mszę. Aby należycie powspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, pracownicy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) będą mieli płatny dzień wolny w Wielki Czwartek. Prezes zaprosił ich też na mszę w intencji zarządu.
 7. Mackiewicz-Stasiak – pielęgniarka z Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie – została teraz członkiem rady nadzorczej Energa-Operator, jednej z najważniejszych spółek energetycznych w Polsce. Znana jest głównie z zaangażowania w działalność klubów „Gazety Polskiej” i Ruchu Kontroli Wyborów w swoim powiecie.
 8. Ministerstwo sprawiedliwości przesłało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Borysa Budkę. Śledczy będą teraz badali, czy poprzednik Zbigniewa Ziobry przed końcem swojego urzędowania nie dopełnił obowiązków i działał na szkodę państwa.
 9. „Służby mniej interesują się naszymi danymi telekomunikacyjnymi, za to cztery razy częściej, niż wcześniej sprawdzają, co robimy w internecie. Wzrosła radykalnie liczba wniosków do usługodawców internetowych np. Google, Facebook” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
 10. – Większość Polaków nie wyobrażała sobie, że ktoś taki jak Antoni Macierewicz może zostać ministrem obrony. Gdy więc przed wyborami pojawiła się plotka, że nim zostanie, PiS zaprzeczyło. Oczywiście skłamało. Antoni Macierewicz ministrem został – komentował w swoim programie Tomasz Lis.
 11. Szefowie BOR wiedzieli o tym, że w prezydenckiej limuzynie założono starą oponę jeszcze przed konferencją prasową, na której o zaniedbania oskarżali swoich poprzedników – wynika z dokumentu, do którego dotarły „Fakty” TVN.

 

23 marca

 

 1. Dzisiaj jakoś nie mam ochoty na publikowanie czegokolwiek. BRUKSELA! [trzy skoordynowane zamachy terrorystyczne – red.]. W kalendarium PiS, cytuję wyłącznie doniesienia prasowe, telewizyjne… Nie komentuję. Dzisiaj wyjątek.
 2. Minister Błaszczak odrzuca oferowaną pomoc ludzi poprzedniej ekipy w przygotowaniu szczytu NATO i Dni Młodzieży. Ludzi z doświadczeniem, którzy m.in. organizowali Euro czy też inne wielkie zdarzenia masowe. Uważa, że zagrożeniem dla nas są ludzie tacy jak Schetyna, który kwestionuje np. dzisiejsze dowództwo policji. „To on właśnie (Schetyna) jest szkodnikiem – twierdzi. To właśnie poprzednia ekipa dopuściła do zaniedbań” – dodaje. Nadto zastępca Błaszczaka zastanawia się, czy nie rozwiązać Biura Ochrony Rządu. Teraz. Wszystko to brzmi bardzo groźnie w kontekście wczorajszych zdarzeń w Brukseli.

Nie wiem, czego się bardziej obawiać – potencjalnego zamachowca z pasem szahida czy szaleńców z dzisiejszej ekipy rządzącej.

 

24 marca

 

 1. Latkowski i A. Artymowicz, biegli badający katastrofę TU-154, zostali przesłuchani przez policję. Musieli odpowiedzieć, kto rozpoznał gen. Andrzeja Błasika na nagraniu z samolotu. Później zajęto jeszcze ich komputery.
 2. „Moim zadaniem jest przywrócić normalność” – mówi TOK FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Za trzy miesiące w polskich aptekach nie kupimy bez recepty pigułki „dzień po”.
 3. „Cała armia poputczyków PiS zajmuje choćby najmniej ważne gabinety w urzędach na wszystkich szczeblach administracji; spółkach skarbu państwa; redakcjach i wszystkim, co tylko można sobie wyobrazić” – pisze Wiesław Dębski.
 4. „My, niżej podpisani pracownicy i współpracownicy Programu Trzeciego Polskiego Radia, w związku z wypowiedzeniem przez Zarząd Polskiego Radia umowy o pracę z Jerzym Sosnowskim, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec tej decyzji. Uważamy, że nie ma ona merytorycznych podstaw i oznacza wielką stratę nie tylko dla Programu Trzeciego, ale całego Polskiego Radia” – napisali w oświadczeniu publikowanym przez pl pracownicy i współpracownicy radiowej Trójki.
 5. „Gazeta Wyborcza” dotarła do wstępnego projektu ustawy antyterrorystycznej. Przewiduje on m.in. wprowadzenie zakazu zgromadzeń, gdy wzrośnie stopień zagrożenia terrorystycznego.
 6. „Ośmiu wybitnych konstytucjonalistów” – to na ich opinię powoływał się 9 marca Zbigniew Ziobro, twierdząc, że zgadzają się ze stroną rządową w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny. Wśród nich jest prof. Lech Garlicki, który nie kryje zdziwienia, że znalazł się w tym gronie. Podobnie inna z ekspertek, która twierdzi, że nie przesyłała do ministerstwa swojej opinii.
 7. „Oni łamią prawo, to trzeba spisywać. Powinni z góry wiedzieć, co ich czeka kiedy stracą władzę!” – ostro wypowiedział się Włodzimierz Cimoszewicz w Radiu Zet.
 8. „Powiem bardzo wyraźnie: nie widzę możliwości, by w tej chwili migranci do Polski przyjechali” – powiedziała Beata Szydło.
 9. Nową wiceszefową Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze została Dagmara Gęborys. To prawniczka, która zawodowo zajmuje się sprzedażą detaliczną odzieży. Jej mąż, starosta z PiS, jest współpracownikiem posłanki Marzeny Machałek.

  

25 marca

 

 1. Jak donosi „Financial Times”, polski rząd kontaktował się nieformalnie z zagranicznymi firmami z branży public relations w celu poprawienia swojego wizerunku, a dzięki temu uniknięcia odpływu zagranicznego kapitału.
 2. „Obawiam się, że PiS skorzysta z okazji powszechnej obawy przed zamachami i przygotuje ustawę, która niekoniecznie będzie służyła śledzeniu terrorystów, ale np. aktywiści Komitetu Obrony Demokracji mogą na jej podstawie być podejrzani o terroryzm” – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.
 3. Deklaracja premier, wypowiedziana, kiedy jeszcze w Brukseli nie wyschła krew ofiar, jest skrajnie nieodpowiedzialna. Jednoznacznie sugeruje, że odpowiedzialnymi za zamachy są właśnie ci, którzy przed takimi tragediami uciekają. Po tej wypowiedzi terroryści mogą świętować. Osiągają cel, bo wywołują spiralę strachu.
 4. Grzegorz Ksepko, działacz PiS na Pomorzu, były partner w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy i dobry znajomy Marty Kaczyńskiej został wiceprezesem Grupy Energa. Na nowym stanowisku może zarobić nawet 70 tys. zł miesięcznie!
 5. „Przejęliśmy państwo niedawno, nieco ponad 100 dni temu, po ośmiu latach nieodpowiedzialnych rządów polityków, którzy doprowadzili między innymi służby do takiego stanu. (…) Zastaliśmy państwo w stanie makabrycznym” – mówił wicepremier na antenie TVN24.
 6. „Na czele ABW, tak znacząco wzmocnionej nowymi przepisami antyterrorystycznymi, stanął teoretyk, profesor prawa. Nie ma doświadczenia w kontrwywiadzie i zwalczaniu terroryzmu, czyli czołowych zadaniach tej największej w Polsce spec służby. Strażą Graniczną kieruje oficer niskiej rangi, bez doświadczenia w dużych operacjach. O sytuacji w BOR nie ma nawet co wspominać, to stajnia Augiasza” – wylicza w „Rzeczpospolitej” Andrzej Stankiewicz.
 7. Paweł Śpiewak, podsumowując sytuację w kraju: „Mam poczucie, że tsunami absurdu przesuwa się przez Polskę”.
 8. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zażądało od dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Gaudena dobrowolnej dymisji. Ten odmówił. Mimo to wicepremier i minister kultury Piotr Gliński szuka już kandydata na nowego szefa IK. W Instytucie trwa kolejna kontrola.

 

29 marca

 

 1. Powołany w ubiegłym tygodniu na członka zarządu janowskiej stadniny młody człowiek, miał być wysokiej klasy specjalistą od hodowli arabów. Dwóch pracodawców zagranicznych, u których miał on zdobywać doświadczenie, oficjalnie zdementowało te informacje. Również Johanna Ullstrom z Belgii pisemnie zaprzeczyła jakoby pan Jaworski odpowiadał za rozwój jej ośrodka treningowego. Napisała, że był tylko stajennym.
 2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o otrzymaniu pisma zawierającego rezygnację Anny Marii Anders ze stanowiska przewodniczącej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz z członkostwa w Radzie.
 3. Zdaniem prof. Wiesława Władyki, zaprezentowane w czwartek przepisy mogą m.in. utrudnić organizowanie manifestacji. „Zawsze można przecież ogłosić, że istnieje stan zagrożenia. I odwołać demonstracje” – mówił publicysta „Polityki” w „Poranku Radia TOK FM”.
 4. Tomasz Lis: „PiS wykorzysta ataki terrorystyczne do zakazu demonstracji KOD?”.
 5. Adam Szostkiewicz: „Prezes Kaczyński proponuje opozycji rozejm do czasu wizyty papieskiej. Jest w tym tak samo wiarygodny jak prezydent Duda ogłaszający, że chce być prezydentem wszystkich Polaków i jak premier Szydło ogłaszająca, że Polska przyjmie w marcu 100 uchodźców”.
 6. „Aneks zostanie dzisiaj (piątek) podpisany – powiedział minister środowiska Jan Szyszko. Oznacza to, że zwiększa limit cięć sanitarnych w nadleśnictwie Białowieża z 45 tys. do 188 tys. m sześc. do 2021 r.”.
 7. Mariusz Błaszczak, szef spraw wewnętrznych, zabronił podwładnym składania kwiatów pod pomnikiem Krzysztofa Kozłowskiego stojącym na terenie MSW (pierwszy szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jego służb specjalnych po upadku komunizmu).
 8. Nowym ambasadorem Polski w Berlinie ma wkrótce zostać prof. Andrzej Przyłębski. To mąż sędzi wybranej w grudniu przez Prawo i Sprawiedliwość do Trybunału Konstytucyjnego.
 9. Anna Mentlewicz, autorka kultowych programów telewizyjnych „Rower Błażeja” i „Luz”, po 30 latach pracy w TVP została przeniesiona do Redakcji Rolnej. Mentlewicz nie można było zwolnić, ponieważ znajduje się w wieku ochronnym.
 10. „Odrzucenie przez Baracka Obamę prośby Dudy o spotkanie to najpoważniejsza porażka polskiej dyplomacji od objęcia władzy przez PiS. Na domiar złego stało się to trzy miesiące przed szczytem NATO w Warszawie” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

 

30 marca

 

 1. Odejście od kontradyktoryjnego procesu karnego i powrót do modelu sprzed reformy wprowadzonej 1 lipca 2015 r. zakłada ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Według zmiany na sądzie – jak przed reformą – będzie ciążyć inicjatywa dowodowa.
 2. Według najnowszych szacunków deficyt budżetowy w przyszłym roku może zwiększyć się nawet o 16 miliardów złotych i zdecydowanie przekroczyć próg 3 proc. PKB. 6 miliardów więcej niż w 2016 ma pochłonąć Rodzina 500+, a podwyżka kwoty wolnej, obniżka podatków i wieku emerytalnego nawet drugie tyle.
 3. Grażyna Torbicka odchodzi z TVP, o czym poinformowała dziś, żegnając się z widzami listem zamieszczonym na Facebooku.
 4. „Prezydent Obama nie odmówił żadnego spotkania, ponieważ takie spotkanie nigdy nie było planowane” – powiedział w „Jeden na jeden” Witold Waszczykowski.
 5. „Amerykanie trafnie oceniają miejsce Andrzeja Dudy w polskim systemie politycznym; to, że to prezydent udawany, malowany. On sam sobie taką rolę wyznaczył” – mówił prof. Kuźniar.
 6. „Ojciec święty jest nieomylny w sprawach wiary, ale w innych sprawach może mieć swoją opinię” – stwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując politykę papieża Franciszka wobec uchodźców.
 7. „Plan Morawieckiego to psucie finansów państwa” – ocenił w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. Dodał, że nie ma w nim realnego pomysłu na to, aby Polacy w ciągu 15 lat zaczęli zarabiać tyle, ile ich koledzy z Zachodu: „To raczej pobożne życzenia”.
 8. „Unia nie będzie mieć siły i ochoty, by – użyję teraz mocnych słów – zajmować się zdrajcami. Czyli rządem PiS, który zachowuje się tak, jakby Polska Unię Europejską we wszystkich jej kłopotach porzuciła” – mówi Andrzej Celiński w rozmowie z  „Newsweekiem”.
 9. „Nieważne, ile upłynie czasu, ale sprawiedliwość w końcu zatryumfuje – twierdzi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, pytany o możliwość postawienia w przyszłości przed Trybunałem Stanu polityków Prawa i Sprawiedliwości”.
 10. „Odchodzimy od zapaści, jaka miała miejsce za poprzednich rządów, kiedy to relacje polsko-amerykańskie minister określał mianem »murzyńskości«” – tak o stosunkach polsko–amerykańskich mówił w TVN 24 Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Waszczykowski przekonywał – w kontekście wizyty Andrzeja Dudy w USA – że relacje polsko-amerykańskie tak dobre dawno nie były.
 11. W rozmowie z Grzegorzem Jankowskim prezes Prawa i Sprawiedliwości oznajmił, że przeciwników jego wizji państwa ma za… zwierzęta. „Element najbardziej zdemoralizowany, podły, animalny” – mówił o tych, którzy mają ulegać „spirali złości, niechęci i nienawiści” skierowanej w jego środowisko polityczne.

 

31 marca

 

 1. Kościół kupi ziemię rolną, bo… „był ograbiony w PRL”. Posłom PiS przyszedł do głowy pomysł, aby kościoły i związki wyznaniowe mogły kupować grunty rolne, choć wcześniej odmówili przyznania tej możliwości m.in. spółdzielniom zrzeszającym rolników indywidualnych.
 2. „To jest skandal. Po takich wypowiedziach minister spraw zagranicznych powinien podać się do dymisji. To jest antydyplomacja” – tak Ryszard Petru skomentował ostatnie słowa Witolda Waszczykowskiego, który stwierdził, że „odchodzimy od tego, co poprzedni minister Radosław Sikorski określał mianem »murzyńskości«”.
 3. Piotr Stasiński („Gazeta Wyborcza”): „Pytam: Z jakiej racji przywódcy opozycji mają iść na rozmowę z człowiekiem, który uporczywie im tłumaczy, że nimi gardzi i na nich pluje? Wszak już wcześniej byli – byliśmy wszyscy – znieważani jako »najgorszy sort«, »współpracownicy gestapo«, »ZOMO«, »złodzieje«, »komuchy«… A teraz zwierzęta…”
 4. Program III Polskiego Radia został przejęty przez rządzący PiS. Potwierdził to dziś rano własną osobą prezes PiS Jarosław Kaczyński – choć nie pojawił się na Myśliwieckiej 3/5/7, ale został nagrany dzień wcześniej. Ale to i tak symboliczny akt potwierdzenia własności.
 5. Senat przygotował projekt przepisów, zgodnie z którymi zabronione będzie nawet udostępnianie lokali rodzinie. Wiele osób może zostać skreślonych z list spółdzielców, a wtedy stracą dach nad głową.
 6. Premier Beata Szydło popiera inicjatywę ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Dodała jednak, że jest to jej decyzja, a nie całego PiS. „Każdy z nas będzie kierował się własnym sumieniem” – podkreśliła.
 7. „Z obsadzaniem swoimi ludźmi intratnych stanowisk miały problem wszystkie zwycięskie ugrupowanie, ale czegoś takiego jak teraz jeszcze w Polsce po 1989 roku nie mieliśmy” – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. Przykładem może być poseł Andrzej Jaworski wymieniany jako kandydat na stanowisko prezesa Grupy Lotos. To etnolog, który w swoim życiu był już specjalistą od turystyki, budowy maszyn, energetyki, był prezesem Stoczni Gdańsk, zasiadał w PKP Intercity, a teraz okazuje się też specjalistą od przemysłu paliwowego.

Dodaj komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies więcej informacj

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

zamknij