10.07. – przez Krakowskie – kanałami

Przygotowania do lipcowej miesięcznicy zaczęły się dzień wcześniej. Tym razem zamknięto cały szlak od katedry do pałacu prezydenckiego.

Beata Machocka i Katarzyna Wyszomierska

Przed północą 9.07

Zamiast ażurowych, nocą ustawiono barierki lite, wyższe i bardzo solidne. – Widocznie władza bardzo boi się swojego suwerena – kwitują pierwsi chętni do zablokowania miesięcznicy. Mieli dobry pomysł, aby zjawić się niemal dobę wcześniej. Docierają weterani i „nowi” a wśród nich reprezentanci ruchu „Obywatele RP”, „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet”, „Obywatele Solidarni w Akcji” i koderzy: Leokadia i Grzegorz. Niektórzy w kocach, inni tylko w bluzach stoją przez część nocy rozmawiając o łamaniu prawa do manifestacji. Nowością jest ustawiona przez kilka godzin blokada całej ulicy, za co „wdzięczni” będą w poniedziałek zapewne właściciele okolicznych sklepów czy kawiarni  – konstatowali. 

Północ 9/10.07

Policjanci rozganiają legalną pikietę i spisują część protestujących. Wynoszą pięć osób, reszta wychodzi prowadzona przez mundurowych.  Właściciele samochodów zaparkowanych na zamkniętych ulicach nie mogą dostać się do swoich pojazdów i nimi odjechać. – Z zaskoczenia działali ci, co stawiali barierki, i powiem szczerze, nie wiem, jak ludzie dotrą rano do pracy – mówi jedna z osób, które wraca do domu. 

Ranek 10.07

Tym razem władza gra ostrzej. Nowością jest ustawiany korytarz, którym potem przejdą pisowcy. Ten swoisty mur zdezorganizuje życie handlowej i turystycznej ulicy; oj, będą „wdzięczni” właściciele okolicznych sklepów czy kawiarni. Barierek jest tyle, że ktoś skwitował to stwierdzeniem „Na drugą stronę Krakowskiego Przedmieścia, tylko kanałami. Taka polityka historyczna”. https://www.facebook.com/marcinkierwinski/videos/1544863208913425/

A w Polsce ruszają pierwsze autokary i samochody, którymi jadą koderzy. Pierwsi – z Zachodniopomorskiego, bo mają najdalej … a inni – ruszają na miejsca zbiórki lub jeszcze śpią.

10.07 g. 16

Na bieżąco dostajemy od Was informacje:
Kasia: „Na razie jest spokój. Panowie policjanci sympatyczni, luźne pogawędki o pogodzie i podobno nadchodzącej burzy w Warszawie. Kto się wybiera, niech weźmie coś przeciw deszczowego.” Dotarli przedstawiciele KOD Radom i KOD Opole (ostatni z niebieskim banerem).

 
 
10.07 g. 17
 
Plac Zamkowy, zwykle z wakacyjny dzień zaludniony, teraz wygląda na wymarły, a wygrodzone miejsce – jak lądowisko. A może …? – Nie chyba władza nie zrobi tu desantu – śmieje się jeden z przechodniów. – Takiego parawaningu to nawet nad Bałtykiem nie ma …
Przypomnijmy, co mówił Krzysztof Łoziński: „Uważam, że nastał czas, gdy trzeba się radykalnie przeciwstawić temu, co się teraz dzieje w Polsce. Będziemy protestować w sposób zdecydowany, ale pokojowy. Nerwy trzeba trzymać na wodzy. Ale spodziewam się iskry, która spowoduje wybuch. Znając PiS, prędzej czy później taka iskra się pojawi”.
 
 
 
 10.07 g. 17
 
Dotarł Mateusz Kijowski. Kilka dni temu pisał „Podstawowa zasada – żadnej przemocy ani agresji. Bierny opór i obywatelskie nieposłuszeństwo – to wszystko, do czego możemy się posunąć. Widzimy się w poniedziałek. Wszyscy. Z różnych środowisk, grup i organizacji. Każdy znajdzie dla siebie miejsce. I każdy może pomóc. Trzeba tylko być!” Widać, że jego, ale nie tylko jego apel spotkał się z odzewem. Coraz więcej osób gromadzi się na śródmiejskich uliczkach.  Jedni jako obserwatorzy, a inni jako uczestnicy protestu czy wsparcie protestujących. Jest ciągle upalnie, ale zrywa się lekki wiatr. Jak zakończy się ten dzień? 
 
WAŻNE Pomoc prawna Obywateli RP – 576-161-505 i „Parasolek” 504-979-501
 
kontrmiesięcznica smoleńska państwo pis za płotem
 
 
10.07 g. 17.30
 
Zaczęło kropić, a potem lać. Ludzie nadal zbierają się. Niektórzy z parasolkami i koszulkami z rysunkiem róży albo z różami z kartonu czy z kwiaciarni, z symbolem sprzeciwu wobec miesięcznicy. Ale zjawiają się też przedstawiciele związku zawodowego „Solidarność”. Po czyjej stają stronie? Przypomnijmy, że Karol Guzikiewicz ze stoczniowej „Solidarności” zapowiedział udział w kontrmanifestacji z okazji obchodów miesięcznicy smoleńskiej po tym jak były przewodniczący związku obiecał swą obecność. Guzikiewicz zadeklarował, że … będzie wynosił Wałęsę i innych, którzy sprzeciwią się niby praktykom religijnym w wykonaniu PiS. – Chyba stoczniowcom coś się pomieszało – mówi jedna z koderek, stojąca obok nich na Placu Zamkowym. – Pretensje mają do Wałęsy i Tuska o wszystko, a powinni zainteresować się kto im obiecywał działające stocznie i kto zbierał pieniądze na całą operację. Dziś stoją tam, gdzie stało ZOMO. Wstyd!
 
 nowe wyposażenie policji kontrmiesięcznica smoleńska
 
 
Relacja Video KOD – spotkanie z Martą Lempart, Andrzejem Celińskim i koderami ze Szczecina.
 
 
10.07 g. 18
Ludzi przybywa mimo ulewy. A na fejsbuku coraz więcej osób wrzuca informacje z trasy. Policyjne siły ściągane są z miejsc odległych od stolicy. A na A2 spory ruch …
 
 
 mokre podkoszulki kontrmiesięcznica smoleńska kwiaciarka kontrmiesięcznica smoleńska
 
  granice państwa pis kontrmiesięcznica smoleńska
 

Przybywają Paweł Kasprzak, Marta Lempart, Władysław Frasyniuk, Włodzimierz Cimoszewicz, Mateusz Kijowski. Spodziewani są Henryk Wujec, Zbigniew Janas, Danuta Kuroń, Stefan Niesiołowski, Tomasz Nałęcz,  Piotr Niemczyk, Wojciech Maziarski, Waldemar i Halina Kuczyńscy, Krystyna Stachowiak, Jan Strychalski, Ewa Siedlecka, Renata Kim …. Organizatorzy przypominają o zasadach i grożących karach za atak na policjantów. Tłum przekazuje sobie informację, kto był już legitymowany, skąd przyjechali ludzie, o akcji Okręgowej Izby Adwokackiej (35 adwokatów udzieli darmowej pomocy prawnej po ewentualnych zatrzymaniach na miesięcznicy). Stojącym na placu organizatorzy przypominają numery telefonów do pomocy prawnej. 

Kontrmiesięcznica lipcowa. Opór rośnie

Posted by Video-KOD on Monday, July 10, 2017

 

Wielu koderów z naszego regionu oraz z dalekich stron dociera na Pl. Zamkowy. Kolumna nie była zablokowana, nasi mieli tam się spotkać po zebraniu w kilku miejscach koncentracji. Pojawiają się media. – Są z nami politycy, ale nie ma dla nich specjalnej trybuny – mówi Paweł Kasprzyk z Obywateli RP. – Są tak jak my, zwykłymi obywatelami, którzy chcą powrotu do normalnej demokracji.  To nie jest wiec polityczny. Stajemy tu nie w imię partyjnych programów politycznych, stajemy tu w imię podstawowych wartości, które umożliwiają ludziom wspólne życie we wspólnym kraju.”

Rozlegają się brawa. Głos zabiera Wanda Traczyk-Stawska (91 lat), pseudonim „Bączek” uczestniczka Powstania Warszawskiego i łączniczka AK. Mówi o swoim sprzeciwie wobec łamaniu praw demokratycznych, apeluje o przestrzeganie prawa dla każdego do swobodnego wyrażenia swoich poglądów. Ostro krytykuje nie wpuszczenie dzieci syryjskich do Polski. Skarży się, że w Polsce nie szanuje się Lecha Wałęsę. Przypomina buczenie podczas przemówienia Donalda Trumpa, gdy wspominał laureata nagrody Nobla. Rozlegają się okrzyki LECH WAŁĘSA, LECHU. 

10.07 g. 19

– Tylko razem wygramy z tym rządem, który nie toleruje żadnych wartości – krzyczała Marta Lempart. Na Placu Zamkowym jest coraz więcej ludzi i nadal przybywa. Ciemne chmury odeszły, wyszło słońce. Przybywa także policji.

Kontra — posiłki policji

Posted by Video-KOD on Monday, July 10, 2017

 

10.07 g. 19.30

Wiktor z Sieradza przyjechał pociągiem wraz z kolegami z grupy lokalnej. – Chcemy zaprotestować przeciwko robieniu polityki na katastrofie i przeciwko ograniczeniu prawa do zgromadzeń – mówi. Pojawia się nasz sympatyk, światowej sławy fotograf Chris Niedenthal i członek Zarządu KOD Jarek Marciniak.

kontrmiesięcznica smoleńskaCoraz więcej osób dociera na Plac Zamkowy. Jest ich prawie tyle samo, ile w dniu Czarnego Protestu w tym miejscu. Na Podwalu zaparkowało już drugie działo fonowe (wytwarzające dźwięk o bardzo wysokiej głośności, na dużych odległościach emituje fal dźwiękowych, które będą wywołały u odbiorcy nieprzyjemną reakcję i wpływały na jego zachowanie poprzez odstraszanie). Czy zostanie użyte? Pytań jest więcej, bo ta kontmiesięcznica jest inna niż dotychczasowe.  

Co zrobią stoczniowcy? Czy marsz PiS będzie otwierała grupa w czarnych koszulkach z napisem Młodzież Wszechpolska? Stoją obok 30-osobowej grupy stoczniowców. W tłumie wielu transmitujących to wydarzenie, w tym ekipa naszego działu FOTO i Video KOD. Chodzą słuchy, że zasięg internetu jest słaby, bo policja zagłusza go. Nie wiadomo czy to prawda, czy jednak nie jest tak jak podczas dużych manifestacji, że zasięg jest słaby. Rozlega się plotka, że policja spisuje wszystkich, nawet turystów. Czy będą wezwania tak jak po proteście miesiąc temu?
 Krakowskie Przedmieście wygląda jak twierdza, zagrodzone od Pałacu Prezydenckiego po ulicę Kanonią i dotąd nie było tylu zabezpieczeń i policji. A za kilka minut z katedry wyjdzie comiesięczny „marsz pamięci”…

Paweł Kasprzak zapowiadał pokojowe protesty, ale tłum jest pełne emocji. Niektórzy już teraz kładą się na chodni, ale inni na razie wstrzymują się z takim protestem. Większość osób spokojnie czekaj na pochód PiS. Wśród nich obrońca konstytucji. – Jestem tu u siebie – mówi reporterowi Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. – Kiedy ja idę ulicą nie muszę odgradzać się barierkami.  

10.07 g. 20

Po wezwaniu Pawła Kasprzaka, aby odejść z placu i zostawić policję z marszem smoleńskim, niektórzy byli zdezorientowani. „To już koniec?” – pytali. Ale ten zaskakujący manewr tylko pokazał irracjonalność wszystkich 87 miesięcznic. Białe róże, symbol sprzeciwu przywieźli także koderzy z Łodzi. Teraz po wezwaniu Pawła, jak inni otaczają samochody policyjne i układają kwiaty na radiowozach. Potem razem z tłumem idą Senatorską. Wiele osób ma koszulki z różą, inni noszą maski z twarzą Wałęsy, łódzcy koderzy – biało-czerwone rękawiczki. Idą inną drogą, gdyż Trakt Królewski jest zastawiony barierkami.  

 

Posted by Mirek Michalski on Monday, July 10, 2017

 

Kontrmanifestanci już opuścili plac, a tymczasem po skończonej mszy politycy PiS jeszcze czekają na rozpoczęcie „marszu pamięci”. Michał Rachoń z TVP Info, którego ludzie dostrzegli w tłumie, usłyszał okrzyki „Prowokator, gadzinówka”. W końcu zwolennicy PiS ruszają. Na czele Jarosław Kaczyński. Tymczasem Plac Zamkowy jest już prawie pusty…

10.07 g. 20.30

Setki metalowych barierek, ponad 3 tys policjantów, snajperzy, służby medyczne … marsz PiS ochraniany inaczej niż nasz apel pamięci w Radomiu. Idą jak co miesiąc przy wtórze pieśni kościelnych. Obywatele RP zdecydowali, że nie będą blokować miesięcznicy smoleńskiej. Tysiące wolnych obywateli zostawia PiS wśród setek policjantów i barierek. – Warto było, warto – mówi Mai z grupy Moto KOD. – Policjantów żal, bo sami przyznawali, że chętnie pojechaliby do domu. Genialny pomysł, aby na koniec wyśmiać całą smoleńską sektę, odwrócić się plecami i zostawić ich upokorzonych i ośmieszonych w tej ich alei barierek.

10.07 g. 20.45

Na czole marszu PiS – transparent „Smoleńsk – pamiętamy”. Za chwilę przed Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński po raz 87 tradycyjnie zabierze głos. Nie będziemy cytować jego przemówienia, bowiem, ile razy można pisać, że „prawda jest już blisko”, „wszystkiemu winien Tusk”, „dokonano zamachu na nasz kraj”? Wśród słuchających przemówienia – marszałek sejmu Marek Kuchciński, marszałek senatu Stanisław Karczewski i wielu posłów PiS, prezes TVP Jacek Kurski. 

Się dzieje..

Posted by Video-KOD on Monday, July 10, 2017

 

10.07 g. 21

Zapada zmierzch, ale emocje nie słabną. Prezes przemawia, ale tłum przeszkadza mu skandując LECH WAŁĘSA oraz zagłusza wuwuzelami i indiańskimi okrzykami. Potem okrzyki dedykowane mówcy BĘDZIESZ SIEDZIAŁ. I znów modlitwa z tamtej strony … ale tym razem kontra – okrzyki DO KOŚCIOŁA. – To straszne, że istnieje coś takiego jak rytuał tzw. „miesięcznic smoleńskich” – mówi jedna z pań, która stoi w okolicy hotelu Bristol. – Mają charakter quazireligijny. To nie jest msza święta w intencji zmarłych, bo taką zrozumiałabym. Po wyjściu z kościoła zmienia się to w polityczny pochód i kończy się politycznym wiecem. I śpiewanie religijnych pieśni czy klepanie pacierzy niczego nie zmienia. Ci ludzie sprzeciwiają się wierze chrześcijańskiej, sieją zgorszenie i wstyd mi za moich niby braci w wierze. Wybuch politycznej nienawiści, dzielenie ludzi i szerzenie wrogości – oto do czego doprowadził Kaczyński. Miesięcznice dzielą. Dlatego tu jestem.

10.07 g. 21.10

– Rozwiązując zgromadzenie już na Pl. Zamkowym chcieliśmy uniknąć zagrożenia, zwłaszcza z tej drugiej strony – podsumowuje Paweł Kasprzak z Obywateli RP. – Po drugie, chcieliśmy odzyskać wolność zgromadzeń i odzyskaliśmy, to się udało: przyszło dziś bardzo dużo ludzi. W przyszłości także będziemy blokować miesięcznice. 

Tymczasem policja postanowiła postawić na swoim …

Policja wynosi kontrmanifestantow!! Zaczynają od kobiet. Podajcie dalej!!!

Posted by Bart Staszewski on Monday, July 10, 2017

 

Zatrzymano dwóch organizatorów protestu. Policja zabrała ich co najmniej 30 minut przed końcem czasu, który podali w zgłoszeniu. Po dłuższej chwili zostali wypuszczeni. Wcześniej ci, co zostali na Placu Zamkowym, zostali spisani przez policję za skandowanie nazwiska Wałęsy. A jeden za trzymanie tablicy z wydawało się z niewinnym przekazem. Jak się we wtorek okaże, policja wylegitymowała ponad setkę osób i wystawiła pół setki wniosków o ukaranie protestujących przeciwko „religii smoleńskiej”. 

10.07 g. 21.30

Ludzie rozchodzą się do domów. Ale poniedziałkowa zapowiedź prezesa PiS („Będziemy kontynuowali swój marsz do momentu, aż staną tutaj pomniki upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, w tym byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego”) z pewnością przyciągnie za miesiąc wielu przeciwników.

Nocny deszcz zmywa chodniki … Na dziś – koniec.

Autorki relacji – Beata Machocka i Katarzyna Wyszomierska – składają podziękowania wszystkim koderom i sympatykom z regionów, organizatorom, ekipom mediów KOD z Mazowsza i Łodzi za pomoc w realizacji relacji.

 

Dodaj komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies więcej informacj

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

zamknij