Audyt rządów PIS cz. 2

“Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta Możesz go zabić – narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy” – Czesław Miłosz

Od redakcji

Kilka dni temu rozpoczęliśmy publikację Kalendarium DOBRYCH ZMIAN. W ciągu 4 dni od publikacji przeczytało go 2627 osób. Było już cytowane w innych mediach i udostępniane przez wielu internautów. Pokazuje to wagę tego swoistego audytu rządów PiS. Dziś publikujemy kolejną część (grudzień-styczeń). NADAL POSZUKUJEMY NASTĘPCY DOTYCHCZASOWEGO AUTORA (najlepiej o mocnych nerwach!), który kontynuowałby wiekopomne dzieło. Czekamy zatem na kontakt od ochotnika-straceńca (zgłoszenie mailem [email protected]).

Jeszcze o pierwszym autorze: Jerzy Marczyński, zaczął prowadzić ten swoisty zapis poczynań prezydenta, rządu, samego PiS-u już pod koniec października, kiedy jeszcze nikomu się nie śniło jak bardzo wkurzą one niektórych (jest ich już całkiem sporo). Autor zaniechał prowadzenia kalendarium (można domyślić się, dlaczego). Wszystkim Czytelnikom zalecamy przed lekturą herbatę z melisy.

 

DOBRA ZMIANA dzień po dniu

Skąd się wzięło Kalendarium? Z wściekłości i narastającej frustracji. Codziennie robią ze mnie kretyna. Łżą z wzrokiem wprost do kamery. Bawią się tą biedną Polską. Bawią się nami.

Bawią? Nie. Doprowadzają do destrukcji państwa, zniewalają, spotwarzają i grożą. Konsekwencje mogą być niewyobrażalne. Więc zapisujmy, dokumentujmy. Protestujmy. Na wiecach i marszach KOD-u, na Fb, pisząc manifesty i apele… Liczba odnotowanych przeze mnie zdarzeń – ponad 1000 w ciągu niespełna pięciu miesięcy – jednak mnie przytłoczyła. Muszę od tego odpocząć. Muszę poszukać innych metod zastopowania tego szaleństwa. Przepraszam wszystkich, którzy tak licznie sekundowali mi w tym przedsięwzięciu, szczególnie zaś tych, którzy domagają się kontynuacji Kalendarium.

Jerzy Marczyński

 

grudzień–styczeń

1 grudnia

 1. Uważam, że udowodniono wybuchy na pokładzie Tu-154M – mówił Jarosław Sellin w „Faktach po Faktach”. Wiceminister kultury jest zdania, że „samolot zaczął się rozpadać jeszcze w powietrzu”, w związku z czym powinno się przeprowadzić kolejne śledztwo w tej sprawie.
 2. Piotr Gliński deklaruje: „Dla nikogo, kto trzeźwo patrzy na sytuację w Polsce, nie ulega wątpliwości, że obecny kształt mediów publicznych to patologia. Powiedziałem to w oczy dziennikarce TVP Info: ta stacja uprawiała manipulację i propagandę. To trzeba zmienić i my to zmienimy”.
 3. „Na naszych oczach odbywa się demontaż instytucji i zasad chroniących demokratyczne państwo prawa – tym samym zagrożone są wolności i prawa obywateli. Każdy z nas, składając rotę sędziowskiej przysięgi, zobowiązał się służyć wiernie Rzeczypospolitej, stać na straży prawa, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według swego sumienia, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości. Zobowiązanie to nie obejmuje lojalności wobec jakiejkolwiek władzy, zwłaszcza takiej, która łamie demokratyczne standardy. Jest to zobowiązanie wobec obywateli” – pisze zarząd stowarzyszenia Themis.

2 grudnia

 1. Aleksander Hall „W szybkim tempie zmierzamy do IV Rzeczypospolitej: państwa, w którym lwia część władzy skupiona jest w jednym ośrodku, a służby specjalne odgrywać będą znaczną rolę, wpływając także na przebieg politycznej rywalizacji. Zapewne ukoronowaniem tego procesu będzie próba uchwalenia nowej konstytucji”.
 2. projekcie Andrzeja Dudy: obniżenie wieku emerytalnego będzie miało realny wpływ na wysokość naszych emerytur, jak pokazują obliczenia Money.pl, przygotowane jeszcze przed wprowadzeniem obecnej reformy. Jasno wynika z nich, że obniżenie wieku emerytalnego to dla pracownika, który rozpoczął pracę w wieku 19 lat, strata średnio 500 złotych w przypadku kobiet i prawie 800 złotych dla średnio zarabiającego mężczyzny.
 3. Z uchwały Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wystosowanej do prezydenta: „Podjęte w nocy z 25 na 26 listopada uchwały zmierzające do zniesienia skutków wyboru sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji są pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys konstytucyjny państwa”.
 4. Order Odrodzenia Polski to jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Od początku kadencji Andrzej Duda przyznał je około 40 osobom, mimo że ustawa o orderach i odznaczeniach mówi wyraźnie, że prezydent jest tylko jednym z dziewięciu członków kapituły – a owa formalnie nie istnieje.
 5. Zgromadzenie ogólne sędziów apelacji szczecińskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej, które godzą w podstawy ustroju naszego państwa.
 6. Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do prezydenta Dudy o przesłanie PiS-owskiej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do TK i przedstawia pięć stron analizy prawnej wykazującej jej sprzeczności z konstytucją.
 7. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska: „Nie wpuszczę seksedukatorów do szkół. Zewnętrzne zespoły są zagrożeniem dla dzieci, bo ich nie znają. Mogą im tylko zaszkodzić. Trzeba szanować intymność młodych ludzi”.
 8. Program refundacji procedury in vitro będzie kontynuowany do połowy 2016 roku, a potem już nie – zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia minister Konstanty Radziwiłł.

3 grudnia

 1. Mariusz Muszyński powołany przez prezydenta Dudę do Narodowej Rady Rozwoju, kandydatPIS do Trybunału Konstytucyjnego:„Klub Nowoczesna.pl, same staropolskie rodziny we władzach: Petru, Lubnauer, Scheuring, Schmidt. Myślałem, że to Bundestag”; „od 1990 roku w Polsce nie było większego bandyty i szkodnika niż Donald Tusk”; „Najlepszy ubaw dzisiaj. Siemoniak wzywa Macierewicza do debaty. Jest takie słowo polskie pasujące na odpowiedź: s….j”.
 2. Henryka Krzywonos: „Zaraz będzie 13 grudnia, ciężkie lata dla nas stanu wojennego. Dokładnie pamiętamy, jak to było. Pamiętamy, jak błagaliśmy, żeby nas zrozumiano. Chodziło nam wtedy o demokrację, chodziło nam o wolność słowa, której tu nie ma, na tej sali – podkreśliła. – Nie wspomnę o szacunku do innego człowieka (…) o godz. 6.00 pukali do naszych drzwi i nie było wcale wesoło”. Marszałek Kuchciński przerwał wypowiedź, wyłączając Henryce Krzywonos mikrofon i uzasadniając, że to nie był wniosek formalny.
 3. Sławomir Neumann uznał za symboliczny fakt reprezentowania podczas posiedzenia sejmu Platformy Obywatelskiej przez legendę „Solidarności” Henrykę Krzywonos. „A wasza legenda to prokurator stanu wojennego”– dodał Neumann, zwracając się do posłów PiS i wskazując na Stanisława Piotrowicza.
 4. Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek po północy ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

4 grudnia

 1. „Henryka Krzywonos nie była żadnym bohaterem stanu wojennego, bo każdy może zatrzymać tramwaj, szczególnie wtedy, gdy jest wyłączony prąd w trakcji…”– powiedział poseł PIS Andrzej Jaworski.
 2. W trybie pilnym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego zażądało od Starego Teatru w Krakowie dostarczenia zarejestrowanych na wideo wszystkich spektakli z repertuaru. Nowo zatrudniony doradca ministra Piotra Glińskiego dokona teraz „recenzji strony artystycznej”.
 3. Dyrektor EuropeanCouncil of Foreign Relations Piotr Buras złożył rezygnację z członkostwa w Narodowej Radzie Rozwoju. W liście przesłanym do prezydenta Andrzeja Dudy pisze, że ostatnie działania prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza przyjęcie ślubowania sędziów wybranych ostatnio przez Sejm, „naruszają konstytucję i podważają rolę Trybunału Konstytucyjnego”.
 4. Bruksela: Polska nie podpisze rozporządzenia o tak zwanej wzmocnionej współpracy.
 5. Powodem odrzucenia rozporządzenia przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę był fakt, że była w nim mowa o związkach partnerskich.
 6. W resorcie zdrowia prowadzone są analizy dotyczące przepisów dopuszczających do sprzedaży bez recepty osobom powyżej 15 lat tzw. pigułki dzień po – powiedział minister Konstanty Radziwiłł.
 7. „Zachowana została ciągłość pracy Trybunału – stwierdził prezydent RP, podkreślając równocześnie wagę pluralistycznego charakteru tej instytucji”.„Gdyby to nie było dramatyczne i nie odbywało się na zwłokach państwa prawa, to można by powiedzieć, że pan prezydent raczył sobie w porze nocnej zażartować”– powiedziała Janina Paradowska.

5 grudnia

 1. „Mamy pytanie do pana Jarosława Kaczyńskiego, co zamierza zrobić z panią Dorotą Arciszewską, która ma majątek zarejestrowany w spółce na Cyprze i z którego to majątku SKOK-i nie mogą odzyskać należności w postaci kredytu, który został udzielony jeszcze mężowi pani Arciszewskiej?”– pytał Marcin Święcicki na piątkowej konferencji prasowej.
 2. Zdaniem profesora Jana Zimmermanna (promotora pracy doktorskiej PAD-a) Duda złamał konstytucję trzykrotnie: ułaskawiając Mariusza Kamińskiego, nie zaprzysięgając trójki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez poprzedni Sejm i zaprzysięgając czterech sędziów wybranych wczoraj przez obecny Sejm.
 3. „To droga do stworzenia nieformalnego trybunału do ścigania »zbrodni« PO” – mówi były oficer ABW, komentując nadanie koordynatorowi do spraw służb specjalnych w rządzie PiS [Mariuszowi Kamińskiemu– red.] uprawnienia pozwalającego na wgląd do najtajniejszych akt służb – donosi „Gazeta Wyborcza”.
 4. Przez zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego Polsce grozi zawieszenie prawa głosu w Radzie Unii Europejskiej – powiedział na antenie RMF FM Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
 5. Konrad Szczebiot, nowo powołany doradca do spraw teatru przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał pilne zadanie. Ma w trybie natychmiastowym ocenić „poziom artystyczny” przedstawień, które można oglądać na deskach Starego Teatru w Krakowie.
 6. Zdaniem Ryszarda Terleckiego z PiS, wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego to jedynie „opinia”. Obecny kryzys nazywa z kolei w rozmowie z TVN24 „umiarkowanie poważnym”.
 7. Tegoroczny budżet MON zostanie zmniejszony o około 200 mln zł – poinformował we środę rzecznik resortu Bartłomiej Misiewicz.

6 grudnia

 1. Profesor Monika Płatek: „Wola narodu była taka, aby ci, którzy zdobędą władzę, w ramach konstytucji, działali zgodnie z prawem, czyli nie można powoływać się na to, że ktoś wcześniej łamał prawo (…). Nie sądzę, aby była tutaj jakaś wola narodu, która mówiłaby, że chcemy mieć totalitaryzm czy dyktaturę. My nie chcemy Białorusi (…). To nie są za mocne słowa. Ktoś, kto łamie konstytucję, łamie demokrację”.
 2. Skarbówka miała zmienić się nie do poznania. Opiekun podatnika, telekonferencje, przypomnienia o terminach – tak miał wyglądać superurząd podatkowy, który pracować powinien od nowego roku. Powinien, ale nie będzie – posłowie PiS chcą reformę poprzedników opóźnić. Resort finansów jeszcze kilka dni temu zapewniał, że wszystko przebiega zgodnie z planem.
 3. Elżbieta Kruk – w nowej kadencji Sejmu wybrana na przewodniczącą komisji kultury i środków przekazu–oceniła, że duża obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym jest znaczącym problemem, chociaż zbyt rzadko podejmowanym w debacie publicznej. Powinny zostać wprowadzone bardziej restrykcyjne przepisy antymonopolowe na rynku mediów prywatnych, tak by zmniejszyć na nim udział zagranicznych podmiotów, zwłaszcza niemieckich wydawców prasowych.

7 grudnia

 1. PAD: „Radio Maryja stało się żywym przykładem obywatelskiej aktywizacji tysięcy ludzi wokół idei czynienia dobra oraz troski o sprawy publiczne. Dzieło Radia Maryja jest przejawem nowoczesnego, a zarazem silnie osadzonego w tradycji, wierze i kulturze polskiej podejścia do społecznej rzeczywistości”.
 2. Kaczyński na urodzinach Radia Maryja: „Każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę!”.
 3. Beata Kempa w Toruniu: „Przewielebni Księża Arcybiskupi, Księże Celebransie, przewielebni Księża Biskupi, szanowni Księża, wszyscy Duchowni, nasi Przewodnicy, wszystkie władze według godności urzędów, drogi Ojcze Dyrektorze i kochana Rodzino Radia Maryja”.
 4. „Wielką zasługą Ojca Dyrektora jest obrona polskiej racji stanu, troska o polski majątek narodowy i krzewienie postaw patriotycznych (…) Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia proszę przyjąć serdeczne życzenia zdrowia, pokoju serca i wszelkich łask na czas Adwentu i wigilijny wieczór. Życzę radosnego świętowania oraz wszelkiej pomyślności w nowym, 2016, roku. Z wyrazami szacunku. Szczęść Boże! Piotr Gliński”.

8 grudnia

 1. Prezydent obiecał, że w ciągu trzech miesięcy od objęcia stanowiska wniesie do Sejmu projekt pomocy dla frankowiczów. Czas minął, a dokument nie trafił do parlamentu.
 2. CNN: Odkąd władzę w Polsce przejęła prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, ruszyła do wielkiego, błyskawicznego przejmowania władzy, które przypomina zamach stanu.
 3. pl:„Wyrok Trybunału obowiązuje od momentu ogłoszenia. Przyjęto, że »ogłoszeniem« jest druk sentencji w Dzienniku Ustaw. O tym decyduje rząd. Nieoficjalnie wiemy, że Rządowe Centrum Legislacji (RCL) otrzymało polecenie, by wstrzymywać druk wyroku”.
 4. Profesor Jerzy Stępień: „Z kręgów Kancelarii Premiera dotarła wczoraj do Trybunału Konstytucyjnego wiadomość, że premier Beata Szydło osobiście zakazała szefowi Rządowego Centrum Legislacji publikacji wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw.
 5. Szokujący projekt złożyło PiS w Sejmie. Wynika z niego, że wszystkie kluby mają składać oświadczenie, czy…popierają Radę Ministrów!
 6. Jak pisze „Gazeta Wyborcza” na czele TVP mają stanąć ludzie „uczciwi i profesjonalni’. Prezesem Telewizji Publicznej miałby zostać Jacek Kurski (dziś wiceminister kultury), TVP 1 – Anita Gargas, a TVP Info – Katarzyna Gójska-Hejke.
 7. Przestaniemy pożyczać pieniądze na zakup nieruchomości albo podniesiemy opłaty – tak banki odpowiadają na pomysł opodatkowania ich aktywów.
 8. Maciej Stanisław Jankowski postanowił oddać Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał od Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku. „To próba wyrazu sprzeciwu wobec tego, co się dzieje w Polsce” – powiedział.

9 grudnia

 1. Trzy przepisy nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS są niekonstytucyjne – uznał prokurator generalny Andrzej Seremet w stanowisku dla TK.
 2. Premier Beata Szydło nie powoła Rady Gospodarczej. „Będziemy korzystać z efektów pracy Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę”– powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
 3. „Ostatnie orzeczenie [Trybunału Konstytucyjnego– red.] jest nieważne z mocy prawa”– oświadczył w „Polityce przy Kawie” na antenie TVP Info profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, powołując się na najnowszą ekspertyzę prawną.
 4. „Wyrok TK w żaden sposób nie uchyla ani nie unieważnia uchwał przyjętych przez Sejm. One pozostają w mocy”– powiedział Andrzej Duda, odnosząc się do ostatnich wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
 5. „Nie spodziewałem się, że atak na TK będzie tak bezpardonowy. Nie chce mi się wierzyć, żeby ludzie, którzy jednak są wykształceni, którzy występują w mediach w imieniu PiS, nie wiedzieli, że tu się dzieje po prostu gwałt”– mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Aleksander Kwaśniewski.

10 grudnia

 1. „Zapamiętajcie tę datę. 9 grudnia 2015 roku, czyli właśnie dzisiaj, skończyło się w Polsce demokratyczne państwo prawa. Nie znaczy to, że skończyła się demokracja, że przestało obowiązywać prawo, że zniknęło państwo. Państwo, demokracja i prawo wciąż są, ale osobno. Czyli istnieją inaczej niż do tej pory, inaczej niż w konstytucji i inaczej niż w demokratycznych państwach prawa” – pisze Jacek Żakowski dla Wirtualnej Polski.
 2. Gdy Trybunał orzekł, że trzech sędziów TK zostało wybranych prawidłowo, poseł PIS Stanisław Piotrowicz przekonuje, że sędziowie TK nie mają prawa niczego parlamentowi nakazywać.
 3. „Bareja mógłby zacierać ręce”– uważa Aleksander Kwaśniewski, zwracając uwagę, że zamieszanie wokół TK jest jednak tragedią, a nie komedią. Były prezydent przewiduje, że kraj niełatwo wyjdzie z kryzysu wokół TK.
 4. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk uważa, że osoby, które zdecydują się na wcześniejsze przejście na emeryturę, mogą otrzymać nawet o 30 procent niższe świadczenie, niż gdyby pracowały do 67. roku życia.
 5. Podczas posiedzenia TK sędzia Piotr Tuleja zapytał posła PIS Marka Asta o długość kadencji prezesa TK. Ten odpowiedział, że wynosi ona 9 lat. Poproszony o podanie przepisu, w którym to zapisano, po chwili nerwowego szperania w papierach poprosił: „Jeśli Wysoki Trybunał mógłby mi przypomnieć”. „Nie ma takiego przepisu, panie pośle” – odpowiedział sędzia.
 6. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w organizowanych w Warszawie comiesięcznych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej uczestniczyć będzie wojskowa asysta honorowa – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
 7. Kilka tygodni temu z sali konferencyjnej premier Beaty Szydło zniknęły flagi Unii Europejskiej. Teraz zmiany dotknęły także salę posiedzeń Rady Ministrów. Ze ściany nad wejściem do tego pomieszczenia zniknął zegar. W jego miejscu zawisł bogato zdobiony krzyż.

11 grudnia

 1. Roman Pawłowski naWyborcza.pl: „Z trzech niezależnych źródeł dowiedziałem się, że to właśnie Jerzy Zelnik jest szykowany na następcę Jana Klaty (Stary Teatr), a jego nominacja ma nastąpić w najbliższych miesiącach”.
 2. Minister obrony narodowej próbował wymusić lot do Brukseli transportowym samolotem CASA. Wojskowi odmówili. Takiego sporu w MON nie było od dawna. Pierwszy raz telefon w Siłach Powietrznych zadzwonił 16 listopada po godzinie 22.00. Odbierający go wyższy oficer z trudem przyjmował do wiadomości polecenie, które w wojsku uznawane jest za przyczynę wielu nieszczęść. Minister obrony narodowej chciał samolotu. I to już, czyli na rano.
 3. Szefowa Kancelarii Premiera została zapytana o powody zastąpienia zegara krzyżem w sali obrad. „Krzyż jest symbolem miłości, pojednania, wszyscy się na to zgodziliśmy” – odpowiedziała Beata Kempa, oburzając się na krytykę tych, którzy nie godzą się na symbole religijne w instytucjach państwowych. Dodała, że to ateiści muszą uszanować „nasze wierzenia”.
 4. „Panie Prezydencie, nie mogę z Pańskiej nominacji przyjąć odznaczenia, które nadawane jest, między innymi, za walkę o normy prawne, które Pan z pełną świadomością narusza” – pisze w liście profesor Ludwik Turko.
 5. Zdaniem Adama Michnika Jarosława Kaczyńskiego interesuje tylko władza i odwet. „Nie interesują go ani pieniądze, ani dobra kuchnia, ani dziewczęta, ani chłopcy, tylko władza – powiedział.

12 grudnia

 1. Prezes TK Andrzej Rzepliński potwierdził nam, że minister Beata Kempa wczoraj po godzinie 17.00 przesłała mu kurierem pismo, w którym informuje, że publikacja wyroku w Dzienniku Ustaw jest wstrzymana, ponieważ został on wydany przez niewłaściwie obsadzony sąd, a zatem jest nieważny.
 2. Ekonomiści bardzo źle przyjęli zapowiedź zmiany w regule wydatkowej. „Realizuje się czarny scenariusz w finansach publicznych. Najpierw deficyt większy od 3 procent PKB, teraz wybijanie zębów reguły wydatkowej. Co dalej?”– komentował Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.
 3. Profesor Andrzej Zybertowicz,doradca prezydenta, wyjaśnił, że wiele sukcesów zmarłego w lipcu Jana Kulczykawynikało z jego umiejętności manipulacyjnych. Śmierć też mogła więc zostać zaaranżowana.
 4. „W każdym razie, w żadnym wypadku nie można tego rodzaju orzeczenia publikować, bo jego status prawny jest w najwyższym stopniu niejasny – stwierdził Jarosław Kaczyński.(…) Trybunał łamie prawo, a jego sędziowie stawiają sami siebie w sytuacjach, łagodnie mówiąc, skrajnie dwuznacznych”.
 5. Jarosław Kaczyński: „Ja mogę powiedzieć tylko jedno – ten rachunek krzywd po polskiej stronie jest ogromny i powtarzam, w ciągu tych 70 już lat, które minęły od końca wojny, te sprawy nie zostały nigdy załatwione (…) nasza rezygnacja z odszkodowań nigdy nie została zarejestrowana przez odpowiedni organ rejestracji Organizacji Narodów Zjednoczonych, czyli w sensie prawnym tego w ogóle nie ma. Droga jest otwarta i w Niemczech też się powinno o tym pamiętać”.
 6. Instytut Pamięci Narodowej obchodzi dziś piętnaste urodziny. Z tej okazji w jednej z gdańskich hal stoczniowych odbędą się walki bokserskie, a zawodnicy walczyć będą w rytm patriotycznych pieśni. Gala poświęcona ma być pamięci Anny Walentynowicz. Sportowcom towarzyszyć będzie m.in. muzyka Jacka Kaczmarskiego.

13 grudnia

 1. Można powiedzieć, że resortowe dzieci się bronią i dziś wybrały za główną twierdzę Trybunał Konstytucyjny – przekonywał w TV Republika Jarosław Kaczyński. Mówił też o tym, że kwestia reparacji wojennych od Niemiec pozostaje w mocy, a obecna nagonka medialna przypomina mu „1968 rok w Czechosłowacji”.
 2. „W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków”– mówił Kaczyński.
 3. Władysław Frasyniuk:„Ja na KOD patrzę pełen podziwu. I uważam, że to dobrze, że dostajemy od Kaczyńskiego tę lekcję. I dobrze, że Kaczyński zwariował pięć minut po wyborach, a nie po dwóch latach, bo wtedy społeczeństwo miałoby problem z mobilizacją”.

14 grudnia

 1. „Oczywiście. W sprawie pana Halickiego i innych osób, które mówią, że ja złamałam prawo. Dość tego! Nie jesteście sądem! –Odpowiedziała Beata Kempa Monice Olejnik, gdy dziennikarka zasugerowała:„To proszę zawiadomić prokuraturę”.
 2. Internauci postanowili na nowo skomentować jeden z wpisów Beaty Kempy sprzedlat. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości pisała w 2013 roku: „Apel do kolegów zPiS-u: mniej nienawiści, więcej pracy na rzecz Polski. Przede wszystkim Polski, a nie partii”.
 3. Jerzy Zelnik:„Opozycja przez osiem lat rządów PO była nieszanowana, była tzw. szczujnią, napadanie na opozycję, odrzucanie po pierwszym czytaniu. Znam mnóstwoprzypadków, kiedy ludzi zwalniano z pracy z powodu niewłaściwych poglądów”.
 4. Jarosław Kaczyński o marszu KOD:„Musi decydować demokracja, a nie garstka ludzi zaprzedanych obcym interesom, niemających nic wspólnego z interesem ogromnej większości Polaków”.

15 grudnia

 1. Beata Szydło:„Publikacja wyroku trybunału nie jest wstrzymywana, to fałszywa teza. Aktyprawne publikujemy wtedy, gdy nie ma w nich wady prawnej”.
 2. Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił, że wydarzenia w Polsce „mają charakter zamachu stanu”.
 3. Według CBOS w ciągu ostatniego miesiąca nastąpiło znaczne pogorszenie notowań Odsetek osób niezadowolonych z jego prezydentury zwiększył się dwukrotnie (wzrost o 20 punktów procentowych – do 40 procent).
 4. Donald Tusk:„Dobra reputacja najlepszą ochroną przed atakami z zewnątrz. Budowaliśmy ją wspólnie przez 25 lat. Nie straćmy jej, bo znów lat będzie trzeba”.
 5. „Określenie jednych mianem »najgorszy sort Polaków« implikuje wyodrębnienie drugich jako nadludzi o jedynym słusznym genotypie”– pisze Tomasz Sobieszczański, kapitan żeglugi wielkiej.
 6. „Wojna domowa – tak to się zakończy, jeśli pozwolimy dalej tym nieodpowiedzialnym ludziom kierować państwem”– twierdzi Lech Wałęsa.
 7. Rząd Beaty Szydło wysłał do obywateli tyle sprzecznych sygnałów, że prawdopodobnie wyczerpał limit do końca kadencji. Wściekła Szydło zabroniła współpracownikom publicznie mówić o planach rządu.

16 grudnia

 1. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że ze względu na liczne pogróżki, jakie otrzymuje prezes PiS, rozważane jest obecnie w resorcie przyznanie mu ochrony.
 2. Ryszard Petru:„Słyszałem o takich pomysłach jak wprowadzenie, w ramach ustawy antyterrorystycznej, zakazu zgromadzeń, pełnej inwigilacji internetu”.
 3. „Trwa festiwal siania strachu, wprowadzania chaosu, budowania podziałów między Polakami”– mówiła Szydło.
 4. „A gdyby dopuścić do składu panią sekretarkę? Taki podpisany wyrok z sekretarką lub panem woźnym należy opublikować?”– komentował posiedzenia Trybunału Stanu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
 5. Waldemar Bonkowski, senator Prawa i Sprawiedliwości, nawołuje do odebrania Oldze Tokarczuk, autorce Ksiąg Jakubowych,za które została uhonorowana Nagrodą Nike, honorowego obywatelstwa Nowej Rudy. Jego zdaniem wypowiedzi pisarki stoją w sprzeczności z założeniami polskiej polityki historycznej.

17 grudnia

 1. Politolog dr Adam Drosik o wypowiedzi Beaty Szydło o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego:„Premier nie powiedziała nic nowego. Obserwujemy dalsze napuszczanie Polaków na siebie. Znów wskazano, że »oni«, czyli »inni« ponoszą odpowiedzialność za awanturę”.
 2. Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS sparaliżuje prace TK, zmarginalizuje ten organ; to kolejny zamach na Trybunał – przekonywali posłowie PO: Borys Budka i Krzysztof Brejza. Ich zdaniem niektóre propozycje PiS mogą być niezgodne z konstytucją.
 3. „Prezydent nie przyjmie ślubowania od trójki sędziów. Publikacja orzeczenia TK nie wpływa na decyzję pana prezydenta”– mówi Wirtualnej Polsce Marek Magierowski, rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta RP.
 4. „Co roku obchodzę rocznicę po cichu, ale w tym roku nie mogę przez to, co się dzieje w Polsce – powiedział Lech Wałęsa podczas obchodów 45. rocznicy grudnia ‘70. – Jeśli się nie opamiętamy, będę musiał jeszcze raz stanąć na czele i poprowadzić ten bój”– dodał.
 5. Darmowe lekarstwa? Tak, ale już nie dla każdego seniora i nie wszystkie. „Budżet by tego nie wytrzymał” – przyznaje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

18 grudnia

 1. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nałożył na polityka PO karę finansową w wysokości 2500 zł za przekroczenie czasu wystąpienia na mównicy sejmowej.
 2. „III RP nie zdała egzaminu sprawiedliwości, uczciwości, elementarnej przyzwoitości”– stwierdził prezydent w Gdyni podczas obchodów 45. rocznicy Grudnia’70.
 3. „Powtórzę, że są ludzie gorszego sortu czy różnej jakości. Jeśli ktoś powie, że gestapo i AK to są ludzie tego samego pokroju, to powiem, że oczywiście nie”– w ten sposób rzecznik rządu Elżbieta Witek odniosła się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o „najgorszym sorcie Polaków”.
 4. Lech Wałęsa przestrzegł przed możliwością wybuchu wojny domowej:„Ci ludzie są nierozważni. Robią tyle złego, że to nie może być inaczej”– stwierdził.
 5. Urzędnicy szefa NATO Antoniego Macierewicza weszli z Żandarmerią Wojskową do Centrum Kontrwywiadu NATO. Jak dowiedziała się Wyborcza.pl, wszystko działo się o 1.30 w nocy.
 6. PAD w Szczecinie. Wymiar sprawiedliwości bywa dziś „wymiarem niesprawiedliwości”, który służy często wąskiej grupie, „nieokreślonej elicie”, ale nie służy zwykłym ludziom, a więc nie buduje tego, co najważniejsze – sprawiedliwego i uczciwego państwa.

19 grudnia

 1. „To, co się dzieje w Kodeksie karnym, to jest wojna przeciwko kobietom. Tutaj chodzi o to, by pozbawić je możliwości decydowania. Komisja Kodyfikacyjna próbuje tylnymi drzwiami wprowadzić to, co nie przeszło w Sejmie. Przewiduje się między innymi rozszerzenie kary do 5 lat więzienia, wprowadzają też pojęcie »dziecka poczętego«” – mówiła profesor Monika Płatek w TOK FM.
 2. „Beata Kempa zaliczyła wtopę. Ma teraz powściągnąć swój niebywały talent do robienia zamieszania i wchodzenia w pyskówki – usłyszeliśmy od jednego z pracowników Kancelarii Premiera” – pisze „Fakt” o opinii Beaty Kempy na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia.
 3. 9 z 10 dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Mienia Wojskowego straciło pracę tuż po… spotkaniu wigilijnym. Najpierw dzielili się opłatkiem z podwładnymi, później odebrali zwolnienia. To jedna z pierwszych decyzji Mateusza Mroza, nowego szefaAgencji.
 4. „Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś” – napisali zwolennicy prezydenta i wyborcy Prawa i Sprawiedliwości podczas wizyty PAD w Szczecinie.
 5. „Trybunał powinien znajdować się daleko od Warszawy, daleko od zgiełku i polityki, żeby nie było tego bratania się, jak między sędzią Rzeplińskim a koalicją PO–PSL”– powiedział Zbigniew Ziobro.
 6. „Punktem krytycznym będą media. Jak wezmą [PiS – red.] w chamski sposób media publiczne, to trzeba twardo powiedzie: nie! Bo od tego momentu zaczyna się problem demokracji” – stwierdził Ryszard Bugaj.

20 grudnia

 1. godzinie 12.00 w całej Polsce rozpoczęły się manifestacje organizowane przez Komitet Obrony Demokracji. „Bez #KOD nie wiedzielibyśmy, że w Polsce jest aż tylu ludzi tak bezmyślnych” – komentował ostro Rafał Ziemkiewicz.
 2. „Oczywiście fakt, że polski film otrzymuje tak ważną nagrodę, jest dużym wyróżnieniem. Jednak według mnie akurat ten na pewno nie był promocją Polski, raczej rysował jej negatywny obraz. Pod względem artystycznym też mi się niespecjalnie podobał. Zdziwiłam się, że dostał Oscara”– oceniła Beata Szydło „Idę” Pawła Pawlikowskiego.
 3. Danuta Hübner:„Przez lata budowaliśmy wizerunek Polski jako kraju sukcesu gospodarczego. Wyrastaliśmy na symbol mądrości i wolności. Teraz to jest zagrożone. I wszyscy w Brukseli są w szoku”.
 4. „To, co się dzieje w tym gmachu, w którym jestem od 25 lat, to przez 25 lat nie miało miejsca. Taki stopień bezczelności, zawłaszczania państwa, lekceważenia prawa, konstytucji, autorytetów – wymaga reakcji” – powiedział uczestniczący w manifestacji zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji Marek Borowski.

21 grudnia

 1. „Te protesty organizują ci, którzy utracili władzę, przywileje i wpływy” – stwierdziła Szydło o marszach KOD. Jej zdaniem opozycja oszukuje obywateli i „wmawia” im, że łamana jest demokracja.
 2. „O tym, że przyszłoroczny [w 2016 – red.] finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie pozbawiony znanego z poprzednich dwóch dekad wsparcia wojska i państwowych służb wiadomo było już od kilku dni. Wówczas ujawniono, iż do jednostek wojskowych, oraz innych służb rozesłano instrukcjęw sprawie współpracy z organizacjami pozarządowymi przy organizacji imprez” – pisze naTemat.pl.
 3. Poseł PiS Stanisław Pięta:„Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby”.

22 grudnia

 1. „Wie [Beata Szydło], że wisi nad nią groźba konstruktywnego wotum nieufności, którą możemy przeprowadzić w każdej chwili, raz–dwa i może być nowy premier” – podsumowuje jeden z członków Komitetu Politycznego PiS.
 2. Marek Pietrzyński, radny PIS z Poznania:„Moim zdaniem szczepienie przeciwko HPV wpisuje się w szerszy scenariusz tej ideologii [gender – red.], uwieńczonej legalizacją »prostytucji«”.
 3. Prezydent, Sejm i minister sprawiedliwości będą mogli wnioskować o wygaszenie mandatów sędziów Trybunału Konstytucyjnego – wynika z poprawek do nowelizacji ustawy o TK, przyjętych przez sejmową komisję ustawodawczą.
 4. Cały świat już wie, że w Polsce miał powstać ośrodek tajnych służb sojuszniczego paktu, ale nowa władza dokonała na niego kabaretowego zamachu. A teraz chce na czele Centrum postawić 25-latka bez żadnego doświadczenia w służbach, ale z długim doświadczeniem w pracy partyjnej.

23 grudnia

 1. Marek Ast z Komisji Ustawodawczej Sejmu RP, nie zdając sobie prawdopodobnie sprawy z uszczuplonej liczby posłów PiS na sali, a co za tym idzie braku możliwości zablokowania wniosku, zgodził się na głosowanie. Już po fakcie, gdy ku jego zaskoczeniu wniosek został rozpatrzony pozytywnie, zarządził reasumpcję tego punktu obrad. Tak więc przegłosowany wniosek o przerwanie obrad do 7 stycznia, został ponownie przegłosowany i upadł.
 2. Jarosław Kaczyński:„Jeśli ktoś myśli, że zrobi tutaj Majdan, to się głęboko myli. My sobie damy radę, mamy wielki program społeczny. (…) Jestem przekonany, że kontr-Majdan byłby wielokrotnie większy. Chcielibyśmy jednak tego uniknąć z tego względu, że nam nie chodzi o żadną konfrontację”.
 3. Dziesiątki tysięcy przeciwników polityki obecnych władz na ulicach polskich miast, słowa potępienia płynące ze wszystkich zakątków Europy, kryzys instytucjonalny jakiego Polska nie widziała od chwili, gdy przeszła demokratyczne przemiany – oto pejzaż polityczny rodem znad Wisły – pisze francuska gazeta.
 4. Krystyna Pawłowicz. (PIS):„Ja nigdy nie dałam i nie dam choćby grosza na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jeśli nie chcecie, aby wasze pieniądze szły na tarzanie się w błocie, na festiwal nienawiści względem Kościoła i katolików, na tą demoralizację, to nie wspierajcie WOŚP”.
 5. PAD o demonstracjach KOD:„Te demonstracjeskładają się przede wszystkim z tych, którzy ostatnio rządzili Polską i zostali zostali odsunięci od władzy przez polskich wyborców w wyborach parlamentarnych”.

28 grudnia

 1. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy PiS o Prokuraturze Generalnej. Projekt na stronach Sejmu pojawił się w Wigilię tuż przed godziną 15.00. Został skierowany do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych.
 2. „Apeluję do kolegów parlamentarzystów w Polsce, żeby nie wprowadzali, w sposób drastyczny, legislacji dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego, która może poważnie zachwiać państwem prawa”– oświadczyła AnneBrasseur, przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).
 3. „Nie przyjąłem orderu od prezydenta Andrzeja Dudy– mówiprofesor Ludwik Turko,profesor fizyki i wielokrotnie internowany działacz opozycji. –To tak, jakby dostać medal za męstwo od tchórza. Polski patriota nie może zaakceptować rządu łamiącego konstytucję i prezydenta będącego bezwolną marionetką”.
 4. Beata Szydło,pytana, na ile skuteczne są próby przerażenia międzynarodowej opinii publicznej sytuacją w Polsce, odparła, że „nikt nie widzi w niej dyktatora”.

29 grudnia

 1. Z dobrze poinformowanych źródeł wiadomo, że Barack Obama odkłada decyzję o spotkaniu z PAD-em i „daje do zrozumienia”, że zorganizowanie lipcowego szczytu NATO w Warszawie „nie jest przesądzone”.
 2. Mateusz Morawiecki o TK:Zniszczył jedyną realną próbę wprowadzenia lustracji w Polsce w 2007 r. Należy się głęboko przyjrzeć i zreformować TK”.
 3. Do Komisji Europejskiej skierowano druki sejmowe dotyczące ustawy o TK: nr 129 – projekt grupy Kukiz’ 15, i nr 122 – projekt poselski skierowany do pierwszego czytania. Tak więc nie dostarczono tam ostatecznego tekstu ustawy uchwalonej przez Sejm 22 grudnia i Senat 23 grudnia 2015 roku. Komisję Wenecką wprowadzono w błąd, bo prosi się ją o opinię, dostarczając dokumenty nieaktualne.
 4. Były premier Belgii Guy Verhofstadt:„Biorąc pod uwagę determinację Władimira Putina w próbach zniszczenia europejskiej jedności i rządów prawa, obecny polski rząd wykonuje tę pracę za niego”.
 5. „To, moim zdaniem, pachnie prokuraturą. To jest poza kompetencjami Trybunału, żeby jechać do Chin, gdzie jest jedynowładztwo partyjne i są łamane prawa człowieka” – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o planowanych wyjazdach przedstawicieli TK w rozmowie z Moniką Olejnik.
 6. Do bohaterów powstania wielkopolskiego podczas apelu poległych dodano w niedzielę ofiary katastrofy smoleńskiej.
 7. PAD podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą PiS ekspresowo przeprowadził przez parlament.
 8. Beata Kempa o czystkach w administracji:„Mamy obawy (…), że bezwład organizacyjny mógłby nam utrudniać reformy. (…)Dlatego potrzebne są osoby, które mają nowe spojrzenie, które mogą struktury urzędnicze ożywić”.
 9. Zbigniew Ziobro:„Wymienimy tych prokuratorów, którzy nie chcą walczyć z przestępczością i tolerują zamiatanie spraw pod dywan”.
 10. Krzysztof Czabański:„Pierwszy etap reformy mediów publicznych już w Sejmie – zmiana sposobu wyboru władz TVP i Polskiego Radia”.

 

30 grudnia

 1. Daniel Passent:„Niech nikt nie wierzy, że reakcja opinii międzynarodowej jest dyrygowana przez gestapo, polskich złodziei, postkomunistów i ludzi niesprawnych umysłowo”.
 2. Antoni Macierewicz niemal codziennie wychodzi ze swojego resortu późnym wieczorem. Przy tym okazuje się, że wypytuje wojskowych o… 10 kwietnia 2010 roku i niszczy każdego, kto ośmieli się kwestionować jego działania.
 3. Ponowne połączenie od marca stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości przewiduje projekt nowego Prawa o prokuraturze autorstwa posłów PiS, który wpłynął już do Sejmu.
 4. Gildia Reżyserów Polskich:„Niezrozumiałym pozostaje próba dyskredytowania przez polityków związanych z partią Prawo i Sprawiedliwośćogromnego sukcesu »Idy«. A smutnym jest fakt, gdy czyni to Prezes Rady Ministrów, osoba związana z kulturą i wykształcona w tym kierunku”.
 5. Marek Jurek przyrównał pomysły Prawa i Sprawiedliwoścido tych z czasów komunistycznego reżimu PRL.
 6. Beata Kempa po raz kolejny o czystkach w administracji: „Urzędnicy nie muszą się obawiać zwolnień. Chyba że ktoś nie będzie chciał z naszym rządem współpracować”.
 7. Ryszard Terlecki: „Media publiczne nie są od tego, aby zajmować się tym co robi rząd, od tego, aby krytykować rząd. Musimy to zakończyć”.
 8. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali gabinety, aptekę, pokój na uniwersytecie i dom profesor psychiatrii z Krakowa. Mężem lekarki jest profesor Dariusz Dudek, kardiolog, który zdaniem Zbigniewa Ziobry i jego rodziny przyczynił się do śmierci Jerzego Ziobry, ojca ministra sprawiedliwości.
 9. Sens PiS-owskiej nowelizacji (ustawy medialnej) sprowadza się do tego, by niezwłocznie wymienić władze TVP i Polskiego Rada.
 10. Z projektu ustawy medialnej:„(…) z dniem wejścia w życie ustawy wygasają mandaty członków rad nadzorczych i zarządów zarówno TVP, jak i Polskiego Radia”.
 11. Nowa minister edukacji Anna Zalewska z PiS zdecydowała, że zmniejsza o 40 procent nakłady na edukację domową (około 460 zł na dziecko miesięcznie). Decyzja jako rozporządzenie została podjęta bez żadnych konsultacji i wchodzi w życie niezwłocznie.

31 grudnia

 1. Fragment uchwały radnych z Zamościa: „Rada Miasta Zamość wyraża stanowczy sprzeciw i oburzenie nad sposobem stanowienia prawa, a zwłaszcza przeprowadzaniem ważnych ustaw ustrojowych”.
 2. Krystyna Pawłowicz wymienia dziennikarzy, którzy jako pierwsi powinni stracić pracę w telewizji „Pani J. Dobrosz-Oracz, p. Kraśko, p. Lewicka, p. Tadla,oboje Lisowie i reszta kłamczuchów dostaną skierowanie na kursy medialne resocjalizacyjne do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej do Torunia”.
 3. „Zadaliśmy polskiemu rządowi pytania dotyczące działań legislacyjnych wokół Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy kontynuować rozmowę na ten temat. To część naszych stosunków”– powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner.
 4. „Przegrane głosowanie nie przeszkodzi większości sejmowej w forsowaniu ustawy [o służbie cywilnej– red.]. Sejm jeszcze tego samego dnia zmienił skład osobowy Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Oznacza to, że PiS ma teraz większość w tej komisji” – informowała Gazeta.pl.
 5. Przedstawione przez Zbigniewa Ziobrę wyliczenia –6811 orzeczeń w ciągu roku trybunału niemieckiego – wskazują, że podejmowano tam prawie 19 wyroków dziennie, także w soboty, niedziele i święta.
 6. Wojciech Szacki („Polityka”): „Bundesverfassungsgericht przez ostatnie 15 lat wydał mniej wyroków, niż mu Ziobro wyliczył w samym 2014 roku”.
 7. I Prezes Sądu Najwyższego i PO zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego grudniową nowelizację ustawy o TK.
 8. „Stek niebezpiecznych bzdur i bredni” – tak o wizji prawa zaproponowanej w ostatnich dniach przez PiS pisze w swoim felietonie dla „Gazety Wyborczej” profesor Jerzy Zajadło, kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na WPiAUG.
 9. Jarosław Kaczyński: „Pismo prezesa Sądu Najwyższego wzywające do tego, by bezprawnie rozpatrywać sprawę ustawy, to już jest swego rodzaju rokosz”.
 10. Beata Szydło podpisała rozporządzenie, które uchyla decyzję poprzedniego rządu z lipca 2015 roku o utworzeniu gmin Grabówka (Podlaskie) i Szczawa (Małopolskie). Przepisy wchodzą w życie 31 grudnia.
 11. Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wysłał list do Witolda Waszczykowskiego i Zbigniewa Ziobry wsprawie projektu tak zwanej ustawy medialnej. Poprosił ich o jak najszybsze przedstawienie informacji dotyczącej ustawy.

1 stycznia

 1. Litościwie odpuszczam. Niech ten pierwszy dzień Nowego Roku będzie dla nas miły i radosny. A jutro…

2 stycznia

Z zaległych dokonań

 1. Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty. Sześciolatki nie będą objęte obowiązkiem szkolnym.

 

I dalej:

 1. „Osobiście traktowałbym [wypowiedzi Andrzeja Rzeplińskiego– red.] jako rezygnację z funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego”– stwierdził Jarosław Kaczyński w wywiadzie w Radiu Maryja.
 2. Jarosław Kaczyński:„Jestem głęboko przekonany, że Trybunał, po tym zamachu z czerwca 2015 roku, miał być tym punktem, swego rodzaju bastionem, o który rozbijały się wszelkiego rodzaju nasze próby zmiany”.
 3. „Jesteśmy dziś ostoją prawdziwej Europy” – uważa Kaczyński. Polskie władze bronią demokracji, „wolności religii, która jest bardzo zagrożona” na Zachodzie, oraz wolności słowa.
 4. Posłanka PiS Barbara Bubula zarzuciła „Wiadomościom” propagandę tematyki gejowskiej. W serwisie mieliśmy oglądać między innymi „obrazki pary gejów z pieszczotliwie splecionymi dłońmi”.
 5. Leszek Balcerowicz: „Po pierwsze, każdy krytyk jest wrogiem. Po drugie, z wrogiem się nie dyskutuje, tylko atakuje. Wyzwiska, insynuacje. Włącza się zasada KGB: oskarżenie równa się dowód. I tę propagandę, która jest moralnie obrzydliwa, trzeba demaskować”.
 6. Ingrid Deltenre, dyrektor generalna Europejskiej Unii Nadawców pisze w liście otwartym do prezydenta Dudy, że członkowie organizacji są przerażeni faktem, iż nowelizacja [ustawy medialnej– red.] w takim kształcie mogła zostać uchwalona przez niższą izbę polskiego parlamentu.
 7. Elżbieta Kruk mówi, że potrzebna jest repolonizacja mediów prywatnych, bo zbyt duża jest dominacja niemieckich wydawców. „Niedbają one o jakość, to powoduje tabloidyzację” – stwierdziła posłanka PiS.
 8. Gabriela Tomik, która w środę została wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ma postawiony prokuratorski zarzut – dowiedziało się Radio ZET.
 9. W związku z PiS-owską nowelizacją ustawy medialnej protestują dziennikarze radiowej Jedynki. Od Nowego Roku co godzinę Program Pierwszy Polskiego Radia gra na zmianę hymn Polski i „Odę do radości”, hymn Unii Europejskiej.
 10. IzabelaKloc, posłanka PIS:„Dziś media publiczne zajmują się tylko i wyłącznie krytyką rządu. Myślę, że to jest w pewnym sensie w demokracji parlamentarnej niedopuszczalne”.
 11. Szefowie najważniejszych kanałów Telewizji Polskiej podali się do dymisji. Według portalu Wyborcza.pl w ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko nowej ustawie medialnej przyjętej przez Senat.

3 stycznia

 1. Odbyła się kolejna demonstracja antypisowska w Poznaniu, zorganizowana przez „Strażników Demokracji” i Nowoczesną. Demonstranci zebrali się pod hasłem „Pokażmy czerwoną kartkę dla PiS”.
 2. Z projektu ustawy PIS złożonego do Sejmu:myśliwi do dobijania zwierząt dostaną rewolwery, poza tym staż, jaki muszą odbyć w kole łowieckim, aby móc polować, zostanie skrócony z roku do pół roku. W odróżnieniu od innych amatorów strzelania nie muszą oni przechodzić okresowych badań lekarskich, w tym psychologicznych, by utrzymać pozwolenie na broń.
 3. Władza będzie prześwietlać Polaków w internecie. I znalazła na to legalny sposób, tworząc ustawę antyterrorystyczną. Wszystko to za pośrednictwem policji i agentów służb specjalnych. W imię nowego prawa, bez zgody prokuratury ani sądu, będą mogli zajrzeć do naszych komputerów.
 4. Norman Davies: „PiS nie jest normalną opozycją, a sektą polityczną, posiadającą guru, misję i własnych świętych. To raczej ruch wywrotowy, który próbuje nie tyle polepszyć III RP, co ją zburzyć”.

4 stycznia

 1. Pojawiło się kolejne ostrzeżenie pod adresem Polski ze strony Komisji Europejskiej w związku z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Stanowisko w sprawie zajął unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger:„Wiele przemawia za tym, że będziemy musieli postawić Polskę pod nadzorem”.
 2. Kazimierz Kutz: „Oni, ci natchnieni zwycięzcy partyjnego zakonu, wymanewrowali konstytucję i są w stanie partyjnej rui, nic do nich nie dochodzi; ani rzeczywistość, ani słowa mądrzejszych ludzi. Kaczyński wytaplany w swojej wiktorii żyje w infantylnych obłokach niczym podstarzały ojciec na ślubie jedynaczki”.
 3. Z listy ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podległego bezpośrednio Jarosławowi Sellinowi wykreślono kilkanaście osób (między innymi Kazimierę Szczukę), a dodano około 30 nowych kandydatów. Na liście znaleźli się między innymi Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka, Piotr Zaremba, Jan Pospieszalski, Ewa Stankiewicz, Robert Tekieli, Jan Polkowski czy Antoni Krauze.
 4. „Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób, aby mógł ponownie wyzdrowieć” – powiedział Waszczykowski, uzasadniając zmiany w mediach publicznych.
 5. Jak relacjonował Reuters, szef polskiego MSZ deklarował, że Polska może być otwarta na negocjacje w sprawie żądań Londynu dotyczących ograniczenia praw imigrantów z Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii, jeśli Londyn pomoże jej zwiększyć obecność NATO w Europie Środkowej.
 6. Janusz Wojciechowski (PIS) „Jeśli prezes Rzepliński 12 stycznia przemocą nie dopuści [do orzekania] nowych sędziów, będzie to »gorący uczynek« przestępstwa z art. 224 kk. Nie pozostanie wtedy nic innego jak wezwanie policji, a ta musiałaby niestety zatrzymać prezesa Rzeplińskiego na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa”.

5 stycznia

 1. Ryszard Terlecki o kulturze, która powinna zejść ze sceny, pisze następująco: „Aktorskie miernoty lub emerytowane gwiazdki, które specjalizują się w takiej »twórczości«, liczą na poparcie podkupionych recenzentów, a przede wszystkim na sowite gratyfikacje nieprzyjaznych nam środowisk na Zachodzie”.
 2. „Ja mam inne zdanie na temat Telewizji Trwam –stwierdził w Radiu ZET Krzysztof Czabański. – Że jest przede wszystkim telewizją obywatelską. I przez to obiektywną”.
 3. Nie będzie prac rządu nad wprowadzeniem Polski do strefy euro. W Sylwestra weszła ustawa o likwidacji pełnomocnika rządu do spraw wprowadzenia Polski do strefy euro.
 4. Witold Waszczykowski. „Poprzedni rząd realizował tam [w mediach] określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku – nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami”.
 5. TelewizjaPolska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa staną się mediami narodowymi; zostaną przekształcone w „państwowe osoby prawne” zarządzane przez dyrektora; nadzór nad nimi będzie należał do Rady Mediów Narodowych – zakłada projekt ustawy o mediach narodowych, do którego dotarła PAP.
 6. Piotr Gliński:„Przygotowujemy analizę funkcjonowania całego życia teatralnego w Polsce. Ewentualne decyzje personalne czy instytucjonalne będą pochodną tego rodzaju analizy”.
 7. MON zamierza zorganizować oddziały tak zwanej Gwardii Narodowej. Zgodnie z zapowiedziami w ciągu najbliższych lat jednostki tego typu powstaną w każdym powiecie.

7 stycznia

 1. Komisarz Rady Europy do spraw praw człowieka NilsMuižnieks. „Apeluję do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, by nie składał podpisu pod ustawą o zarządzaniu mediami publicznymi oraz bronił niezależności telewizji publicznej i radia publicznego w Polsce”.
 2. Według projektu ustawy medialnej trzy publiczne instytucje będą „państwowymi osobami narodowymi”, a ich obecni pracownicy stracą pracę po trzech miesiącach od momentu, gdy dokument pojawi się w Dzienniku Ustaw. Tak więc pracę stracą wszyscy pracownicy mediów publicznych.
 3. Kiedy politycy wiele mówią o konieczności dywersyfikacji źródeł pozyskiwania ropy naftowej przez Polskę, należący do rządu PKN Orlen podpisuje dwa olbrzymie kontrakty z rosyjskimi dostawcami tego surowca.
 4. „Umożliwiając rządowi mianowanie władz mediów publicznych, ustawa może zadziałać jak cenzura, stanowiąc poważne zagrożenie dla demokracji i dla prawa ludzi do informacji na temat decyzji, które wpływają na ich przyszłość”– podkreśla International Press Institute (IPI, Międzynarodowy Instytut Prasy).
 5. Beata Kempa zaleca (sic!) prezesowi TK praworządność. Wyraziła nadzieję, że prezes Trybunału Konstytucyjnego dopuści do orzekania 15 sędziów – czyli także tych, którzy byli wybrani ostatnio przez Sejm.
 6. Apel Piotra Glińskiego do najbogatszych: „Proszę państwa, nie bierzcie tych pieniędzy [z programu 500+– red.], skoro nie musicie”.
 7. Zbigniew Kuźmiuk: „Prawo i Sprawiedliwość jest zdeterminowane do przeprowadzenia zmian. Ewentualna negatywna opinia Komisji Europejskiej o Polsce nie powstrzyma planów rządu, bo oznaczają one reformowanie państwa”.
 8. W ciągu pięciu miesięcy sprawowania urzędu przez Andrzeja Dudę z członkostwa w kapitule Orderu Orła Białego rezygnowali kolejni członkowie. Prezydent został jedynym jej członkiem.

8 stycznia

 1. Jarosław Gowin do studentów. „Nie zamierzam was przekonywać, że obóz rządowy we wszystkim ma rację. Popełniamy błędy. Nie jesteśmy wirtuozami politycznej elegancji. Nie wszystkie decyzje są dla mnie zrozumiałe. Mam nadzieję, że z czasem nastąpią korekty”.
 2. „Projekt nowelizacji ustaw o policji i innych służbach w sprawie zasad inwigilacji budzi wiele wątpliwości konstytucyjnych, a prace nad nim przebiegają niezgodnie z praktykami stanowienia prawa”– uchwaliła w czwartek Rada do Spraw Cyfryzacji.
 3. Paweł Kurtyka, 25-letni syn Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej, został szefem rady nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego.
 4. Jacek Sasin,poseł PiS nazwał spotkanie premiera Węgier Viktora Orbana z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Niedzicy spotkaniem „liderów państw”.
 5. Ten sam poseł zapowiedział, że Kancelaria Premiera nie opublikuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego przyjętego w składzie dziesięciu sędziów:„W żadnym wypadku. Nie można publikować orzeczenia, które jest podjęte z tak rażącą wadą prawną”.
 6. Andrzej Duda podpisał trzy ustawy przegłosowane przez Sejm i Senat w ostatnich dniach roku: medialną, o służbie cywilnej i o oświacie.
 7. Tylu ochroniarzy nie ma ani premier, ani prezydent! Tymczasem Jarosława Kaczyńskiego momentami ochraniały nawet 24 osoby – zdradza „Newsweek”. Byli GROM-owcy dbają o bezpieczeństwo prezesa PiS już ponad dwa lata. PiS wydaje na ten cel prawdziwą fortunę… z pieniędzy podatników.
 8. W projekcie budżetu na przyszły rok zapisano pierwotnie, że państwo wyda na zabezpieczenie ŚDM 100 mln złotych. Teraz jednak okazuje się, że rządząca partia może nieco zmodyfikować ten plan. Komisja administracji i spraw wewnętrznych właśnie zgłosiła poprawkę do budżetu, która zwiększa wydatki na organizowaną w Krakowie imprezę do 180 mln złotych.

 

9 stycznia

 1. Jacek Kurski nowym szefem TVP. Minister skarbu Dawid Jackiewicz: „Jestem zadowolony z tej zmiany. Jacek Kurski będzie gwarancją przywrócenia równowagi oraz rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa w TelewizjiPublicznej”.
 2. PiS zawiązało nieoficjalną koalicję z klubem Kukiz’15 w sprawie mediów publicznych – ustalił „Newsweek”. W jej ramach do zarządów TVP i Polskiego Radia mają trafić kandydaci uzgodnieni z ruchem Pawła Kukiza.
 3. PiS rekomendował obcięcie planowanego budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich o7 milionów złotych i zapowiada, że pieniądze otrzyma Instytut Pamięci Narodowej. Poseł Arkadiusz Mularczyk argumentował, że Sejm nie będzie płacił na gender.
 4. Funkcjonariusze BOR zlikwidowali kamery monitoringu, przez które obserwowali mieszkanie i najbliższą rodzinę Donalda Tuska w Sopocie. „Jestem przekonany, że była to decyzja konsultowana politycznie, która jest zresztą niemądra, mściwa i małostkowa”– komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
 5. Mariusz Błaszczak odniósł się do zwolnienia Kamila Dąbrowy z funkcji dyrektora radiowej Jedynki: „Przypominam, że ten pan przyszedł z radia, którego właścicielem jest ten sam właściciel, co »Gazety Wyborczej« i zaczął od tego, że skrócił hejnał”.

 

11 stycznia

 1. Antoni Macierewicz:Osobyprotestujące [manifestacja KOD– red.]to „część dawnych elit, które przywłaszczyły sobie Polskę przez ostatnie 25 lat”. Zaznaczył, że część z nich „to kontynuacja aparatu komunistycznego – bezpośrednio ci ludzie albo ich najbliżsi”.
 2. Joachim Brudziński tłumaczył, że „bełkotliwe wypowiedzi” Martina Schulza „naprawdę nie robią u nas, w Polsce, żadnego wrażenia”.
 3. Tomasz Lis: „No i zaczęło się. TVP2 poinformowała mnie, że nowy szef Dwójki, pan Chmiel, nie chce, by w programie gościem był profesor Rzepliński”.
 4. Będziemy czynili Polaków szczęśliwszymi, a Polskę silniejszą – powiedział Jarosław Kaczyński, dodając, że będzie zrealizowany „wielki program świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, który poległ”.
 5. Gimnazja nie zostaną zlikwidowane? Zdaniem profesora Mirosława Handkego, twórcy gimnazjów, rząd próbuje gorączkowo wybrnąć z tematu „rzuconego zbyt pochopnie przez niektórych polityków”.

 

12 stycznia

 1. „Dzisiaj – jak już uporam się ze wszystkimi obowiązkami poza ministerstwem – po powrocie chcę podpisać dokumenty powołujące po trzech członków rady nadzorczej w Polskim Radiu i w TVP”–odpowiedział Dawid Jackiewicz, minister skarbu, na pytanie dziennikarzy o skład rad nadzorczych mediów.
 2. Według nowej ustawy sięganie po „dane internetowe” będzie możliwe w celu „rozpoznania, zapobiegania, zwalczania, wykrywania albo uzyskiwania i utrwalania dowodów przestępstw, albo w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych lub ratowniczych”.
 3. „Podatek od hipermarketów będzie zapewne naliczany od obrotu i ma być progresywny, niezależny od powierzchni” – zapowiada Paweł Szałamacha, szef resortu finansów.
 4. Sądy apelacyjne otrzymały listę tytułów prasowych, które mogą kupować. Nie ma wśród nich „Newsweeka”, „Wyborczej” i „Polityki”, jest za to „Nasz Dziennik”, „W Sieci” i „Do Rzeczy”. Decyzję w tej sprawie podjął zastępca Zbigniewa Ziobry w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki.
 5. „Nie szukajmy dziury w całym w osobie Jacka Kurskiego” – powiedziała Beata Mazurek, posłanka PiS.
 6. „Podwyższanie kwoty wolnej od podatku będzie następowało od 2017 roku w ciągu kilku lat”– oznajmił minister finansów Paweł Szałamacha. Wcześniej PiS i Andrzej Duda deklarowali, że będzie to 8000 złotych już od 2016 roku.

 

13 stycznia

 1. Piotr Gliński: „Polski rząd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalający na podporządkowanie pomyślności państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie”
 2. Beata Kempa do dziennikarza: „Wie pan, ja mieszkam na zachodnie naszego kraju, cały kraj kocham, uważam, że wszystkie strony są przepiękne, ale jednak wszystkie te lęki podprogowe, które mamy, uprawniają nas do tego, żebyśmy jednak mimo wszystko poprosili urzędników, w szczególności polityków niemieckich, żeby ważyli słowa i zauważyli, że we własnym kraju mają sporo problemów związanych z bezpieczeństwem kobiet”.
 3. Minister Paweł Szałamacha zapowiedział, że obniżenie wieku emerytalnego musi poczekać, bo w tym roku priorytetem jest 500 złotych na dziecko.
 4. „Były przez 26 lat bardzo upolitycznione media, utrzymywały system III RP w dużej mierze. Pamiętam brunatnego prezesa TVP”– Roberta Kwiatkowskiego – oznajmił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

 

14 stycznia

 1. „Financial Times”: „Spór o ustawę medialną zagraża miejscu Polski w Eurowizji”. „Polskiemu nadawcy grozi wyrzucenie z Europejskiej Unii Nadawców – i dodatkowo upokarzające wykluczenie z Konkursu Piosenki Eurowizji – w reakcji na kontrowersyjną ustawę medialną w kraju” – pisze dziennik.
 2. Mocne zapowiedzi likwidacji NFZ, kontraktowania tylko usług szpitali i przychodni publicznych i zamiany składki ubezpieczeniowej na podatek zdrowotny, z którymi do Ministerstwa Zdrowia weszła obecna ekipa, z dnia na dzień cichną. Jak zapowiada w rozmowie z „Wprost” wiceminister Piotr Gryza, reforma nastąpi nie wcześniej niż w 2018 roku.
 3. Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu procedury ochrony praworządności w Polsce.„Chcemy upewnić się, że rządy prawa zostaną zachowane”– stwierdził wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.
 4. Spotkanie prezydenta Dudy z korpusem dyplomatycznym. Prezydent przypomniał, że przemawiając jesienią podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odwołał się do słów papieża Jana Pawła II o tym, że „pokój i prawo międzynarodowe są wewnętrznie ze sobą związane, gdyż prawo sprzyja pokojowi”. Podkreślił, że „Polska zawsze będzie stać na gruncie prymatu prawa międzynarodowego, ponieważ to właśnie ono jest gwarancją pokoju.Pokój przez prawo, siła prawa ponad prawem siły – to idea przewodnia mojej prezydentury”– zaznaczył Andrzej Duda.
 5. „Wiceszef Komisji Europejskiej FransTimmermans został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, może dlatego nie sympatyzuje z nami”– mówiła w programie „Jeden na Jeden” w TVN24 Beata Szydło.
 6. Podniesienie kwoty wolnej od podatku będzie negatywnie rzutowało na finanse samorządów – przyznał Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta.

 

15 stycznia

 1. „Muszę pozbierać myśli. Na pewno dam oficjalne oświadczenie na Facebooku. Na razie mam jedynie dziesięć minut na spakowanie rzeczy i opuszczenie biura” – powiedziała tuż po zwolnieniu Beata Tadla.
 2. Wiceminster Jarosław Pinkas uchyla rąbka tajemnicy planowanych przez ministerstwo zdrowia zmian, które – jak dowodzi – opracowano z myślą o zwiększeniu dzietności Polaków. Zwraca uwagę, że „problemy prokreacyjne Polaków” są poważne i biorą się miedzy innymi z „korzystania przez chłopców z laptopa położonego na kolanach, noszenia zbyt obcisłej bielizny czy podgrzewania siedzeń w samochodzie”.
 3. „New York Times”: „Obserwowanie sytuacji w Polsce przez ostatnie kilka tygodni było przygnębiającym doświadczeniem” – zaczynają swój edytorial Amerykanie. Podkreślają, że przez długi czas Polska była „prymusem Europy Wschodniej”. Lecz w ostatnim czasie zeszła na drogę rządów prawicowej dyktatury.
 4. „Newsweek”: „Ustawa ma podporządkować prokuraturę ministerstwu sprawiedliwości – stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zostaną tym samym połączone. Cel? Udzielenie ministrowi Zbigniewowi Ziobrze uprawnień do ręcznego sterowania każdym śledztwem, czyli de facto – możliwości ingerowania w pracę każdego prokuratora, zlecania prowokacji i zakładania podsłuchów”.
 5. W przeciwieństwie do ostatnich doniesień, Europejska Unia Nadawców nie zamierza pozbawić polskich członków, czyli TVP oraz Polskiego Radia, miejsca w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji:„Przyglądamy się jednak nowemu prawu medialnemu w Polsce i będzie kontynuowali kampanię mającą na celu ochronę pluralizmu i wolności mediów w tym kraju”.
 6. Zaskakujące propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości do programu 500+. Jeśli resort rodziny je uwzględni, rodzice dostaną kolejny rachunek bankowy z kartą, którą będzie można płacić tylko za wybrane produkty i to nie w każdym sklepie.
 7. Cały rząd ma się stawić na wezwanie prezesa. Dziś ma przemawiać Jarosław Kaczyński. Jutro rozmowa z ministrami. Spotkanie jest zamknięte dla mediów, nie jest także znana jego dokładna lokalizacja.
 8. Beata Szydło insynuuje, że za decyzją KE w sprawie Polski [wszczęcie procedury ochrony praworządności– red.] kryją się interesy zagrożone przez politykę gospodarczą PiS. „Insynuacje są przejawem moralnego obrzydlistwa” – skomentował wczorajsze słowa premier Szydło na Twitterze Leszek Balcerowicz.
 9. Biskup Tadeusz Pieronek: „Wielokrotnie mówiłem, że w Smoleńsku doszło do nieszczęśliwego wypadku. Mówienie, że to była śmierć męczeńska, jest niskie, pozbawione szacunku dla ofiar tego nieszczęśliwego lotu”.
 10. Katarzyna Szymańska-Borginon: „Z mojej rozmowy z Timmermansem wynika, że to właśnie niemerytoryczna odpowiedź Zbigniewa Ziobry na jego list z 23 grudnia była decydująca dla ostatecznego podjęcia tej niekorzystnej dla Polski decyzji o rozpoczęciu procedury”.

 

16 stycznia

 1. Sejm uchwalił nowelizację kilkunastu ustaw regulujących zasady pobierania przez służby specjalne billingów i prowadzenia kontroli operacyjnej. Ryszard Petru stwierdził, że nowelizacja, razem z innymi działaniami PiS, może prowadzić do niekontrolowanej inwigilacji społeczeństwa.
 2. MON oraz Sztab Generalny WP przygotowują nową koncepcję Wojsk Obrony Terytorialnej. Znacznie różni się ona od tych, które mieliśmy okazję poznać kilka miesięcy temu. Być może część jednostek zostanie wyposażona w ciężki sprzęt, jak amerykańska Gwardia Narodowa. Dowództwo Ochotniczej Armii Krajowej (takiej nazwy używa się roboczo) powołano by jeszcze w tym roku.
 3. „Korfanty i Mackiewicz kazaliby do Was strzelać!”– powiedział podczas obrad Sejmu poseł PiS Stanisław Pięta do wnioskodawców ustawy o mniejszości śląskiej i języku śląskim.
 4. Przegłosowana dzisiaj ustawa [tak zwana inwigilacyjna– red.] znosi potrzebę proszenia, argumentowania i wydawania zgody. Można inwigilować wszystkich i sprawdzać wszystko. A szczególnie to, co cyfrowe.
 5. Po raz pierwszy w historii obniżono rating Polski z A- na BBB+. Eksperci z agencji S&P podkreślają, że nie chodziło głównie o przesłanki makroekonomiczne, lecz o zmiany instytucjonalne realizowane przez nową władzę. Perspektywa ratingu została zmieniona z pozytywnej na negatywną. Ma to fatalne skutki. Polski złoty potężnie osłabił się w stosunku do dolara, euro i franka szwajcarskiego. Rating na tym poziomie ma między innymi Peru, Tajlandia czy Meksyk.
 6. Pojawiają się pierwsze przecieki o tematach poruszanych podczas obrad w Jachrance klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Politycy z kierownictwa partii rządzącej mieli zdradzić, iż na zamkniętym spotkaniu z parlamentarzystami Jarosław Kaczyński mówił między innymi o możliwości zmiany ordynacji wyborczej. Po sparaliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, zmianach w służbie cywilnej, upolitycznieniu mediów i wzmocnieniu inwigilacji internetu PiS weźmie się za zminimalizowanie zagrożenia utraty władzy w kolejnych wyborach.

18 stycznia

 1. Problem w opinii KNF polega na tym, że frankowicze mieli wcześniej dostęp do informacji, która spowodowała wyprzedaż na GPW i mogli ją wykorzystać. Komisja Nadzoru Finansowego bada, czy Kancelaria Prezydenta nie złamała prawa.
 2. Sytuacja w Polsce może być tematem jednego z unijnych szczytów. Donosi o tym niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, powołując się na nieoficjalne wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Donald Tusk miał jednocześnie ostrzegać brukselskich polityków przed zbyt ostrymi wypowiedziami na temat Polski. Jak zaznaczał, może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
 3. Elżbieta Kruk (na Jasnej Górze) wyjaśniała, że do mediów publicznych należy wprowadzić ludzi „którzy rozumieją, co to jest misja”,„którzy potrafią zmieniać media publiczne i którzy będą potrafili współpracować z nami wszystkimi”.
 4. Jeżeli dziś ktoś się skarży na to, co się dzieje w Sejmie, to naprawdę albo nie zna faktów, albo jest po prostu hipokrytą – mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
 5. Piotr Gliński został wybuczany na inauguracji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Mówił, że polska demokracja jest „stabilna i odpowiedzialna”.
 6. „Jarosław Kaczyński nie angażuje się bezpośrednio w pracę rządu.(…) Natomiast ja bardzo się cieszę, że mogę dyskutować z Jarosławem Kaczyńskim wiele spraw i kiedy go proszę, to mi zawsze doradzi” – powiedziała Beata Szydło.

  

19 stycznia

 1. Mimo spokojnej sesji w Europie obserwowaliśmy silną wyprzedaż w Polsce. Decyzja S&P o obniżeniu ratingu, zgodnie z oczekiwaniami przyczyniła się do spadków na GPW, gdzie indeks WIG20 osiągnął kolejne, wieloletnie minima.
 2. „Unia Europejska ma problemy gdzie indziej i powinna się koncentrować na ich rozwiązaniu, a nie na kreowaniu sztucznie problemu Polski”– powiedział Witold Waszczykowski.
 3. Chociaż rada powiernicza Zamku Królewskiego w Warszawie wybrała profesor Małgorzatę Omilanowską na nowego dyrektora tej instytucji, minister kultury Piotr Gliński nie zamierza zaakceptować tego wyboru. „Do profesor Małgorzaty Omilanowskiej nic osobiście nie mam, ale pełniła ona funkcję polityczną w poprzednim rządzie i w wyborach została negatywnie zweryfikowana” – powiedział.
 4. Michał Karnowski, kiedyś dziennikarz, a dziś propagandysta PiS, komentował informację tygodnika „Der Spiegel” o tym, że Donald Tusk być może zwoła szczyt europejski w sprawie Polski: „Tusk był uważany za naszego człowieka w Brukseli. Okazało się, że był człowiekiem Berlina w Polsce”.
 5. Ewa Godlewska-Jeneralska, wydawca głównego wydania „Panoramy” w TVP 2, została w piątek zwolniona – była związana z Telewizją Polską od 1986 roku.
 6. Wiadomości TVP 1. Mówiąc o wszczęciu przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności, poinformowano widzów, że polska komisarz Elżbieta Bieńkowska była „za”, choć to nieprawda. Obniżenie ratingu Polski przez agencję Standard &Poor’s zbyto jednym zdaniem w krótkiej informacji przy okazji podpisania przez prezydenta ustawy o podatku bankowym.

 

20 stycznia

 1. Pani premier pisze do europosłów, że „wspomniany wyrok Trybunału Konstytucyjnego oraz liczne opinie ekspertów nakazywały naprawienie błędów poprzedniej większości sejmowej, której decyzje w sprawie Trybunału stały w jawnej sprzeczności z przepisami Konstytucji RP”.
 2. Andrzej Duda podczas wizyty w Berlinie mówił o „fali uchodźców” z Ukrainy, która zalewa Polskę. Szybko jednak zweryfikowano jego stwierdzenie – w ubiegłym roku o status uchodźcy ubiegały się 2253 osoby.
 3. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o Polsce. W swoim wystąpieniu Beata Szydło broniła zmian dokonywanych przez PiS. Następnie głos zabrali kolejni europosłowie:„To, co się dzieje w Polsce, może pomóc Putinowi”– ostrzegł szef frakcji ALDE Guy Verhofstadt.
 4. Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński: „Już wiadomo, że po 100 dniach rządów PiS nie spełni żadnej ze swoich sztandarowych obietnic. Ale i tak partia szykuje z tej okazji wielką fetę”.
 5. „FAZ” stwierdziła, że polska premier określiła konstytucję jako „rzecz świętą”, a „sama debata w PE była dla niej przede wszystkim stratą czasu”, w obliczu prawdziwych problemów, przed jakimi stoi Europa.
 6. Projekt ustawy o prokuraturze zakłada między innymi połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości oraz kontrowersyjny zapis nazywany „licence to kill” o tym, że prokurator nie będzie karany za działania niezgodne z prawem, jeśli jest to w interesie społecznym.
 7. „Donoszą od dawna. Wypełnili skrzynki europosłów donosami na Polskę i musieliśmy za to przepraszać naszych zagranicznych kolegów”– powiedział Janusz Lewandowski, eurodeputowany PO, o politykach PiS, którzy dziś twierdzą, że to posłowie opozycji. „donoszą” na Polskę, czego efektem miała być wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim.
 8. „Komisja Europejska widzi ryzyko zwiększonego zagrożenia dla praworządności w Polsce w związku z Trybunałem Konstytucyjnym”– mówił w czasie debaty w PE na temat sytuacji w Polsce wiceszef Komisji Frans Timmermans.

 

21 stycznia

 1. Prezydent Duda zapewniał: obniżymy szybko wiek przejścia na emeryturę. Jego projekt zakładał, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku – tymczasem minister finansów bezradnie rozkłada ręce i mówi: „Nie ma na to pieniędzy w tegorocznym budżecie”.
 2. Słowa premier Beaty Szydło, że do Polski trafiło około miliona ukraińskich uchodźców, spotkały się z odpowiedzią ambasadora Ukrainy. AndrijDeszczyca zaznaczył, że obywatele jego kraju na terenie Polski są migrantami ekonomicznymi, a nie uchodźcami. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w ostatnich latach status uchodźcy otrzymało czterech obywateli Ukrainy.
 3. PiS zamierza się na samorządy. Najpierw zajmie się Mazowszem i Warszawą. To ma być początek demontażu Platformy w regionach. Stawką są przede wszystkim sejmiki województw. Dziś w 15 na 16 województw rządzą koalicje PO–PSL, politycy PiS zaś są w opozycji. Pretekstem do przerwania kadencji, która rozpoczęła się ledwie rok temu, są zmiany na mapie administracyjnej kraju. Według PiS rozbicie kilku województw, które nie radzą sobie gospodarczo, pomoże im w rozwoju.

 

22 stycznia

 1. „Prawo i Sprawiedliwość zmieni ordynację wyborczą i niewykluczone, że rozpisze wybory samorządowe w tym roku”– mówi Wirtualnej Polsce Marek Sawicki z PSL. Jan Grabiec z PO zauważa, że rząd chce zarezerwować dla Państwowej Komisji Wyborczej dodatkowe fundusze.
 2. „Jak polski rząd może się dziwić zdumieniu, jakie wywołują jego działania?”– pyta belgijski dziennik „Le Soir”. Ocenia też, że prawdziwym problemem jest to, iż faktyczną władzę sprawuje „zwykły poseł i potężny lider PiS” Jarosław Kaczyński.
 3. „Debata w sprawie Polski w Parlamencie Europejskim to dialog głuchych” – pisze „Le Monde”. „Beata Szydło nie odpowiedziała na żadne z kluczowych pytań” – twierdzi „Süddeutsche Zeitung”. „Dla Beaty Szydło debata była stratą czasu” – „FrankfurterAllgemeine Zeitung”. „Wall StreetJournal”: „Pod koniec debaty Szydło traciła cierpliwość”.
 4. Jarosław Gowin: „W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy warto rozważyć taki projekt, żeby studia medyczne były płatne, żeby ich koszt był w 100 procentach pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać”.
 5. Polskie ministerstwo sprawiedliwości bez podania przyczyn miało poprosić o listę wszystkich dziennikarzy akredytowanych przy Parlamencie Europejskim. „Biuro prasowe PE natychmiast odmówiło udzielenia tych informacji, ale wciąż pozostaje w szoku” – podał niemiecki „Der Spiegel”.
 6. Jacek Sasin: „Doradzałbym prezydent Gronkiewicz-Waltz i marszałkowi Struzikowi więcej leków na uspokojenie, bo jak obserwuję ich wypowiedzi z ostatnich kilku dni, to się zastanawiam: albo nerwica, albo cyniczna gra obliczona na wzniecenie kolejnego konfliktu w naszym kraju”.

 

23 stycznia

 1. Krystyna Pawłowicz w Polskim Radiu:Ktoś, kto nie jest katolikiem, nie może zrozumieć polskiego społeczeństwa”.
 2. Wojciech Czuchnowski opuścił studio TVP Info w geście solidarności z dziennikarzami zwolnionymi z TVP. „Wrócę w demokratycznej Polsce”– powiedział po odczytaniu oświadczenia.
 3. Kukiz : „Akurat w przypadku Kaczyńskiego mam stuprocentowe zaufanie do jego czystych intencji, miłości do Polski. To człowiek nie do kupienia”.

 

25 stycznia

 1. „Demonstracje pokazują, że demokracja w Polsce ma się świetnie. Młodzi zamiast siedzieć przed kompem wyszli na ulice, starsi mogą wyjść w swoich futrach z szynszyli czy innych zwierzątek, które kiedyś biegały po lesie i poskakać na mrozie” – powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
 2. Witold Waszczykowski pytany o wpadkę premier, która mówiła o „milionie uchodźców z Ukrainy”, przyznał, że Szydło mówi o „milionie uchodźców z Ukrainy” nieopatrznie.
 3. Znowelizowana przez Sejm ustawa o służbie cywilnej autorstwa PiSpozwoli rządowi Beaty Szydło przejąć w ekspresowym tempie pełną kontrolę nad służbą cywilną, do której należy przeszło 120 000 urzędników. W związku ze zmianami, za 30 dni wygasną umowy 1500 dyrektorów departamentów i ich zastępców w ministerstwach, urzędach skarbowych, nadzorze budowlanym czy urzędach wojewódzkich.
 4. Dorota Kania napisała w „Gazecie Polskiej”, że Ryszard Petru został wychowany przez GRU (rosyjski wywiad wojskowy) i stanowi aktywa Putina w polskiej polityce, ponieważ dzisiejszy lider Nowoczesnej jako dwunastolatek był z rodzicami w radzieckim ośrodku jądrowym w Dubnej.
 5. O wstrzymaniu emisji spotu reklamującego segregowanie śmieci: „Nie zgadzamy się na promowanie ideologii gender za publiczne pieniądze i do tego za fundusze, które miały być przeznaczone na edukację ekologiczną” – mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Kampania „Segregujesz… i śmiecisz mniej!” z udziałem między innymi Wojciecha Amaro, restauratora nagrodzonego gwiazdką Michelina, i uznanego krytyka kulinarnego Macieja Nowaka, realizowana była w telewizji i internecie.

 

26 stycznia

 1. Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, o demonstracji KOD:„Kilka tysięcy ludzi sobie protestowało. To kawiorowa elita, kawiorowe protesty. To ludzie, którzy byli beneficjentami poprzedniego układu, mieli monopol na dostęp do pieniędzy spółek skarbu państwa. Teraz im się to zabiera i kwiczą”.
 2. „Moja rekomendacja jest taka, żeby było twarde »nie« wobec propozycji zniesienia finansowania religii z budżetu. To standard w Unii Europejskiej” – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
 3. Ryszard Terlecki: „Jeżeli media wyobrażają sobie, że będą przez najbliższe tygodnie zajmować Polaków krytykowaniem naszych zmian czy naszych projektów zmian, to trzeba to przerwać”.
 4. Wbrew zapewnieniom ministra finansów Pawła Szałamachy PKO BP idzie śladem konkurencji i od maja podwyższa opłaty za konta oraz karty dla swoich klientów.Wcześniej ceny usług bankowych podniosły także Citi Handlowy, Raiffeisen Polbank, ING i Deutsche Bank.
 5. Wiesław Dębski: „W ogóle ta polska zmiana to jedna wielka ściema i podróbka. Polscy politycy nieudolnie próbują naśladować zmianę Obamy (change), ale do jego change naszym jeszcze bardzo daleko. Nie ta klasa, nie ta liga…”.
 6. Funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego muszą odpowiedzieć na 38 pytań związanych z ich pracą przed przejęciem MON przez Antoniego Macierewicza. Większość pytań ankiety dotyczy katastrofy smoleńskiej.
 7. W Polsce jest około 1500 ulic i placów, których nazwy wiążą się z PRL-em. Senatorowie PiS przygotowali projekt ustawy w tej sprawie. Zgodnie z nią nazwy z czasów PRL-u unieważnią wojewodowie.
 8. Andrzej Duda ma zgłosić projekt zmian w Konstytucji RP i rozpisać w tej sprawiereferendum – podaje „Fakt”. Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości konstytucyjnej, ale opracowało plan, by zmienić ustawę zasadniczą.

 

27 stycznia

 1. Stabilność sektora bankowego w Polsce jest zagrożona – ostrzegła agencja Moody’s. To kolejny głos zagranicznej firmy publikującej ratingi, po tym jak agencja Standard&Poor’s w połowie stycznia obniżyła swoją ocenę dla Polski.
 2. Seweryn Blumsztajn:Informuję, że nie będę już występował w żadnych publicznych mediach. Podjąłem taką decyzję, gdy media publiczne podporządkowano bezpośrednio rządowi, a na czele TVP postawiono jednego z najbardziej cynicznych i niewiarygodnych polskich polityków. Podjąłem ją po wyrzuceniu zarówno z telewizji, jak i z radia wielu redaktorów i dziennikarzy”.
 3. Gdańscy radni z Prawa i Sprawiedliwości nie wezmą udziału w głosowaniu nad przyznaniem honorowego obywatelstwa miasta Andrzejowi Wajdzie. Taką decyzję podjęli na posiedzeniu klubu.Uhonorowanie znanego reżysera to „spłata politycznych długów Platformy Obywatelskiej” – uważają.
 4. „To jest prawdziwa wolność, że mogę się wypowiedzieć, że nie muszę bać się wyrazić swojego zdania, to jest prawdziwa wolność, żeby nie manipulowano faktami w mediach”– powiedział prezydent Andrzej Duda, odbierając nagrodę „Człowiek Wolności 2015 tygodnika wSieci”.
 5. Trzy senackie komisje przegłosowały dziś wniosek Roberta Mamątowa (PiS) o przyjęcie tak zwanej ustawy inwigilacyjnej bez poprawek. Podczas najbliższego posiedzenia ustawą zajmie się Senat. Rzecznik praw obywatelskich zapowiada, że ustawę w obecnym kształcie zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego.
 6. Jak donoszą dziennikarze śledczy RMF FM, ponad stu doświadczonych prokuratorów złożyło wnioski o przejście na emeryturę. Powodem jest nowa ustawa o prokuraturze autorstwa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

 

28 stycznia

 1. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego odrzucił skargę na listopadową uchwałę Wydziału Prawa UJ, apelującą do prezydenta Andrzeja Dudy o przestrzeganie konstytucji. Uchwała odnosiła się do działań prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Do władz uniwersyteckich wpłynęła na nią skarga, która decyzją Senatu została uznana za bezzasadną.
 2. Senator PO Jan Rulewski został odwołany przez marszałka Sejmu z Rady Ochrony Pracy (ROP). Dowiedział się z mediów, że na jego miejsce powołano przedstawiciela PiS.
 3. Profesor Andrzej Bień: „Problem polega na tym, że co prawda opodatkowanie bankowych aktywów występuje w wielu krajach Europy, lecz są one dużo mniejsze niż wprowadzany w Polsce »podatek bankowy«. Na przykład w sąsiednich Niemczech tego rodzaju opodatkowanie jest dziesięć razy mniejsze”.
 4. „Zaproponowane przez ministra finansów stawki są korzystne dla sieci zagranicznych i stanowią olbrzymie zagrożenie dla małych i średnich polskich firm o rentowności 1 procent”– twierdzi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.
 5. Włodzimierz Cimoszewicz: „W ustawie o prokuraturze jest przepis-wytrych mówiący o tym, że prokuratorzy działający w sposób naruszający prawo nie będą pociągani do odpowiedzialności, jeżeli zachowywali się tak ze względu na interes publiczny. To jest oczywiście stwierdzenie, że mogą robić wszystko”.
 6. „Możliwe jest obniżenie ratingu Polski, jeśli rząd nadal będzie chciał swoim nowymi pomysłami zwiększać deficyt Polski”– stwierdził na konferencji analityk agencji Fitch.

 

29 stycznia

 1. Pozwany: Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, powód: Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej. Tak zaczyna się obywatelski pozew, który ma trafić do Sądu Rejonowego Warszawa-Żoliborz. Oni wszyscy uważają, że wspomniany szef partii naruszył ich dobra osobiste, nazywając „najgorszym sortem Polaków”.
 2. Do wprowadzenia „dobrej zmiany” szefowi MON potrzebne jest także czyste własne podwórko. Na jego polecenie z budynku ministerstwa znikają portrety poprzednich szefów MON po 1989 roku.
 3. Minister finansów nie chce zaakceptować nowej wersji programu Rodzina 500+. W piśmie skierowanym do Rady Ministrów Paweł Szałamacha pisze, że ustawa może wygenerować „znaczący wzrost wydatków budżetu państwa”.
 4. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała o przekazaniu 20 mln złotych na rzecz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Projekt poprawki do budżetu złożył poseł Ryszard Terlecki z PiS.
 5. Wystarczyła chwila nieuwagi, by w trakcie prac sejmowej komisji sprawiedliwości dwoje posłów PiS poparło jedną z poprawek autorstwa PO. Niemal natychmiast dostrzegł to przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz, który zarządził ponowne głosowanie.
 6. Prawo i Sprawiedliwość chciało przeznaczyć na Fundusz Kościelny dodatkowe 20 mln z budżetu, jak wynikało z naniesionych poprawek. Rzecz w tym, że suma miała być „odebrana” łódzkim hospicjom. Taka decyzja zapadła podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej na rok 2016. Ostatecznie PiS wycofało się jednak z tego pomysłu.
 7. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych głosami PiS przyznała w czwartek 20 mln złotych dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wywołało to od razu lawinę krytyki pod adresem partii rządzącej. W efekcie wieczorem PiS wycofał tę poprawkę.
 8. Zgodnie z ustawami od 4 marca ma dojść między innymi do połączenia stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, więcej praw uzyska minister-prokurator generalny. Miesiąc później nastąpić ma likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej.
 9. Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, z mównicysejmowej oskarżył posła PO Roberta Kropiwnickiego, że… w jego domu znajduje się agencja towarzyska.Sala sejmowa zareagowała oburzeniem.
 10. Na poprawkę przyjętą przez Komisję finansów publicznych Sejmu (20 mln dla Rydzyka) zareagowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Nie może być zgody na to, aby pozbyć się tych środków”– powiedziała rzeczniczka ministerstwa. Niekonsultowaną decyzją zaskoczony był Piotr Gliński.

 

30 stycznia

 1. Rada programowa Telewizji Polskiej przyjęła uchwałę, w której zwraca uwagę na stronniczy i propagandowy charakter kilku ostatnich wydań „Wiadomości”. Członkowie rady polecili przeprowadzenie profesjonalnego monitoringu serwisu Jedynki przez zewnętrzny organ.
 2. „Można by odnieść takie wrażenie, że swąd Szatana roznosi się po tej izbie”– mówił Piotr Kaleta. Z kolei inna posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Gabriela Masłowska, dodała później: „Nigdy stawianie pieniądza, korzyści materialnych ponad wartościami bożymi, ponad Panem Bogiem, nigdy się dobrze dla nikogo nie skończyło”.
 3. Nie odpuszczają. Terlecki o 20 milionach dla Rydzyka: „To powinny być pieniądze z resortu ministra (nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława) Gowina”.
 4. – Nie ukrywam, że ja osobiście – jako Beata Szydło – uważam, że niedziela jest dla rodziny. I wszyscy pracownicy powinni mieć ten przywilej, żeby rodzina mogła spokojnie spędzać ze sobą ten czas – powiedziała premier.
 5. Problem polega na tym, że mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżą się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską – tak podczas debaty o zmianach w prokuraturze powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. PO zażądała natychmiastowej dymisji ministra.
 6. 15 mln zł zabrane NIK, RPO i Krajowemu Biuru Wyborczemu ma trafić na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Sam Rzecznik Praw Obywatelskich ma stracić 10 mln złotych.
 7. „Jest rozstrzygnięcie”–premier Beata Szydło zapowiedziała, że 20 mln dla toruńskiej placówki zostanie wygospodarowane z budżetu.
 8. Minister Obrony Narodowej będzie będzie mógł wznowić badanie wypadku lotniczego, np. katastrofy smoleńskiej, gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny – przewiduje projekt rozporządzenia przygotowanego przez MON.
 9. Patryk Jaki ma kłopoty. Poseł PO Robert Kropiwnicki zapowiada, że nie puści płazem tego, co wydarzyło się w nocy w Sejmie. – Kieruję sprawę do sądu i składam zawiadomienie do prokuratury.
 10. Jarosław Kaczyński Człowiekiem Roku 2015 „Gazety Polskiej”, Andrzej Duda Człowiekiem Roku 2015 Klubów „Gazety Polskiej”.
 11. Senatorowie PO kilkukrotnie wnioskowali o przerwę w obradach. Na nic. Około godz. 2 w nocy za wnioskiem o ogłoszenie przerwy opowiedziało się 13 senatorów, przeciw było 28. Mimo zarzutów senatorów PO, że nie było kworum, obrady kontynuowano. Obrady zakończono przed 3:00.

Dodaj komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies więcej informacj

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

zamknij